Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан закликав віцепрезидентку Єврокомісії з цінностей та прозорості Веру Йоурову піти у відставку. І заявив про припинення всіх двосторонніх політичних контактів з нею. Йому не сподобались слова Йоурової щодо відсутності демократії в Угорщині.
29 вересня був оприлюднений лист на ім’я президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. У ньому Орбан написав, що заяви Йоурової «несумісні з її нинішнім повноваженнями, тому її відставка є необхідною».
При цьому він зазначив, що до того часу, поки вона не подасть у відставку, «уряд Угорщини припиняє всі двосторонні політичні контакти з нею».
Йдеться про інтерв’ю німецькому журналу Der Spiegel, яке дала Йоурова минулого тижня. У ньому вона сказала, що «Орбан любить говорити, що будує неліберальну демократію. Я б сказала, він будує погану демократію».
«В угорських ЗМІ майже не існує жодної критики влади, тому більшість угорців, можливо, вже не в змозі сформувати вільну думку. Я боюся, що люди в Угорщині одного дня зможуть виявити, що їхні останні вибори також були їхніми останніми вільними виборами», – сказала Йоурова.
Як передає Радіо Свобода, інтерв’ю відбулося за кілька днів до того, як Йоурова оприлюднить звіт про стан верховенства права у всіх країнах-членах ЄС. На тлі цього очікується, що уряд Орбана у звіті, який буде опублікований 30 вересня, буде різко розкритикований.
Тим не менш, Орбан вказує, що ці зауваження «суперечать ролі Комісії як нейтральної та об’єктивної установи» та «перешкоджають будь-якому значущому майбутньому діалогу» між Угорщиною та Йоуровою.
Водночас речниця Єврокомісії у Брюсселі заявила, що фон дер Ляєн має «повну довіру» до своєї заступниці.
«Наші занепокоєння щодо верховенства права в Угорщині добре відомі. Вони будуть розглянуті в нашому звіті про верховенство права, який ми представимо завтра. У цьому звіті ми оцінюємо ситуацію в усіх державах-членах», – розповіла Дана Спінант на брифінгу.
Також варто нагадати, що Голова уряду Угорщини Віктор Орбан вже не перший раз потрапляє у скандали й «неодноразово мав жорсткі розмови з лідерами Європейського союзу через його кроки щодо посилення державного контролю над судовою системою, засобами інформації та науковими колами».
Процедура, яка має перевірити, чи не підриває влада Угорщини європейські правові стандарти та демократичні цінності, триває.
Швидко та зручно отримуйте новини в нашому Telegram каналі!