Рішення Арбітражного трибуналу оприлюднять після ознайомлення Україною та Російською Федерацією з документом, але не пізніше, ніж через 21 день після його ухвалення. Рішення дає можливість здійснити юридичну експертизу незаконного будівництва Керченського мосту та зупинок суден в Азовському морі.
Про це повідомили у Міністерстві закордонних справ України.
У МЗС нагадали, що сьогодні трибунал відхилив позицію Росії про відсутність її юрисдикції у справі України.
«Сьогодні Арбітражний Трибунал, сформований відповідно до Конвенції ООН з морського права (UNCLOS), виніс рішення у справі України проти Російської Федерації. Трибунал відхилив позицію Росії про відсутність юрисдикції у справі України і встановив, що він розгляне важливі аспекти вимог України, в тому числі пов’язані з порушеннями Росією UNCLOS в Керченській протоці та Азовському морі», – йдеться у повідомленні.
Українські дипломати зазначили, що це рішення означає, що все ж таки буде може бути здійснена юридична експертиза щодо незаконного будівництва Керченського мосту Росією.
«Трибунал погодився з Україною, що вимога Росії про статус внутрішніх вод не є належним приводом для заперечення юрисдикції, це питання слід вирішувати на стадії розгляду справи по суті. Рішення означає необхідність здійснення юридичної експертизи незаконного будівництва Росією Керченського мосту та зупинок суден в Азовському морі, які завдають шкоди міжнародному судноплавству», – додали у міністерстві.
У МЗС також торкнулися і незаконної анексії українського Криму Росією. Зокрема вказується, що Трибунал не може розглядати частину вимог, що стосуються прав України як прибережної держави у водах поблизу Криму, через відсутність юрисдикції вирішувати питання суверенітету над півостровом.
«У той же час, Трибунал чітко визначив, що визнання ним наявності спору щодо територіальної приналежності Криму ніяким чином не означає визнання будь-яких змін такого статусу. Таким чином рішення Трибуналу підтверджує наявний міжнародний консенсус щодо невизнання незаконної анексії Криму Російською Федерацією і не підтримує вимогу Росії щодо суверенітету», – наголосили у МЗС.
Нагадали також і про те, що це вперше з’явилась можливість притягнути до відповідальності Росію за порушення міжнародного права.
«Сьогоднішня перемога – це ще один успіх для України в притягненні Росії до відповідальності за її порушення міжнародного права. У листопаді 2019 року Міжнародний суд ООН відхилив заперечення Росії щодо юрисдикції у справі України за договорами щодо фінансування тероризму та расової дискримінації. Вперше Росії доведеться відповідати за свої порушення міжнародного права перед Світовим судом. У травні 2019 року Україна також отримала історичне рішення Міжнародного трибуналу з морського права, який наказав звільнити три військово-морські судна та двадцять чотири члени їх екіпажів, яких Росія затримала», – пояснили в МЗС.
Дипломати зазначили, що після відповідного рішення Україна здійснюватиме підготовку для належного представлення справи по суті перед Арбітражним трибуналом. Слухання по суті пройдуть після вивчення трибуналом письмових подань сторін.
Нагадаємо. Арбітражний трибунал ООН з морського права підтвердив лише частину правової позиції, на якій наполягала Україна у скарзі проти Російської Федерації. Оголошене трибуналом рішення щодо низки порушень Росією конвенції ООН наголошує на частковій прийнятності скарги української сторони.
Слідкуйте за актуальними новинами в Україні та світі разом з «ГРУПА ПАТРІОТ»
Швидко та зручно отримуйте новини в нашому Telegram каналі!