Громадські діячі хочуть добитися від української влади, щоб мобільне відділення «Ощадбанку» працювало у нейтральній зоні на лінії розмежування, а на тих, хто виїжджає з ОРДЛО через Росію, не накладалися штрафи.
З такими пропозиціями виступив керівник гуманітарної місії «Проліска» Євген Каплін.
Він нагадав, що в Луганській області продовжує працювати один КПВВ – в Станиці Луганській. В Щастя і Золотому «ЛНР» не відкрила свої пункти пропуску.
«На сьогоднішній день у нас більш-менш стабільно працює КПВВ «Станиця Луганська». Тут з підконтрольної Україні території пропускаються всі бажаючі. Але представники т.зв. «ЛНР» на свою територію пропускають тільки людей, які мають прописку на непідконтрольній території… З Луганська людей випустять – досить, щоб у людини був електронний пропуск для перетину КПВВ, і йому потрібно буде на підконтрольній території пройти 14-денну самоізоляцію або здати ПЛР-тест, щоб скоротити самоізоляцію. Але якщо у людини прописка на підконтрольній території, то він не зможе повернутися в «ЛНР». У Донецькій області по понеділках і п’ятницях відкривається КПВВ «Новотроїцьке» і тут йде пропуск по заздалегідь узгодженим списками… Але потрапляння в списки можна очікувати місяцями, і не факт, що ти виїдеш… Інші КПВВ через блокування «ДНР» не працюють на перетин», – розповів Каплін.
Він зазначив, що через це багато людей змушені виїжджати з «ДНР» через Росію і потім в’їжджати в Україну через російсько-український кордон. Такі виїзди (в’їзди) з непідконтрольної території є незаконними, тому що згідно з українськими нормами, виїзд повинен здійснюватися тільки через КПВВ, розташовані на лінії зіткнення.
«Тому українські прикордонники на таких виїжджаючих вибірково накладають штрафи (1700 – 5400 грн, – ред.). Кілька таких кейсів ми передавали в офіс представника омбудсмена в Донецькій і Луганській областях, вони представляли інтереси таких громадян в суді і анулювали штрафи. Тому що де-факто сьогодні немає іншого шляху виїхати з непідконтрольної території, особливо, якщо мова йде про Донецьку область», – сказав громадський працівник.
Тож керівник гуманітарної місії «Проліска» запропонував ряд дій, реалізувавши які українська влада полегшила б положення людей, що залишилися в ОРДЛО.
Перше – забезпечити доступ до пенсій для громадян, які проживають в «Л/ДНР» і мають оформлені українські пенсії.
«Ще в березні на різних зустрічах я говорив, що самим здоровим рішенням була б організація мобільних пунктів «Ощадбанку» (в Донецькій і Луганській областях вони організовані на базі спеціальних броньованих КрАЗів, вони зараз їздять по прифронтовим селах). Логіка була в тому, щоб їм дозволили працювати на нейтральній території – між українським КПВВ і контрольно-пропускним пунктом «Л/ДНР». У цих машинах люди змогли б отримувати свої пенсії, проходити необхідні процедури», – запропонував Каплін.
Крім того, робота мобільних відділень «Ощадбанку» в нейтральній зоні, на його думку, знизила б кількість охочих незаконно відвідувати Україну через Росію. При цьому він додав, що потрібно домовлятися (з бойовиками? – ред.) про допуск «Ощаду» на нейтральну територію.
«Але потрібно домовиться про охорону цього об’єкта, про допуск його на нейтральну територію. І тоді «Ощадбанк» міг би видавати картки, гроші. І таким чином людина не перетинає лінію розмежування, але повертається назад зі своєю пенсією», –заявив він.
Крім того, Каплін хоче добитися скасування штрафів для прибуваючих з ОРДЛО через Росію. І навіть навів приклад, що на непідконтрольних територіях відзначається дефіцит медикаментів.
«Ми часто чуємо, що там не вистачає медикаментів, немає антибіотиків. До нас зверталися люди, яким ми в ручному режимі через закриті КПВВ передавали ліки з підконтрольній території. А зараз люди сидять заблокованими», – додав Каплін.
Швидко та зручно отримуйте новини в нашому Telegram каналі!