Прем’єр-міністр Денис Шмигаль розраховує найближчим часом почати роботу над декларацією шостого саміту «Східного партнерства і укласти угоду про спільний авіапростір з ЄС. Анонсував відкриття регіонального Офісу КМЄС у Маріуполі і закликав до нової платформи ЄС та НАТО.
Про це глава українського уряду Денис Шмигаль сказав 23 липня у Брюсселі на зустрічі з високим представником ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепом Боррелем, передає Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.
Безпека і окуповані території
Однією з тем зустрічі Дениса Шмигаля та Жозепа Борреля була безпекова ситуація на Донбасі та питання деокупації Криму.
«Дуже вагомий внесок у зміцнення цивільного сектору безпеки зробила Консультативна Місія ЄС. Очікуємо на відкриття регіонального Офісу КМЄС у Маріуполі», — сказав прем’єр-міністр.
Він додав, що МЗС фіналізувало концепцію створення спеціального міжнародного формату для Криму — Міжнародної платформи «Крим — це Україна»: «На першому етапі це буде консультативно-координаційний формат. Однак, в майбутньому ми не виключаємо його перетворення на переговорний».
«Платформа має опікуватись усім спектром наслідків окупації від гуманітарного до безпекового виміру. Мілітаризація Криму впливає на безпеку Південно-Східної Європи, зокрема регіону Чорного, Азовського і Середземного морів. Крім того, існує потреба у покращенні координації і підвищенні ефективності санкційної політики, як і міжнародної політики невизнання спроби анексії Криму загалом», — наголосив Шмигаль.
Прем’єр-міністр також додав, що серед ключових учасників нової платформи Україна хотіла б бачити держав-гарантів української безпеки, зокрема США, Велику Британію та Францію, Німеччину як ключову учасницю Нормандського формату, а також регіональних партнерів, що, як і Україна, зацікавлені у розв’язанні кримського питання та припиненні агресивної політики Росії.
«Ми сподіваємося і на підтримку цієї ініціативи з боку ЄС, НАТО і держав-членів, як і інших партнерів, які продемонстрували свою підтримку введенням кримських пакетів санкцій», — заявив очільник Уряду.
Спільний авіапрострір
Денис Шмигаль зазначив, що сторони мають докласти максимум зусиль для реалізації тих завдань з «20 досягнень до 2020 року», які досі залишаються невиконаними.
«Маю на увазі підписання Угоди про спільний авіаційний простір. Необхідно знайти можливість підписати цю угоду з Україною якомога швидше», – заявив він.
І додав, що Україна розраховує на підтримку Європейської Комісії в цьому питанні. За його словами, підписання угоди «сприятиме подальшому розвитку української авіаційної галузі, збільшенню кількості польотів та пасажирських перевезень».
Декларація Шостого Саміту Східного партнерства
Шмигаль висловив надію, що найближчим часом вдасться розпочати роботу над Спільною декларацією Шостого Саміту Східного партнерства.
«Україна очікує на результативність і готова докласти максимальних зусиль для успішного саміту. Декларація повинна підтвердити європейські прагнення і європейський вибір партнерів, а також підтримку їхньої територіальної цілісності у межах міжнародно визнаних кордонів», – сказав він.
На його думку, порядок денний саміту «Східного партнерства» на період після 2020 року має передбачати початок додаткового формату діалогу «ЄС плюс три асоційовані партнери» (Україна, Грузія, Молдова), посилення співпраці у сфері безпеки, поступову інтеграцію партнерів у внутрішній ринок ЄС, поширення на партнерів переваг Єдиного цифрового ринку і зниження тарифів на роумінг із ЄС, доступ до спільної зони платежів у євро (SEPA), а також укладання угод про оцінку відповідності та прийнятності промислових товарів (ACAA).
Нагадаємо. «Східне партнерство» є проєктом Євросоюзу, заснованим у 2009 році. Головною метою є розвиток інтеграційних зв’язків із шістьма країнами колишнього СРСР: Азербайджаном, Вірменією, Білоруссю, Грузією, Молдовою та Україною.
Україна, Молдова і Грузія закликали Брюссель створити додатковий формат взаємодії для асоційованих партнерів і заявляли про намір отримати перспективу членства в ЄС.
У травні Рада ЄС схвалила висновки про політику «Східного партнерства» на період після 2020 року, вказавши, що «Східне партнерство» має стати амбітнішою і гнучкішою основою для співпраці з країнами-партнерами.
У червні 2020 року саміт проводили в режимі відеоконференції через пандемію коронавірусу, при цьому повноцінного саміту «Східного партнерства» слід чекати не раніше 2021 року.
Слідкуйте за актуальними новинами в Україні та світі разом з «ГРУПА ПАТРІОТ»
Швидко та зручно отримуйте новини в нашому Telegram каналі!