вівторок, 30 травня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
У США нагородили 97-річного льотчика, який у середині двадцятого століття збив чотири радянські літаки

Світлана Макарова


За кордоном

У США нагородили 97-річного льотчика, який у середині двадцятого століття збив чотири радянські літаки

views5814

22.01.2023

Подiлитися у соц.мережах

У Сполучених Штатах нагородили 97-річного ветерана Ройса Вільямса, який восени 1952 року збив чотири радянські МіГи за пів години. Він мусив зберігати це в таємниці 50 років. 

Про це повідомляє CNN.

У п'ятницю, 20 січня, у Каліфорнії колишньому військово-морському льотчику вручили Військово-морський хрест – другу за значимістю військову нагороду служби.

У листопаді 1952 року Вільямс збив чотири радянські винищувачі та став легендою, про яку ніхто не чув понад 50 років. Вільямс керував F9F Panther – першим реактивним винищувачем ВМС США – під час Корейської війни. Він злетів з авіаносця USS Oriskany, який разом із трьома іншими авіаносцями діяв у складі оперативної групи в Японському морі.

Вільямсу та трьом іншим льотчикам-винищувачам було наказано здійснити бойове повітряне патрулювання найпівнічнішої частини Корейського півострова. На північному сході розташована росія, яка тоді входила до складу СРСР, який підтримав Північну Корею в конфлікті. Через механічні проблеми іншим льотчикам США довелося повернутися на узбережжя до оперативної групи. Після цього в небі було ідентифіковано сім радянських винищувачів МіГ-15, які прямували у бік оперативної групи США.

Чотири радянські МіГи повернули на Вільямса й відкрили вогонь. Він стріляв по хвостовому МіГу, який потім випав зі строю з чотирьох літаків, а напарник Вільямса пішов за радянським літаком.

Далі понад пів години йшов повітряний бій, під час якого Вільямс зробив усі 760 пострілів із 20-мм гармати. Льотчику насилу вдалося посадити літак на авіаносець, оскільки, як з'ясувалося пізніше, його F9F отримав 263 пошкодження.

Записи про повітряний бій Вільямса були негайно засекречені офіційними особами США, і він заприсягся зберігати це в таємниці. У Штатах побоювалися, що інцидент може спричинити зростання напруженості між США та СРСР, яка могла б призвести до третьої світової війни.

У 1953 році Вільямс був нагороджений Срібною зіркою, але радянські літаки не згадувалися – лише "ворожі".

Тільки у 2002 році, коли записи були розсекречені, Вільямс зміг розповісти про все.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі