3 березня Міністерство внутрішніх справ заявило, що Національна поліція розслідує кримінальне провадження за матеріалами, які Олександр Дубінський передав голові МВС Арсену Авакову.
«Хід цього розслідування перебуває під особливим контролем керівництва Міністерства внутрішніх справ України», — підкреслили у МВС.
Провадження відкрито за ч.2 ст.163 ККУ (порушення таємниці листування, телефонних розмов та т.п., якщо вони вчинені повторно з державними або громадськими діячами, журналістами, чи вчинені службовою особою, або з використанням спеціальних засобів, призначених для негласного зняття інформації). За таке правопорушення передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 7 років.
«Речник міністерства Артем Шевченко відмовився повідомити, чи йдеться про розслідування діяльності журналістів «Слідства.Інфо». Утім, сам народний депутат підтвердив, що провадження, яке відкрили за його ініціативи, стосується нашої редакції. За його словами, воно було відкрите «позавчора», тобто 2 березня», — написали журналісти.
Головний редактор агентства «Слідство.Інфо» Анна Бабинець говорить, що відкриття кримінального провадження — спроба тиску на журналістів. І що вони чекали подібних дій зі сторони Авакова. Це спосіб залякування журналістів, які повинні боятися обшуків, прослуховування та зустрічей з джерелами.
«Ми усвідомлюємо, що приєднання наших запитів Дубінському до справи, яку особисто контролює міністр Аваков, — це такий собі сигнал нам, щоб ми боялися. Сиділи в очікуванні обшуків, хвилювалися, чи прослуховуються наші телефони, не зустрічалися з джерелами. Не робили розслідувань, у яких фігурує МВС чи поліція. … Але навіть попри те, що відбувається, ми продовжимо професійно виконувати свою роботу і не відмовимося від резонансних тем, хто б у них не фігурував», — говорить Бабинець.
Такої ж думки дотримується й адвокатка «Інституту розвитку регіональної преси» Людмила Панкратова, яка зараз надає юридичний супровід «Слідству.Інфо». Вона також упевнена в тому, дії нардепа та правоохоронців можуть бути тиском як на редакцію, так і на журналістів, і на джерела інформації. І перш за все, через публікацію викривальних матеріалів, зокрема, про поліцію та МВС.
«Відкриття кримінального провадження за заявою Дубінського я б розцінила як спробу тиску на журналістів-розслідувачів, які регулярно публікують викривальні матеріали, зокрема, про поліцію та МВС. Також це може бути тиском на джерела журналістів. (…) Слідчі можуть отримати доступ до документів редакції або можливість провести обшук у редакції за ухвалою суду», — повідомила юристка.
В агентстві підкреслюють, що оскільки редакція є частиною міжнародної мережі розслідувачів OCCRP, вони з першого дня стежать за історією навколо спроб президента США Дональда Трампа тиснути на українських посадовців та політиків щодо розслідування справи проти його політичного конкурента. І раніше вже публікували розслідування, яке показувало роль деяких українських посадовців та впливових людей у цій справі.
Варто зазначити, що наприкінці січня Дубінський провів пресконференцію, під час якої звинуватив редакцію «Слідство.Інфо» в шпигунстві за посадовими особами США. На підтвердження продемонстрував запит від агентства, у якому журналісти запитували нардепа про його зустрічі з фігурантами справи щодо імпічмент президента США Дональда Трампа. Зокрема, з Рудольфом Джуліані, персональним адвокатом Трампа.
Відомий своїми різкими висловлюваннями та діями, народний депутат від фракції «Слуги народу» Олександр Дубінський назвав журналіста, який зафіксував зустріч вже колишнього прем’єр-міністра Олексія Гончарука та голови Офісу Президента Андрія Єрмака в київському ресторані, «бродячою твариною». А буквально через день знову образив цього ж журналіста Крістофера Міллера.
Слідкуйте за актуальними новинами в Україні та світі разом з «ГРУПА ПАТРІОТ»
Швидко та зручно отримуйте новини в нашому Telegram каналі!