субота, 22 січня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Сьогодні відзначаємо 299 років від дня народження Григорія Сковороди — аристократа українського духу і слова

Мартирос Григорян


Суспільство

Сьогодні відзначаємо 299 років від дня народження Григорія Сковороди — аристократа українського духу і слова

views225

03.12.2021

Подiлитися у соц.мережах

Бути щасливим — це значить 

пізнати, знайти самого себе.  

Григорій Сковорода

В цей день, 3 грудня 1722 року, народився видатний український філософ, просвітитель-гуманіст, поет, оригінальний мислитель — Григорій Савич Сковорода (1722 — 1794 рр.) 

Це була надзвичайно благородна Людина, взірець чеснот. Величавою ходою, з одною сумкою через плече і сопілкою Сковорода мандрував Україною (переважно по Слобожанщині) з твердістю духа й з добрим словом на вустах, роздаючи багатства думки та знань. 

Філософ пропагував ідею природної рівності. Закликав до здобуття свободи в духовній сфері. Мав значний вплив на сучасників і подальші покоління своїми художніми та  філософськими творами, байками, піснями, а також аскетичним способом життя, через що українського мислителя називають «Сократом».

Часто Григорій Сковорода зазнавав  переслідування з боку світських та релігійних влад, а також зустрічав агресію й нерозуміння з боку людей.

І попри всі свої випробування, серце його не зачерствіло й не озлобилося, але, бувши чистим і просвітленим, мудрець залишив на українській землі осяяне світло духовно-моральних знань.

Варто зазначити, що висока освіченість дала Сковороді  змогу перекладати твори великих мислителів — Цицерона й Плутарха. Його як свого натхненника визнавали Тарас Шевченко та Іван Котляревський. Особливо позначився на «Енеїді» І. Котляревського вплив Сковороди.  

Твори українського просвітителя-гуманіста Григорія Сковороди

Збірник віршів Сковороди Г.С. «Сад божественних пісень, що проросли із зерен Святого Письма» (Садъ божественныхъ пѣсней, прозябшій изъ зернъ священнаго писанія) — збірка з 30 пісень, вперше виданих посмертно у 1861 році

Збірка з 30 байок вперше виданих посмертно у 1837 році — «Байки харківські». Трактати. Діалоги. 

Але твори Сковороди за життя не друкувались, оскільки тодішня цензура знайшла їх «противними Святому Писанню й образливими для чернецтва».

ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА — АРИСТОКРАТ ДУХУ

Григорій Сковорода мудро доніс до нас влучний вислів: 

«Яблуню не треба вчити родити яблука. Сама природа наділила її такою властивістю. Яблуню треба лише відгородити від свиней, що гризуть коріння». 

Це ж стосується й сучасної України. Сьогодні її вчать жити зовнішні вороги, так звані «старші браття», й внутрішні вороги, які вміють тільки коріння руйнувати. 

Григорій Савич Сковорода — живий приклад, чого може досягнути великий талант у поєднанні зі шляхетним характером і духом аристократа.