Сполучені Штати Америки не вважають себе просто “нейтральним посередником” у війні Росії проти України. Відповідну заяву у Конгресі нещодавно озвучив держсекретар США Марко Рубіо.

Проте, чи дійсно політика Вашингтона є проукраїнською, чого чекати від майбутнього саміту НАТО та чи готується літній тиск на Київ задля укладення угоди з Кремлем — розповів дипломат та директор Центру оборонних стратегій Олександр Хара, пише РБК-Україна.

Чи справді США грають за Україну?

Попри окремі позитивні сигнали з боку американських посадовців, експерт переконаний, що Вашингтон наразі не зайняв однозначно українську позицію. За словами Хари, Марко Рубіо, як найбільш досвідчений політик у чинній адміністрації, просто змушений маневрувати між лояльністю до президента Дональда Трампа та спробами проводити притомну зовнішню політику.

“Чи вони на нашому боці? Мені здається абсолютно очевидно, що ні. На жаль, на мою думку, США не є нашими союзниками. Вони не готові на серйозну підтримку України”, — підкреслив дипломат.

Він нагадав, що за дві свої каденції Трамп тричі припиняв постачання озброєння Києву. Зокрема, на початку його нового президентського терміну поставки зброї та передача розвідданих були фактично зупинені, як і заблоковано озброєння, яке купували для України європейські партнери. Окрім цього, зараз фіксується небезпечна тенденція до зменшення санкційного тиску на Росію та Білорусь.

Хара додав, що через власні прорахунки щодо Ірану, а також значні витрати ракет для ППО, США зараз намагатимуться посилити передусім власну безпеку, потім підтримають союзників на Близькому Сході, а Україна отримуватиме допомогу лише за залишковим принципом.

Саміт НАТО: зустріч Зеленського і Трампа

У липні в Туреччині має відбутися саміт НАТО, де очікується присутність як Дональда Трампа, так і Володимира Зеленського. Проте Олександр Хара закликає не чекати від цієї зустрічі переломних рішень чи гучних відкритих конфліктів.

На думку дипломата, американський президент не здатний мислити стратегічно і сприймає Україну виключно як проблему, що заважає йому відновити вигідні відносини з Росією задля особистих чи стратегічних інтересів. Найімовірніше, під час зустрічі Трамп обмежиться звичними тезами про те, що за його каденції цієї війни взагалі б не сталося.

Ризик літнього тиску на Київ

Раніше джерела видання в українській владі попереджали про те, що Вашингтон може готувати масштабну кампанію тиску на Київ, аби змусити підписати мирну угоду з рф. Головна причина такого поспіху — потреба республіканців у “швидкій перемозі” для підняття рейтингів перед проміжними виборами в Конгрес США.

Експерт погоджується, що влітку спроби тиску дійсно будуть, проте американські виборці мало цікавляться зовнішньою політикою, віддаючи перевагу стану власної економіки.

“Будуть тиснути, але ми вкотре будемо відбиватися від цього. Нам просто треба готуватися до цього, а Зеленському і нашій дипломатії — намагатися не псувати відносини більше, ніж потрібно”, — пояснив Хара.

До того ж, навіть якщо Україна піде на певні поступки, сама Росія навряд чи погодиться на припинення вогню без досягнення своїх стратегічних цілей щодо зміни всієї системи безпеки в Європі.

Ілюзії щодо ролі Китаю

Під час свого візиту до Китаю Дональд Трамп особисто попросив Сі Цзіньпіна посприяти завершенню війни та повернути Володимира Путіна за стіл переговорів. Директор Центру оборонних стратегій називає такі сподівання абсолютно нереалістичними.

Пекіну максимально вигідне поточне становище: війна виснажує ресурси Заходу, відволікає увагу від Індо-Тихоокеанського регіону та робить Росію повністю залежною від КНР. Китай продовжуватиме заявляти про підтримку територіальної цілісності на словах, але не дозволить Росії програти на полі бою, резюмував дипломат.