У Білорусі тривають арешти людей, які фігурують у справі моніторингової групи “Бєларускі Гаюн”. Наразі відомо про щонайменше 124 ув’язних.

Про це повідомила пресслужба білоруського правозахисного центру “Вясна”

Водночас правозахисники зазначають, що загальна кількість затриманих і арештованих набагато більша. Затримання досі відбуваються по всій країні.

Справа моніторингової групи “Бєларускі Гаюн” розслідується за статтею про сприяння “екстремістській діяльності” (стаття 361-4 Кримінального кодексу Республіки Білорусь).

Варто нагадати, що 7 лютого 2025 року “Гаюн” повідомив про припинення своєї діяльності. Тоді його засновник блогер Антон Мотолько заявив, що невідомі зламали чат-бот Telegram-каналу проєкту. Він зазначив, що люди, які надсилали інформацію, і яка може їх ідентифікувати, або писали з облікових записів, які можуть їх ідентифікувати, перебувають під загрозою. Зрештою порадив тим, хто користується своїм акаунтом у Telegram вже тривалий час, видалити його та створити новий.

Самого Мотолька на початку червня 2025 року Гродненський обласний суд Білорусі заочно засудив до 20 років позбавлення волі. Його звинуватили в організації змови з метою захоплення влади та масових заворушень, створенні екстремістського формування та низці інших злочинів. Також йому присудили штраф у 84 тисячі білоруських рублів (майже $30 тисяч за курсом НБУ).

Довідка. “Бєларускі Гаюн” – незалежний моніторинговий проєкт, який відстежував пересування російських та білоруських військ на території Білорусі. Telegram-канал оперативно збирав та аналізував дані, отримані від жителів країни. Влада Білорусі оголосила його “екстремістським формуванням” ще у 2022 році.