За даними антикорупціонерів, Аваков пропонує доповнити Кримінальний кодекс трьома новими статтями, які потім можна буде використовувати для боротьби з активістами, розгонів акцій протесту, незаконних затримань та інших зловживань. Найближчим часом парламент може розглянути ці зміни на позачерговому засіданні.

Про це йдеться на сайті громадської організації «Центр протидії корупції».  

У повідомленні наголошується, що підготовлений МВС текст змін до Кримінального кодексу та Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) перетворює країну на поліцейську державу. З усіма наслідками. У тексті йдеться про боротьбу начебто з розповсюдженням коронавірусу, але за суттю, це є обмеження прав людей взагалі.

«Передусім вказані норми зможуть використовувати для переслідування учасників мирних зібрань. Усі інфіковані люди – не лише коронавірусом, але й звичайним грипом – автоматично опиняться під ризиком стати підозрюваними у злочинах», – йдеться у повідомленні.

Вказується, що міністерство пропонує доповнити Кримінальний кодекс 3 новими статтями і, зокрема, «карати саме кримінальною відповідальністю пропонують за «Зараження особливо небезпечною чи небезпечною інфекційною хворобою» (ст.1301).

Також йдеться про відповідальність тих, хто свідомо поставив інших в небезпеку зараження особливо небезпечною чи небезпечною інфекційною хворобою – позбавлення волі від двох років. Але ніде не сказано, як планується визначати цю «небезпеку» та чи підпадатиме під кримінальну статтю будь-яке контактування хворого на звичайний грип з іншими людьми. Крім того, взагалі не йдеться про те, як і хто має встановлювати рівень усвідомлення особи, що вона хвора саме на таке небезпечне захворювання.

«На практиці можуть виникнути серйозні зловживання. Жодним чином не зрозуміло, як буде визначатися факт усвідомлення особою того, що вона хворіє такою хворобою. Чи потрібно мати офіційний діагноз, аби уникнути спілкування з іншими? Чи вже за сам факт високої температури, яка застала тебе на робочому місці або в потязі, спричинить початок кримінального провадження проти тебе?» – зауважує член правління ГО «Центр протидії корупції» Олена Щербан.

Позбавлення волі до 5 років світить тим, хто ухиляється від лікування, але про цих осіб є достатні дані щодо того, що вони хворі на особливо небезпечну чи небезпечну інфекційну хворобу, якщо це спричинило тяжкі наслідки.

Покарання у вигляді позбавлення волі на 3 роки (ст.1302) може настати через інший вид злочину – «Самовільне залишення місця обсервації (карантину)».

Обмеження волі до трьох років або позбавлення волі до п’яти років може бути застосовано і до службових осіб за «приховування або перекручення відомостей щодо захворюваності інфекційними хворобами» (ст. 1303), якщо наслідком такого приховування чи перекручування стала загибель людей.

«Формулювання викликають багато запитань. Адже, як мінімум, не зрозуміло про приховування «від кого» йде мова. Якщо службовцю стала відома інформація про рівень захворюваності чи про конкретних хворих, то що він одразу повинен бігти і повідомляти про це усіх, кого можна, аби лише не отримати звинувачень в криміналі? Із таким підходом сміливо можна карати весь медперсонал країни», – додає Олена Щербан.

Центр протидії корупції наголошує, що «всі ці злочини будуть підслідними Національній поліції. Тож з нереформованою поліцією зміни до КК перетворяться на драконівські норми, які будуть використовуватися для боротьби з активістами, розгонів протестів громадян, незаконних затримань та інших зловживань».