Для виходу з кризи країною повинні керувати професіонали, тож вийти з найменшими витратами з економічної та медичної криз зможуть країни, якими керують справжні управлінці.
Про це говорили учасники онлайн-дискусії Київського Безпекового Форуму: «Нова реальність: як захистити наш дім від війни, хвороби і розрухи?».
Онлайн дискусія Київського Безпекового Форуму проходила за участю Данили Лубківського, Анки Фельдгузен, Олександра Турчинова, Арсенія Яценюка, Мирослава Мариновича, Віталія Портникова.
Модератором дискусії виступив член Наглядової ради фонду «Відкрий Україну», колишній заступник Міністра закордонних справ України Данило Лубківський.
«Основа безпеки – це люди і цінності. У 2014 році з’явилася нова Україна. У нас була надія на нову Україну, як надія на людей і цінності. Нація дала відсіч ворогу, український уряд зробив неможливе – врятував країну від дефолту і не допустив економічного колапсу. Світ побачив українську боротьбу і підтримав її», – сказав він.
Він наголосив, що Україна зразка 2020 року суттєво відрізняється.
«Які суспільні травми і хвороби призвели до зміни? До того, що на заміну нової України з’явилася фальшива, інфантильна, неграмотна, міщанська протилежність», – сказав він, закликавши учасників розмови до дискусії.
Журналіст і публіцист Віталій Портников зазначив, що зараз все, що відбувається в світі, і в Україні можна назвати крахом популізму. І, на його думку, так ситуація скоро має закінчитися.
«Коли країна постає перед серйозним викликом, не залишається нічого, окрім як обрати професійне управління, погодитися з професійним управлінням».
Журналіст наголосив, що для успішного керівництва державою Україні також потрібен досвід і професіоналізм, як у Німеччини, яка успішно долає коронавірус. Крім того, нагадав, що під час затвердження післямайданнного уряду у 2014 року, пан Яценюк (тоді прем’єр-міністр) розумів, що це буде «уряд камікадзе». «Тому що було ясно, що люди, які увійдуть до складу цього уряду, не збережуть репутацію, рейтинги, можливо, тому що вони будуть змушені ухвалювати дуже серйозні і болісні рішення, болісні для громадян».
І додав, що зараз професіонали відмовляються від участі в урядовій діяльності через те, що не хочуть брати таку відповідальність і, найголовніше, «не вірить у те, що керівництво країни здатне підтримати таких людей. Це ще одна величезна проблема.
«Неготовність президента України брати відповідальність за тих самих міністрів і керівників держави, яких він сам рекомендує на певні посади. … Просто треба забрати руки і не натискати кнопки. І знайти команду професіоналів, яка виведе Україну з цього крутого піке»– вважає він.
Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України 2014-2016 років, засновник Фонду «Відкрий Україну» наголосив, що сьогодні українська нація повинна об’єднатися перед викликами.
«У нас можуть бути різні суспільно-політичні погляди, і це нормально. Але спільна правда полягає в тому, що Росія напала на Україну. Що на Майдані розстрілювали українців, які боролися за незалежність України. Що режим, який підтримувався Путіним і Росією, хотів знищити європейську перспективу України. Спільна правда в тому, що сьогодні Україні потрібна професійна влада з політичним лідерством», – підкреслив він.
За його словами, найважливіше нині – базові цінності, на яких «тримається кожна держава і кожна нація».
«У 2014 році ми встояли тільки по одній причині – ми були всі разом. І навіть розбіжності, які у нас були, – а вони завжди присутні, це природно для кожної країни, – ми відклали їх. Адже ми знали, що у нас на порядку денному найбільший виклик – існування України і кожного українця. Тому ми виграли тоді і зараз повинні виграти», – сказав Арсеній Яценюк.
Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен розповіла про те, як її країна протидіє пандемії.
«Мене вже спитали, чому у нас смертність така низька, на відміну від Італії і Франції. У нас просто кількість зроблених тестів набагато-набагато вище, ніж в інших країнах. Тобто, у нас теж люди, які сидять вдома з нежиттю, їх тестують. І якщо в них вірус, це буде в нашій статистиці. Тобто, врешті-решт, я думаю, смертність скрізь буде більш-менш однакова», – повідомила вона.
Вона розповіла, що Німеччина надає допомогу з лікуванням хворих сусіднім державам, зокрема Італії та Франції: «Ми допомагаємо один одному».
«Але закриті кордони – це зараз потрібно, поки ми впораємося з цією кризою. Я особисто думаю, що Європа після цього буде знову відкрита, і буде теж відкрита для інших країн», – додала пані посол.
Крім того, як ми писали раніше, Анка Фельдгузен також наголосила на тому, що Німеччина продовжує надавати свою підтримку Україні.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України у 2014-2019 роках Олександр Турчинов, Голова Верховної Ради України, в. о. Президента України – 2014 рік, наголосив, що на відміну від європейських країн і більшості країн світу, Україна сьогодні веде війну на декілька фронтів.
«Незважаючи на те, що в світі і в Україні вирує пандемія, російська агресія проти нашої держави продовжується. Немає жодного дня, коли б не відбувалося військових провокацій на фронті. Немає жодного дня, коли б ми не мали або поранених, або навіть убитих наших воїнів. І це серйозні виклики для України», – сказав він.
Олександр Турчинов додав, що курс чинної української влади на замирення з агресором є хибним.
«Росія не для того захопила Крим і частину окупувала Донбасу, щоб домовлятися, щоб шукати компроміси, щоб звільнити захоплені території. Ні. У реваншистській імперській стратегії Росії, яку вона не приховує, немає незалежної сильної держави під назвою Україна. На превеликий жаль, будь-які намагання і ілюзії домовитися з Путіним, піти на якісь поступки, сподівання, що він залишить в спокої Україну, що він звільнить окуповані території, – це ілюзія, це самообман. Росія рахується тільки з силою», – вважає екс-секретар РНБО.
Турчинов також заявив, що влада провалила всі строки, які були передбачені законом для затвердження нової Стратегії національної безпеки, а саме вона є головним документом стратегічного планування. До того ж, відсутність в державному оборонному замовленні на 2020 рік ресурсів на закупівлю українських ракет «ставить під удар всю національну ракетну програму».
«Уже достатньо часу, щоб нові керівники зрозуміли свою відповідальність за захист України від будь-яких загроз. Зволікання в прийнятті адекватних професійних рішень створює небезпеку для всієї країни», – додав Олександр Турчинов.
Мирослав Маринович, філософ, правозахисник, Віце-ректор Українського Католицького університету заявив, що нинішня система європейських цінностей починає руйнуватися. За його словами, пандемія знову вивела на перший план одвічну дилему: автократія чи демократія?
«Сьогодні всі ці механізми і структури пробуксовують. Занепадає сама філософія позитивної суми. Реванш беруть національні егоїзми, недовіра, схильність до протистояння», – зазначив філософ.
Мирослав Маринович переконаний, що нинішня привабливість авторитаризму оманлива.
«Тому я би не радив Україні гнатися за болотними світлячками авторитаризму, популізму, непрофесіоналізму, а натомість утверджувати цінності. І тоді увійдемо в резонанс з успішним майбутнім», – зазначив він.
Наприкінці дискусії Данило Лубківський привітав усіх з прийдешніми святами.
«Смог розійдеться, а Україна буде!»





