В Україні вирішили запровадити програму відновного правосуддя для неповнолітніх, які вперше підозрюються у вчиненні злочинів невеликої або середньої тяжкості. Генпрокурор Ірина Венедіктова та Міністр юстиції Денис Малюська вже підписали відповідний наказ.
Про це повідомляє пресслужба Офісу Генерального прокурора.
У повідомленні йдеться про те, що завдяки проєкту вдасться вивести з-під кримінального переслідування понад 1,5 тисячі дітей на території України.
«Ми повинні вберегти дітей, які вперше схибили, від потрапляння на лаву підсудних. Неповнолітні мають примиритися з потерпілим, а соцслужби та психологи — відкоригувати їхню поведінку. Тоді прокурор звертається до суду і приймається позитивне рішення щодо звільнення дитини від відповідальності. За попередніми розрахунками, втілення такого проекту по всій Україні дасть можливість вивести з-під кримінального переслідування понад 1,5 тисячі дітей», – заявила Венедіктова.
Вказується, що проєкт проходив за сприяння фонду ООН ЮНІСЕФ і діяв у пілотному варіанті у шести областях України: Донецькій, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській та Харківській.
За один рік ювенальні прокурори залучили до цієї програми 137 підлітків, а у відношенні 60 дітей вже прийнято позитивні рішення суду.
Заступник Генерального прокурора Гюндуз Мамедов, який координує роботу ювенального напрямку на центральному рівні, вважає, що з огляду на позитивні результати минулого року, його можна запровадити по всій території України. І додав, що зміни до законодавства вже готуються.
«Цей проект надав підліткам шанс виправитися і допоміг усвідомити, що не можна вирішувати матеріальні проблеми лише вчиненням злочинів. Тому є всі підстави запроваджувати його на всій території України. Спільно з Міністерством юстиції ми розробляємо зміни до законодавства, які б закріпили принцип відновного правосуддя на законодавчому рівні і у перспективі передбачали б також зняття судимості з неповнолітніх, які пройшли таку реабілітацію», – зазначив він.
Крім того, вказується, що Офіс Генпрокурора обговорює удосконалення Концепції створення повноцінної системи ювенальної юстиції, а окремим напрямком виступають протидія насиллю над дітьми, робота із неповнолітніми жертвами злочинів і свідками правопорушень.
Також до кінця 2020 року можуть запровадити інший пілотний проєкт, в якому будуть діяти нові підходи допиту постраждалих дітей «за принципом «одного разу»: один допит, однією стороною процесу — слідчим суддею або слідчим, на одному етапі — досудового розслідування».
Швидко та зручно отримуйте новини в нашому Telegram каналі!