Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній підтримав людей, які вийшли на мирні протести в Білорусі, і закликав білоруський народ «захистити демократичне і незалежне майбутнє своєї держави». Крім того, він закликав створити власну автокефальну православну церкву, яка стане незалежною від Російської православної церкви.

Про це йдеться у повідомленні на сторінці митрополита Епіфанія у Фейсбуці.   

«Як Православна Церква України, не можемо залишатися байдужими, не співстраждати, коли майбутнє білоруського народу, незалежність держави, свобода і безпека громадян, їхні життя опинилися під загрозою», – написав Епіфаній.

Він також побажав білоруському народу «захистити свої гідність та свободу, демократичне і незалежне майбутнє своєї держави». І закликав білоруську владу негайно припинити насильство та звільнити тисячі «невинно затриманих» людей.

«Долучаю свій голос до заяв тих численних держав, міжнародних та громадянських інституцій, хто наполегливо закликає до негайного припинення насильства, звільнення тисяч невинно затриманих та проведення конструктивного діалогу між керівництвом Білорусі та громадянським суспільством задля мирного виходу з кризи», – написав він.

Крім того, предстоятель ПЦУ, яка в 2019 році отримала томос про автокефалію, звернувся до білорусів із закликом прагнути до створення власної автокефальної православної церкви, яка буде незалежною від РПЦ. Він зазначив, що «наші сусіди, з якими від княжих часів ми мали багато століть спільної церковної та державної історії, складаючи до 1686 р. єдину Київську Митрополію». І додав, що «її неканонічна анексія Москвою мала і продовжує мати трагічні наслідки для Православ‘я у всій Східній Європі».

«З волі віруючого народу та за благословенням нашої спільної Матері-Церкви, Вселенського Патріархату, Українська Церква утвердилася серед автокефальних Церков-Сестер. Православна Церква Білорусі має ті ж самі підстави та право просити Матір-Церкву про Томос, коли на те буде її бажання», – написав Епіфаній.

Своє повідомлення керівництво ПЦУ проілюструвало неофіційним символом протестів: біло-червоно-білим прапором.

Крім того, заява Епіфанія була опублікована двома мовами: українською та білоруською.

У цьому контексті варто зазначити, що предстоятель РПЦ патріарх Кирило раніше привітав Олександра Лукашенка з перемогою і похвалив його за «утвердження в суспільстві неминущих ідеалів милосердя, миру, добра і справедливості».

Наразі у Білорусі існує білоруський екзархат Російської православної церкви.