
У США нагородили 97-річного льотчика, який у середині двадцятого століття збив чотири радянські літаки
5814
22.01.2023
У Сполучених Штатах нагородили 97-річного ветерана Ройса Вільямса, який восени 1952 року збив чотири радянські МіГи за пів години. Він мусив зберігати це в таємниці 50 років.
Про це повідомляє CNN.
У п'ятницю, 20 січня, у Каліфорнії колишньому військово-морському льотчику вручили Військово-морський хрест – другу за значимістю військову нагороду служби.
У листопаді 1952 року Вільямс збив чотири радянські винищувачі та став легендою, про яку ніхто не чув понад 50 років. Вільямс керував F9F Panther – першим реактивним винищувачем ВМС США – під час Корейської війни. Він злетів з авіаносця USS Oriskany, який разом із трьома іншими авіаносцями діяв у складі оперативної групи в Японському морі.
Вільямсу та трьом іншим льотчикам-винищувачам було наказано здійснити бойове повітряне патрулювання найпівнічнішої частини Корейського півострова. На північному сході розташована росія, яка тоді входила до складу СРСР, який підтримав Північну Корею в конфлікті. Через механічні проблеми іншим льотчикам США довелося повернутися на узбережжя до оперативної групи. Після цього в небі було ідентифіковано сім радянських винищувачів МіГ-15, які прямували у бік оперативної групи США.
Чотири радянські МіГи повернули на Вільямса й відкрили вогонь. Він стріляв по хвостовому МіГу, який потім випав зі строю з чотирьох літаків, а напарник Вільямса пішов за радянським літаком.
Далі понад пів години йшов повітряний бій, під час якого Вільямс зробив усі 760 пострілів із 20-мм гармати. Льотчику насилу вдалося посадити літак на авіаносець, оскільки, як з'ясувалося пізніше, його F9F отримав 263 пошкодження.
Записи про повітряний бій Вільямса були негайно засекречені офіційними особами США, і він заприсягся зберігати це в таємниці. У Штатах побоювалися, що інцидент може спричинити зростання напруженості між США та СРСР, яка могла б призвести до третьої світової війни.
У 1953 році Вільямс був нагороджений Срібною зіркою, але радянські літаки не згадувалися – лише "ворожі".
Тільки у 2002 році, коли записи були розсекречені, Вільямс зміг розповісти про все.
Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі