середа, 18 травня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Стало відомо, які фейки використовувала російська пропаганда проти України під час зростання військової напруги на кордонах

Олександр Слов'янець


Суспільство , інформаційна війна

Стало відомо, які фейки використовувала російська пропаганда проти України під час зростання військової напруги на кордонах

views1151

19.01.2022

Подiлитися у соц.мережах

За останні два місяці російська пропаганда вигадувала велику кількість фейків. Вони стосувалися води, дискредитації ЗСУ, хімічної зброї, прив’язки України до подій у Казахстані та формування образу України, як агресивної держави.     

В умовах напруженості, пов’язаних з можливою повномасштабною агресією РФ проти України, пропаганда використовує усі можливі й неможливі приводи для дискредитації ЗСУ, дискредитації країни та формування думки, що саме Україна поводиться агресивно, а Захід нібито підштовхує її до агресивних дій.            

Видання «Патріот Донбасу» аналізує те, що вигадує пропаганда Росії. Окремі приклади ми зараз наведемо. Це лише деякі з фейків, що з'явилися в інформаційному полі за останні два місяці.   

Фейк про воду

У першій декаді грудня 2021 року мешканці Донеччини почали скаржитися, що вода, яка тече з крана, смердить, тхне якимись там ліками. Про неприємний запах писали люди й з окупованих територій.  Влада запевняла, що нічого такого не відбувається, а цей запах пов’язаний з розпадом водоростей у річці Сіверський Донець. І дійсно, через кілька днів запах повністю зник.

А ось як все це подавала російська пропаганда, використовуючи для цього підконтрольні телеграм-канали. Головна теза цих повідомлень була така: річку забруднили ЗСУ, щоб потруїти мешканців Донбасу. Тобто, з точки зору російської пропаганди, військовослужбовці збройних сил це робили свідомо, щоб заподіяти шкоду так званому «народу Донбасу».

Цікаво, що ту ж саму воду п’ють у військових частинах, розташованих у містах Донеччини та Луганщини.

Насправді якість води досить швидко прийшла до норми, але про це вже ніхто не згадує.

Показово, що до розповсюдження фейку про воду долучилися представники проросійської партії ОПЗЖ. Але в них був інший контекст, що нібито забруднення води сталося через видобуток сланцевого газу на території Святогірської ОТГ. Хоча насправді, ніякий сланцевий газ там не видобувається.    

    

Фейк про хімічну зброю на Донбасі

Для розповсюдження цього фейку були використані більш потужні медійні ресурси, вже на рівні центральних ЗМІ РФ та посадових осіб найвищого рівня. Напевно, для того, щоб зробити фейк більш правдивим.

Ось що заявив міністр оборони РФ Шойгу:

«Для здійснення провокацій до міст Авдіївки та Червоного Лимана доставлені резервуари з невстановленими хімічними компонентами».

До цієї заяви відразу ж приєднався Деніс Пушилін, який керує окупаційною владою у Донецьку. Він заявив, що ці хімічні компоненти можуть використовуватися для отруєння каналу «Сіверський Донець – Донбас».

Правда, Пушилін чомусь не згадав, що цей канал після того, як проходить через невелику частину окупованої території, потім йде на південь у напрямку Маріуполя. І цією водою користуються мешканці багатьох населених пунктів на вільній частині Донеччини. І що, їх би усіх отруїли?

Зазвичай такі гучні заяви не супроводжуються жодними доказами: фото або відео. Пропаганда діє на рівні емоцій та рефлексів: люди мають вірити в те, що розказують.

Фейк про відрядження «українських націонал-радикалів» до Казахстану

Російська пропаганда також використала події у Казахстані для створення чергового фейку про Україну. 6-7 січня у деяких російських ЗМІ, які зазвичай займаються пропагандою, почали з’являтися новини про те, що «українські радикали» збирають до Казахстану воювати з росіянами.

Першими цю «новину» з посиланням на «експертну думку» почало розповсюджувати видання «Московський комсомолець», потім цей фейк підхопили й інші видання.

Мова у цій дезінформації йшла про те, що нібито Дмитро Ярош, той самий з «Правого сектору», оголосив мобілізацію українських націоналістів для відрядження у Казахстан для війни з Росією. Нібито ця інформація розповсюджувалася у закритих чатах і групах. Причому жодного доказу, у вигляді хоча б знімків з екрана, не наводилося. Ну й звичайно, ніхто з українців до Казахстану, щоб воювати з росіянами, не вирушив. 

Лукашенко теж долучився до фейків про Україну

Треба зазначити, що білоруська пропаганда останнім часом теж активно долучається до створення фейків про Україну. Причому це робиться у кращих традиціях класичної пропаганди й досить прямолінійно. Зараз державні ЗМІ Білорусі повністю працюють у зв’язці з російськими пропагандистськими ресурсами, формуючи образ агресора з України.

Ось що заявив Лукашенко щодо українських військових, які знаходяться на кордоні з Білоруссю ще з початку «мігрантської кризи»:

«Україна продовжує нарощувати сили, зосереджуючи підрозділи національної гвардії із «націоналістів-радикалів». Це ще зухваліше, ніж натовські військовослужбовці».

Про «націоналістів-радикалів» ми чуємо від російської пропаганди ще від початку агресії РФ. Тепер до цієї тенденції приєдналася й пропаганда Білорусі.

Про те, що Україна стягнула додаткові сили: поліцію, нацгвардію у листопаді минулого року на кордон з Білоруссю, було відомо відразу. Все це відбувалося на тлі кризи на кордоні Білорусі та Польщі. Це не було ніяким секретом. Але через два місяці Лукашенко почав малювати образ ворога з українців, використовуючи відповідні пропагандистські штампи, які зазвичай просуває російська пропаганда.

Фейк на тлі майбутніх навчань у Білорусі

Буквально вчора, 18 січня, був розповсюджений фейк що нібито три білоруські винищувачі перетнули повітряний простір України, через що була оголошена військова тривога у Львові, Луцьку та Василькові.  Фейк розповсюджувався через військові чати та у месенджерах.

Російська пропаганда малює Україну як агресора

Один з головних пропагандистів Володимир Соловйов 18 січня на своєму каналі дуже довго розмірковував зі своїми експертами, як Захід готує Україну до війни. Причому, пропагандисти не згадували про те, що озброєння, яке зараз країни НАТО постачають до України, – є озброєнням оборонним, а не наступальним. Озброєння постачається на тлі концентрації російських військ на кордонах України.