вівторок, 06 грудня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Україна 29 січня вшановує лицарський подвиг Героїв Крут

Мартирос Григорян


Суспільство

Україна 29 січня вшановує лицарський подвиг Героїв Крут

views208

29.01.2022

Подiлитися у соц.мережах

Крути одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

Вночі 28 січня 1918 року направлено з Києва на фронт останні відділи, що мали себе пожертвувати в обороні підступів до столиці. Були це юнаки Військової Школи, які щойно прибули з фронту, а також Помічний Курінь Студентів Стрільців під проводом сотника Омельченка.

Бій під Крутами кількасот українських юнаків з групою більшовицької армії під командуванням командира червоної гвардії Михайла Муравйова був першим відкритим боєм в українсько-московській, латентній до того часу, двохсотрічній війні. Першим з часів полтавської «баталії».

У Крутянській групі (два відділи) було коло 500 юнаків плюс 100 з лишком студентської сотні разом 600 вояків при 16 кулеметах і одній гарматі. Ворожа ж сторона була у десятки разів сильнішою, мала артилерію на панцирниках.

Настав день 29 січня 1918 року

Московсько-большевицька орда почала наступати. В першій ворожій лаві йшли п’яні матроси «гордість російської революції», як ними чванився Ленін. Юні українці трималися як могли: спершу відділи відбивали ворожі атаки, але не стало потім набоїв, скоростріли по черзі замовкали й жменька «перших кіборгів» не змогла витримати випаду на багнети шеститисячної ворожої армії.

Під вечір командир українських частин Аверкій Гончаренко віддав наказ відступу студентської сотні, а потім всьому юнацькому фронтові, залишаючи станцію Крути. Більшовики зайняли її з правого крила. І тут сталася трагедія.

Матроси багнетами розгромили юнаків Школи на правому крилі, оточили на лівому крилі Студентський Курінь, що був кинувся в останню атаку. Частина куреня загинула разом зі своїм командиром сотником Омельченком.

У червоноармійському полоні опинилося 35 січовиків і всіх крім сімох поранених, замучили більшовицькі кати, знущаючись над героями цілу добу. Побитих і понівечених вивели москалі наступного дня на розстріл. Перед розстрілом учень сьомого класу II-ої Української Гімназії в Києві Пипський (родом з Західної України), затягнув повним голосом український гімн, інші полонені підтримали його. Після диких знущань всіх розстріляли.

В перших днях після бою під Крутами та пізніше під час наступу большевицьких банд Муравйова на Київ мало хто знав про цю першу велику жертву крови, яку склали на жертовнику волі України її найкращі сини.

Сьогоднішній день об’єднує мільйони українців різних часів і різних поколінь

Цей історичний день нагадує нам про події кінця січня 1918 року, коли юні захисники України власною кров’ю вписали героїчну сторінку в історію українського аристократизму духу бій під Крутами. Адже справжню шляхетність втілюють тільки Герої люди безстрашні й благородні духом, самовіддані ідеї національної ідентичності. Ризикуючи собою, ці молоді Лицарі вибрали мужність, вибрали честь. Їхній приклад це орієнтир для нових поколінь українців. Завдяки таким доблесним людям, наша країна сильна і не переможна.

Оборонний бій під Крутами показав усьому українству, що держава потребує чогось більшого, аніж просто проголошення, вона вимагає справжнього державотворчого чину, а не замикається на самих лише революційних гаслах.

З великою вдячністю та сумом у серці ми завжди памятатимемо Героїв, які поклали своє життя на вівтар священної боротьби за нашу Волю.

(Уривок вірша поета УПА Марка Боєслава «КРУТИ»)

Їх юних сміливців, лиш жменька була

Із серцем зі сталі й духом з граніту.

О, велич летіла у вічність з їх лав

І Чин їх навіки став юности мітом.

 

/Текст підготовлено для «Патріот Донбасу» на основі відкритих джерел/

 

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі