Службі безпеки України хочуть дозволити відстежувати трафік користувачів без постанов суду. Інтернет-провайдерам пропонують встановити спеціальні відстежуючі системи-аналізатори трафіку (DPI-системи), а купити обладнання вони повинні будуть самі.
Така ініціатива прописана в поданому до Верховної Ради законопроєкті №3080 «Про Службу безпеки України». Подали документ депутати від партій «Батьківщина» і ОПЗЖ, пише UBR.
У проєкті закону наголошується, що СБУ буде визначати порядок і контроль над приєднанням мереж операторів до пунктів обміну трафіком, здійснювати обмеження і блокування доступу до об’єктів і ресурсів, в тому числі з використанням технічних засобів, які встановлюються операторами, провайдерами телекомунікацій.
При цьому блокувати інтернет-ресурси зможуть без санкцій суду.
Боротьба з порно чи цензура?
Учасники ринку вже назвали цю ініціативу нардепів «спробою скопіювати російське законодавство», де сфера інтернет послуг зрегульована набагато більше, ніж в Україні. Такі системи зберігають інформацію про те, до яких ресурсів користувач звертався, можуть аналізувати трафік і зберігати або блокувати доступ за ключовими словами або сигнатурам.
Це, нібито, дозволить правоохоронцям боротися з порно, наркотиками і тероризмом. Але на практиці такі заходи не в змозі протидіяти діям реальних зловмисників, не бачать вмісту зашифрованого трафіку і годяться тільки для цензури легального контенту.
«При бажанні систему можна обійти за допомогою VPN або навіть включенням DOH (DNS over HTTPS) в браузері. Тобто в найближчому майбутньому таке обладнання не зможе обмежувати доступ крім як по IP. Можливість досудової блокування ще раз підтверджує припущення про цензуру», – зазначив співвласник Alfa-Inet Олександр Телятников.
Але у разі заборони самого VPN спецсистеми зможуть розпізнати навіть приховані тунелі.
«Зараз оператор виступає деяким запобіжником від незаконних «хотєлок» спецслужб. Наприклад, наша компанія відхиляє більше половини запитів таких служб через відсутність на це правових підстав. Найчастіше немає санкції суду там, де вона необхідна за законом. Якщо управляти системою буде спецслужба, то цього запобіжника більше не буде. Вона на свій розсуд зможе не тільки переглядати трафік абонентів, а й обмежувати доступ до будь-яких ресурсів, або взагалі відключити клієнту чи групі клієнтів (скажімо, місту) доступ. Оператор нічого з цим не зможе зробити і навіть дізнатися про це», – розповів власник компанії-провайдера NetAssist Максим Тульев.
Ціна на інтернет може зрости на 50%
Установка обладнання за рахунок операторів сприятиме монополізації ринку одним або декількома гравцями і потенційно має корупційну складову у вигляді фірми-постачальника, під яку пишуться вимоги до самого обладнання. Провайдери наголошують, що вказувати яку саме DPI-систему встановлювати будуть самі спецслужби, тож, скоріш за все, це буде стосуватися і того, в якій саме компанії її купувати. Як підсумок – за рахунок монополії ціни на це обладнання будуть в рази більше середньоринкових.
Вартість систем стеження за трафіком багато в чому залежить від виробника і типу DPI-системи. Але в середньому вони коштують десятки тисяч доларів за кожен 10-гігабітний порт.
Якщо провайдерів змусять витратитися на які відстежують системи для СБУ, то ціна на домашній інтернет не просто подорожчає, а злетить вгору мінімум на 50%.





