четвер, 02 грудня, 2021

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
«В його серці завжди жила Україна»: 155-ліття від дня народження великого українця Михайла Грушевського

Мартирос Григорян


Суспільство

«В його серці завжди жила Україна»: 155-ліття від дня народження великого українця Михайла Грушевського

views227

29.09.2021

Подiлитися у соц.мережах

Сьогодні виповнюється 155 років з дня народження Михайла Сергійовича Грушевського (29 вересня 1866 – 26 листопада 1934) – однієї з найвідоміших особистостей XX століття: українського історика, громадського та політичного діяча, голови Центральної Ради Української Народної Республіки (1917-1918), автора багатотомної «Історії України-Руси», багаторічного очільника Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові (1897-1913), автора понад 2000 наукових праць. 

Михайло Грушевський народився з генетичною любов’ю до України, і цією любов’ю були освячені всі його справи. Доля визначила місію Грушевського — стати на сторожі національної гідності, забезпечити право кожного українця пишатися тим, що він українець.

Постать Михайла Грушевського цікава та багатогранна. Маловідомий факт, що стосується державника. Він виявлявся у захопленні й колекціонуванні старожитностей України та світу, музеологічних практиках, підтримці талановитих митців. 

Своєрідним проявом багатолітньої дружби з художниками стала низка портретів історика. Окремі з них прикрашають експозиції музеїв та виставкових проєктів. Їх створювали видатні художники: Іван Труш, Михайло Бойчук, Фотій Красицький, Яків Струхманчук, Олександр Саєнко, Федір Кричевський.


/Іван Труш. Портрет професора Михайла Грушевського. 1900 р./

Також Михайла Грушевського можна бачити у декількох художніх кінофільмах, які з радянських позицій зображали встановлення влади більшовиків на теренах України. Його показано там (з більшою чи меншою портретною схожістю) як представника «ворожого табору», що чинить опір робітничо-селянським масам. 

Не оминути увагою трагічну подію, пов’язану з політичними репресіями, в житті сім’ї Грушевських. У 1918 році радянська влада розпочала «червоний терор». У січні того ж року під час штурму Києва більшовики цілеспрямовано спалили фамільний маєток Грушевських на вулиці Паньківський, 9. Операцією командував Михайло Муравйов. Бронепотяг із загонами матросів на чолі з Андрієм Полупановим кілька годин розстрілював запальними снарядами будинок. Ущент згоріли цінні рукописи, бібліотека, унікальні колекції рушників, вишивок, килимів, порцеляни та прикрас.

Слід не забувати, що тільки в Незалежній Україні стало можливим об’єктивне висвітлення видатної історичної особистості Михайла Грушевського, належне поцінування його внеску в українську науку і державність, видання його творів і вшанування його пам’яті. Вершиною наукової його діяльності та працею всього його життя стала багатотомна «Історія України-Руси» (він присвятив дружині – Грушевській Марії-Іванні Сильвестрівні (Вояківській) – вчительці, перекладачці), фундаментальний виклад історії українського народу з найдавніших часів і до середини XVII століття.

Ідеї М.С. Грушевського назріли і в наш час. І те що написав великий українець, ще довго буде актуальним для сучасної України, а його наукові праці — невичерпне джерело мудрості на віки.

Пам’ятники відомому діячу споруджено у Києві, Львові, Червонограді Львівської області, Луцьку, Барі й Козятині Вінницької області та Долині Івано-Франківської області.

«Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ — нацією, країна — державою». Михайло Грушевський

/текст підготовлено для «Патріот Донбасу» на основі відкритих джерел/

Коментарi (1)

Спрытко (2 місяці тому)

Коментарiй було видалено по причині : "спам"