неділя, 02 квітня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
У Слов’янську відкрили меморіальну дошку підполковнику УНР

Олександр Слов'янець


Донбас історичний , Події

У Слов’янську відкрили меморіальну дошку підполковнику УНР

views1208

28.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

 

У Слов’янську, що на Донеччині, відкрили дві меморіальні дошки, одна з яких присвячена підполковнику УНР Атаназію Гонті. Інша дошка присвячена діячам всеукраїнського товариства «Просвіта», які вели свою діяльність у місті під час Другої світової війни.

Атаназій Гонта народився у Слов’янську у 1895 році у родині міщан. Саме це обумовлює встановлення цієї пам’ятки.

Відкриття меморіальної дошки підполковнику УНР у Слов’янську стало можливо, завдяки діяльності ГО «Українська ініціатива» та голови правління цього громадського об’єднання Юрія Косенка.

Ось що каже пан Юрій, щодо мети встановлення меморіальної дошки:

«Я є упорядником двох книжок, які видавалися державним коштом. Це про події на Донбасі у 1917-1921 роках. Другий том, про події на Донбасі у 1921-1941 роках. Ми вже відкривали в Донецькій області дошки борцям за незалежність України в Маріуполі, Покровську, Луганській області. У процесі декомунізації прибираються назви вулиць. Називати їх потім якось там: Весняною, Польовою, Лісовою. У людей складається враження ніби на Донбасі не було справжніх героїв. Але це зовсім хибно. Можна знайти справжнього героя, який зробив вагомий внесок у боротьбі за незалежність та встановлення нашої держави».

 

Атаназій Гонта (Бітюков Опанас Полікарпович) народився 19 червня 1895 у Слов'янську. Під час подій Української революції 1917-1921 років став підполковником Армії УНР.

 

Гонта брав участь у боях Першої світової війни у складі Перновського полку. Влітку 1915 року був нагороджений орденом Святого Георгія IV ступеня, Георгіївською зброєю. На початку серпня того ж року він був важко поранений, потрапив до полону, з якого потім втік. У березні 1916 року повернувся до своєї частини.

 

Коли почалися події революції в Україні Атаназій Гонта зробив свідомий вибір і підтримав незалежність держава. Ось що розповідає Юрій Косенко:

«Що важливо зрозуміти – це був усвідомлений вибір людини. У 1918 році значна частина його однополчан перейшла на бік білогвардійців. Він цього не зробив. Він брав участь у легендарному Першому зимовому поході армії УНР». Є фото, де його нагороджують хрестом за участь у цьому поході».

 

У Першому зимовому поході (грудень 1919-травень 1920 року) війська армії УНР здійснили рейд по тилах Білої та Червоної армії.

 

Атаназій Гонта з 15 січня 1921 року був призначений командиром 1 кінного полку ім. Максима Залізняка Окремої кінної дивізії Армії УНР.

 

Після того, як УНР перестала існувати, Гонту було інтерновано до Польщі. Він відмовився скористатися амністією, яку пропонували більшовики і повернутися додому. За кордоном Гонта брав участь у діяльності українських еміграційних об’єднань, займався культурно-просвітницькою діяльністю.

 

Помер Атаназій Гонта у 1980 році у Лондоні.

 

Є одна деталь, на яку треба звернути увагу. Атаназій Гонта, уродженець Слов’янська був учасником Першого зимового походу по тилах супротивника. В ЗСУ є 28-а окрема механізована бригада, яка з 2019 року має почесну назву на честь "Лицарів зимового походу". Командує цією бригадою теж уродженець Слов’янська - полковник Максим Марченко.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі