середа, 18 травня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
В ОПУ обговорили, як декриміналізувати дії учасників АТО на Донбасі

Новини , Російська агресія , Право

В ОПУ обговорили, як декриміналізувати дії учасників АТО на Донбасі

views50

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Нарада, присвячена проблемі кримінального переслідування учасників бойових дій на Донбасі, відбулася в Офісі президента. Повідомлення про неї розмістила прес-служба президента.

Сама проблема з’явилася внаслідок того, що добровольці та воїни ЗСУ брали участь у бойових діях в офіційно «мирний час». Це дає нібито законні підстави для їхнього кримінального переслідування. На думку добровольця-айдарівця Євгена Дикого, необхідно розробити закони, які б встановлювали правовий статус подій на Донбасі та тих людей, які брали участь в них. Це створить правові засади для амністії учасників АТО, в тому числі й тих, які зараз знаходяться під судом або слідством.

Євген Дикий розділив ці судові справи на три групи.

Перша: дії, які в умовах бойової обстановки були абсолютно правильними, але суди дають їм правову оцінку за законами мирного часу. Справи розглядаються на загальних засадах, бо не було введено воєнного чи хоч надзвичайного стану. Щоб вирішити цю проблему, необхідно врегулювати правовий статус учасників АТО, привести його у відповідність до умов воєнного часу.

Друга: правопорушення, які можна вважати незначними. Для них треба розробити законопроект про амністію.

І лише третя група включає дійсно тяжкі злочини, за які необхідно карати незалежно від того, були вони створені у мирний чи воєнний час.

Екс-айдарівець нагадав, що існує ще одна серйозна проблема – упередженість слідчих та суддів, які займаються розглядом справ учасників АТО. За його словами, нерідко «сепаратистські налаштовані правоохоронці» мають на меті помсту добровольцям, а не «пошук істини». Для таких випадків найкраще рішення – зміна територіальної підсудності та підслідності. Цю тезу підтримав інший учасник зустрічі – Андрій Мамалига, представник уповноваженого ВР з прав людини. За його словами, не можна розраховувати на об’єктивність, коли справи добровольців АТО розглядають судді з Донецької або Луганської областей, які до того ж не втратили зв’язків з окупованими територіями. Він вважає, що такі справи необхідно передавати у суди за межами цих областей.

У нараді взяли участь представники комітетів та підкомітетів ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, визволення політв’язнів, адвокати добровольців та громадських активістів, проти яких вже відкрито провадження. Вони винесли на обговорення ще декілька тез, з них найважливіші:

  • законопроекти мають чітко прописати, кого буде стосуватися амністія, та як діє воєнне законодавство у мирний час,
  • на стадії підготовки до розгляду у другому читанні знаходиться законопроект № 2045-1 (про надання добровольцям офіційного статусу учасника бойових дій),
  • необхідність вирішення всіх зазначених питань стосовно тих учасників подій на сході, кого вже засуджено.

Було створено робочу групу для розробки зазначених законопроектів. До неї, зокрема, увійшли: доброволець-айдарівець Євген Дикий, Василь Вовк зі Служби зовнішньої розвідки, представники «Юридичної сотні» та парламентського Комітету з питань соцполітики та захисту прав ветеранів.

Як відомо, парламент вже розглядав у першому читанні законопроект №2045-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу і соціальних гарантій окремим особам з числа учасників антитерористичної операції». Цей закон дозволить надати бійцям добробатів статус учасника бойових дій.