неділя, 05 лютого, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Стій там йди сюди: Оржель заявляє про прямі поставки газу, Вітренко – про арешт активів «Газпрому»

Економіка , Новини

Стій там йди сюди: Оржель заявляє про прямі поставки газу, Вітренко – про арешт активів «Газпрому»

views69

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель, який днями розкритикував пропозицію РФ «газ в обмін на відмову від арбітражу», зробив резонансну заяву.

В ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера» він заявив, що Україна може повернутися до прямих постачань газу з Росії. 

«Припускаю… Це дуже просто в нашій розмові з російською стороною, ми чотири роки отримуємо ціну на газ – це ціна для Європи плюс транспортування назад. Ми кажемо, що якщо ми з вами і можемо домовлятися про прямі поставки, то ціна має бути прив’язана до європейського індикатору», – сказав Оржель.

За його словами, Україна вже веде переговори з російською компанією «Газпромом» і намагається переконати його в неприпустимості виставлення на газ «політичної» ціни.

Російська ж сторона пропонує так звані пакетні домовленості і, як зазначає Оржель, європейську сторону повідомили про зустрічі українських і російських представників.

«Ми повинні дійсно брати індикатор Європи. Це є економічна ціна, яку ми враховуємо та яка є в Європі», – підсумував свій виступ міністр.

26 листопаду під час презентації запланованих на 2019-2020 роки змін у сфері енергетики міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель наголосив, що у разі прямих поставок зі знижкою, кінцеві споживачі отримуватимуть газ за ринковою ціною. Зекономлені кошти будуть скеровуватися на реалізацію соціально важливих заходів.

27 листопаду прем’єр-міністр України Олексій Гончарук під час брифінгу заявляв, що Україна не веде переговори про прямі постачання газу з Російської Федерації, а переговори йдуть лише про транзит газу через територію України в ЄС.

«У нас є переговори про продовження транзиту газу в ЄС, це переговори, які ведуться… Не існує окремих переговорів про купівлю газу в РФ».

І назвав переговори з прямим поставкам газу між Україною і Росією здачею інтересів країни:

«Серед завдань уряду – забезпечення зростання української економіки. Ми будемо робити все залежне щоб ринковими методами здешевити ціни на енергоносії, але точно не ціною здачі національних інтересів».

Нагадаємо. 13 грудня спливає термін для укладення довгострокового контракту на транзит російського газу до Європи через територію України за європейськими правилами та українським законодавством. Про це повідомив виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко, який раніше зробив заяву про те, що у разі відсутності контракту з Росією на транзит газу Україна з 1 січня 2020 року буде закачувати газ в свої підземні сховища.

Апеляційний суд округу Свеа (Швеція) виніс позитивне для НАК «Нафтогаз України» рішення за скаргою ПАТ «Газпром» (Росія) на рішення Стокгольмського арбітражу, яке є остаточним і не підлягає оскарженню. Також суд постановив, щоб російська компанія компенсувала витрати НАК на судовий процес у розмірі 1,022 млн євро і 1,65 млн грн і відхилив звернення «Газпрому» про секретність. Тим самим позиції української сторони значно посилились.

«Газпром» для відстрочки часу, який потрібен для запуску газопроводу «Північний потік-2», та щоб не платити Україні згідно з рішенням Апеляційного суду, виступив із заявами про те, що «необхідними умовами продовження діючого контракту або укладення нового договору є відмова обох сторін від всіх взаємних претензій у міжнародному арбітражі та припинення всіх судових розглядів». Крім того, глава «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що для продовження транзиту газу з 1 січня 2020 року Україна повинна закінчити створення нового оператора газотранспортної системи і підписати мирні угоди.

Президент Росії Володимир Путін особисто заявив, що Росія готова укласти угоду з транзиту газу з Україною за зниженими на 20-25% цінами.

Глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв відмовився дарити 22 мільярди доларів «Газпрому».

«Газпром» направив «Нафтогазу» пропозицію про продовження на рік діючого контракту або укладення нового договору про транзит газу.

«Нафтогаз» відповів, що сторони й надалі будуть обговорювати продовження транзиту за європейськими правилами в тристоронньому форматі, і заявив про готовність розглянути пропозицію по виплатах Газпромом боргів не грошовими коштами, а поставками газу.

Виконавчий директор НАК «Нафтогаз» Юрій Вітренко на тому ж каналі в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера» наголосив, що Україна за транзитним арбітражем виграла в РФ 4,6 млрд доларів, з яких 2 млрд доларів вже отримала у вигляді газу. І додав, що будуть накладені арешти на активи «Газпрому» по всьому світу.

«Залишилось отримати приблизно 3 млрд доларів. Ми ці 3 мільярди стягуємо з «Газпрому», оскільки він відмовляється виплачувати реальні гроші за рішенням Стокгольмського арбітражу. Але стається так, що «Газпром» не виконує рішення. Тому ми арештовуємо активи «Газпрому» по всьому світу. Ми заарештували активи в Нідерландах, Великій Британії, Швейцарії, США, Литві. Ми кажемо, що для того, щоб продемонструвати свій конструктив, ми можемо розглянути питання так: взяти ці три мільярди доларів газом. Для нас краще взяти грошима», – повідомив Вітренко.

При цьому в НАК Нафтогаз припускають, що «Газпром» може не підписати контракт на новий транзит газу, тому почали підготовку до такого варіанту. 7 листопада Укртрансгаз модернізував газовимірювальну станції (ГЗВ) «Гребеники» на кордоні з Молдовою. Станція вже готова до реверсного Трансбалканського транспортуванні газу у разі припинення транзиту з РФ.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі