Бібліотеки Слов’янська після звільнення міста у 2014 році стали не просто комунальними закладами, де можна взяти книгу, а місцями, де відбуваються різноманітні заходи, у тому числі й патріотичні. Саме бібліотеки стали осередками патріотичного виховання та української культури.
Як виявилося, для деяких місцевих депутатів функція сучасних бібліотек не дуже зрозуміла. Прикладом такого нерозуміння є обговорення на депутатській комісії можливості зекономити кошти саме на бібліотеках міста.
У місцевій раді Слов’янська сформована так звана «коаліція», до якої входять фракції партій «ОПЗЖ», «Наш край» та партії «Миру та розвитку». Саме від останньої партії у міську владу увійшла Штепа, яка обвинувачується у сепаратизмі та створенні терористичної організації.
Треба зазначити, що саме у той день, коли відбувалося засідання комісії, Неля Штепа мала б знаходитися на судовому засіданні у Харкові, де розглядається її справа. Але туди вона не поїхала, саме через те, що брала участь у засіданні цієї комісії.
Що відбувалося на комісії
Депутати обговорювали програму соціально-економічного розвитку міста та бюджет. Ближче до кінця засідання члени комісії почали обговорювати видатки на культуру. І тут почалися досить незрозумілі речі.
Спочатку колишній нардеп, а зараз депутат Слов’янської міської ради Олег Недава запропонував, щоб бібліотека працювала не п’ять днів на тиждень, а, наприклад, два. А потім ще додав пропозицію, щоб бібліотекар працював у двох закладах «або у трьох» додала Штепа.
Далі в обговорення цього питання втрутилася Штепа і заявила:
«Коли я прийшла і сказала, що в мене є питання до відділу культури, то в мене є питання до бібліотек. Що роблять два бібліотекарі, три бібліотекарі на маленькій бібліотеці, що знаходяться на мікрорайонах. Пишуть вони, що до них йдуть люди. Ми можемо отак поставити людину і побачити, що жодна людина не заходить і побачити, що тільки виходять бібліотекарі на ринок до магазину».
Далі вона додала:
«Коли я поставлю туди людину, біля кожної бібліотеки. Я за місяць вам дам з відеофіксацією, скільки зайшло і скільки вийшло і куди вони пішли й куди вони ходять».
Штепа так і не відповіла на питання, про який заклад йде мова.
Як потім з’ясувалося мова йшла про бібліотечний заклад, який заходиться у густонаселеному районі міста «Лісний», де мешкає приблизно 20 тис. людей, є декілька шкіл та дитячих садків. Приміщення бібліотеки знаходиться у житловому будинку на першому поверсі.
Що у самій бібліотеці
Коли туди прийшли журналісти, то там було досить багато дітей, які вже виходили. Діти розповіли, що вони там займаються у гуртку і це їм подобається. Діти не хочуть, щоб цю бібліотеку закривали.

Завідувачка закладу Вікторія Пирогова розповіла, що у них працює гурток два рази на тиждень від Донецького обласного центру технічної творчості. Усього у бібліотеці працює чотири співробітники й минулого року «записалося 1800 користувачів. Це і дорослі та діти. На базі нашої бібліотеки працює «Університет третього покоління», де люди похилого віку навчаються азам роботи на комп’ютері».
На заяви Штепи щодо того, що працівники ходять на ринок та до магазинів, пані Вікторія відреагувала: «Не з нашою зарплатнею».

Марина Олійник – керівник відділу культури Слов’янської міської ради прокоментувала ситуацію, щодо заяв депутатів Штепи та Недави:
«Якщо ми будемо розглядати законодавство про працю, то це веде про погіршення умов праці бібліотекарів. А це не можна робити. Тут постійно знаходяться діти. Десять, двадцять років тому бібліотеки були налаштовані тільки на те, щоб видавати книжки. Зараз, після військових дій, бібліотеки є центрами культури. Головна наша мета, щоб кожен мешканець нашої громади мав доступ до культурних послуг».

Щодо спостереження за цією бібліотекою, про яке заявляла Неля Штепа, ніхто з працівників закладу та керівника відділу культури, нічого не знають.
Ось як прокоментував події навколо цього закладу депутат міської ради Олександр Беліменко:
«До 2014 року нашу країну намагалися захопити інтелектуальним, культурним, мистецьким продуктом. Ми бачили «Вулиці розбитих ліхтарів» (російський серіал про міліцію), новорічні «Голубі огоньки», отой шансон. Все це було і нав’язувалося досить активно».

З точки зору депутата все це не спрацювало так, як хотіли росіяни. І тепер все їде по іншому сценарію та у цьому є й ідеологічна складова.
«Спроба закрити бібліотеки — це є перший крок. Свого часу за каденцію багатьох очільників міста були просто відібрані дитячі приміщення, заклади».
Олександр Беліменко вважає, що вся ця історія має на меті спочатку скоротити часи роботи закладу, а потім взагалі зробити так, щоб філія перестала існувати. А потім комусь це приміщення продати під комерційну діяльність. Такі випадки вже були у місті, коли комунальні приміщення приватизувалися у тому числі з використанням різних схем.
Депутат пообіцяв, що він та його фракція ЄС у міській раді планують протистояти подібним речам.
Треба зазначити, що багато патріотично налаштованих людей у Слов’янську обурені тим, що запропонували Штепа та Недава.
Бібліотеки міста реально перетворилися у заклади, де більшість співробітників має чітку позицію щодо агресії Росії. І найбільш обурює те, що Штепа, яка обвинувачується по двох тяжких статтях проти безпеки держави, є ініціатором всієї цієї історії.
Якщо подивитися на те, що відбувається на окупованих територіях, на Донбасі та в Криму, то окупаційна влада робить все, щоб зникла українська культура та не використовувалася українська мова. Підтвердження цього — доктрина «Руський Донбас», яка нещодавно з пафосом була презентована в окупованому Донецьку.
Швидко та зручно отримуйте новини в нашому Telegram каналі!