Святошинський районний суд Києва визнав мешканця області винним у диверсії, влаштованій на залізниці 7 липня 2024 року.

Засуджений диверсант  – військовослужбовець Володимир Костюченко, який самовільно покинув військову частину. Хоча він стверджував, що лікувався у Києві та не був у СЗЧ. 

Костюченко хотів заробити гроші, здійснивши підпал релейної шафи на залізниці та стверджував, що не знав, що завдає шкоди обороноздатності країни.       

У вироку суду йдеться, що Володимир Костюченко 30 червня минулого року «написав у месенджері «Telegram» невстановленій досудовим розслідуванням особі повідомлення: «Привет, шо по заработку, 10 к, за подпал щитков». Після цього невстановлена особа  повідомила останньому, що потрібно демонтувати будь-яку релейну шафу системи сигналізації, централізації та блокування Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Укрзалізниця» на його вибір на території України, шляхом її підпалу та зафіксувати вказану дію на відеозапис за винагороду у сумі 9000 грн. Після чого надала детальні інструкції вчинення підпалу».

7 липня диверсант підпалив релейну шафу, зафіксував все на відео, та відправив відео замовнику. Через декілька хвилин на рахунок Костюченка прийшли гроші двома транзакціями у сумі 8994 грн.

Наступного дня, 8 липня, диверсанта було затримано.

Допитаний в судовому засіданні Костюченко свою вину визнав частково та показав, що його знайомий, який працює у фірмі, що замінює шафи для залізниці, повідомив, що необхідно демонтувати шафи на залізниці, які відповідають за роботу світлофорів. Він обіцяв 10000 грн за підпал будь-якої шафи. У профілі замовника в месенджері «Телеграм» не було жодної інформації щодо цієї особи. Необхідно було обрати шафу, відправити у месенджер «Телеграм» її фото, щоб узгодити вибір, відігнути дверці, відправити у месенджер «Телеграм» фото, залити розпалювач, підпалити та зняти це на відео, яке відправити замовнику.

Костюченко стверджував, що   ніколи не чув за підпали шаф на залізниці, підпали авто військовослужбовців та жодним чином не пов`язував вказане замовлення із повномасштабним вторгненням та введеним в країні воєнним станом. Він є військовослужбовцем, мав контузії, поїхав лікуватись до м. Києва та згодом дізнався, що він є особою яка самовільно залишила військову частину.

Диверсант на суді наполягав на тому, що злочин був вчинений виключно з корисливого мотиву, він не мав на меті ослаблення держави та не здогадувався, що вказані релейні шафи мають важливе народногосподарське або оборонне значення. 

У вироку йдеться, що на вказані шафі була наліпка із написом: «Служба Безпеки України, АТ «Укрзалізниця» попереджає: Підпал, підрив чи будь-яке пошкодження обладнання залізниці під час воєнного стану карається позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі (в`язниця) разом із конфіскацією майна. Увага ведеться відеоспостереження цілодобово».

Суд призначив Володимиру Костюченку  покарання у вигляді 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Крім того диверсант має відшкодувати «Укразалізниці» понад 107 тис. гривень за спалену релейну шафу.    

Нагадаємо, що у Миколаєві за ґрати відправлено зрадника — уродженця Лисичанська, який заявив, що не шкодує через те, що воював проти ЗСУ.