субота, 01 квітня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Що таке «Ольгіно» та яку роль грає в Україні?

ГО "ГРУПА ПАТРІОТ" , Авторські статті , ВАЖЛИВО знати , Суспільство

Що таке «Ольгіно» та яку роль грає в Україні?

views487

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Ніхто б за межами РФ навіть не здогадувався про існування району Санкт-Петербурга Ольгіно, якби у 2013 році всесвітню мережу не “підірвала інформація” про діяльність “фабрики тролів”. Розташований у цій місцевості офіс ВАТ “Агентство интернет-исследований” став джерелом сотен тисяч коментарів у всесвітній мережі, що висвітлювали події під вигідним Кремлю кутом і створювали фейки. Засновниками “ботоферми” вважають наближеного до російської влади ресторатора Євгена Пригожина та вихідця з молодіжного політичного середовища Олексія Сосковця.

“Ольгінські тролі”, вони ж “кремлеботи” – це загальне визначення для коментаторів і користувачів соцмереж, які за гроші поширюють російську пропаганду через дописи та коментарі в соцмережах і на форумах, в обговореннях під новинами та статтями інтернет-ЗМІ.

Ольгінські тролі в інформаційній війні проти України

Вперше нетипову активність коментаторів помітили у соціальних мережах ВКонтакте, Twitter і на блогерській платформі Живий Журнал (ЖЖ). Можливо, ми могли б сприймати це як кумедний парадокс, якби діяльність “ольгінських тролів” обмежувалася тільки Рунетом. В гонитві за впливом на весь цивілізований світ владні структури Росії не нехтують жодними засобами, тому використання “ботоферм” стало ефективним інструментом для маніпулювання суспільною думкою в європейських державах і США. Сліди російського втручання у політичне життя виявлені навіть у деяких країнах Африки.

З початком російської агресії проти України у 2014 році ольгінські тролі активізувалися на просторах Укрнету.

ВКонтакте – пропагандистський майданчик Ольгіно

До 2017 року, коли сталося блокування цієї російської соцмережі в Україні, ВКонтактє був другим за популярністю сайтом після Google. Пропагандисти з “ольгінської ботоферми” не могли оминути такий розкішний канал для поширення своїх меседжів. Ще до початку Майдану в цій соціальній мережі активно створювалися пабліки (спільноти), які просували ідеї, спрямовані на підрив територіальної цілісності та суверенітету України.

З моменту захоплення Криму, з часів розгортання “руської весни” у східних і південних регіонах було створено багато груп з політичним забарвленням, що підтримували незаконні дії РФ на території нашої країни та поширювали антиукраїнську пропаганду. Кураторами таких у соціальній мережі VK були спеціально підготовлені росіяни. Деякі пабліки мали не тільки безпосередній зв’язок з Ольгіно, але й контакти з ФСБ.

Серед найбільш відомих антиукраїнських груп у VK

  • “Сводки от ополчения Новороссии” сумнозвісного Ігора Стрєлкова, що навесні 2014 керував операцією із захоплення Слов’янська.
  • “АнтиМайдан” і ще ціла купа спільнот, що мають це слово у своїй назві.
  • “Народное ополчение Донбасса”
  • “Русская весна”
  • “Донецкая республика” та безліч інших.

У 2014-2015 роках діяльність цих спільнот була переважно спрямована на дискредитацію ВСУ, інформаційну та фінансову підтримку російсько-терористичних загарбників. З 2016 року, коли ситуація на фронті більш-менш стабілізувалася, ольгінські тролі перемкнулися на розгойдування ситуації на мирних територіях. Вони сіяли зневіру, паніку, закликали на “третій майдан”, виливали тонни бруду на український уряд і Президента Порошенка, дискредитували усі досягнення влади на міжнародній арені.

Twitter: створення інформаційних хвиль

Соціальна мережа Твіттер, котра від початку свого існування відома лояльним ставленням до користувачів і поширюваної ними інформації, стала одним з перших майданчиків, де ольгінська тролеферма відпрацьовувала поширення пропагандистських меседжів.

Українська аналітична платформа Vox Ukraine наприкінці 2018 року проаналізувала базу даних з майже 4 тисяч російських акаунтів, оприлюднених Twitter у жовтні того ж року. Було виявлено, що за період з 2010 по 2018 роки 1369 акаунтів російського “Агентства інтернет-досліджень” згенерували 774 957 твітів про Україну. Сумарна кількість фоловерів у цих профілів — 3,4 млн користувачів. До анексії Криму російські боти у Twitter майже не торкалися української тематики. Поступовий сплеск активності у них почався після псевдореферендуму в Криму.

Перший значний “твіттер-шторм” відбувся 18 липня 2014 – наступного дня після катастрофи літака MH-17, збитого російським “БУКом” у Донецькій області. Підвищена діяльність керованих російськими тролями акаунтів продовжувалася до 20 липня. Твіти просували за трьома хештегами: #ПровокацияКиева (22,3 тисяч згадок), #КиевСбилБоинг (22,1 тисяч) та #КиевСкажиПравду (21,9 тисяч). Метою цього твіттер-шторму було перекладання відповідальності за збитий літак компанії Malaysia Airlines на українську владу.

Facebook: шлях від патріотичного середовища до джерела зрадофілії

Якось так повелося, що у соціальній мережі Фейсбук переважна кількість українських користувачів була старша за основну аудиторію ВКонтактє. Вона мала зовсім інші інтереси та рівень освіти. Саме тут зародилися перші патріотичні спільноти, тут відбувалася координація дій на Майдані. Перші волонтерські проекти для допомоги українській армії і добровольцям також з’явилися у ФБ.

Якийсь час українці у Фейсбуку залишалися поза увагою “ольгінських ботів”. Але метою пропаганди є охоплення всіх верств населення, тому для цієї соцмережі була розроблена особлива тактика. Восени 2016 року інтернет-ресурс “Тексти” вирахував розгалужену мережу з близько двох тисяч користувачів ФБ, пов’язаних з групами бойовика так званої “ДНР” Сергія Жука, який приховувався за маскою Степана Мазури. Він вдавав з себе українського патріота, що розчарувався у діючій владі.

Мішенню для “ольгінських тролів” стали українці, що вболівали за свою країну. Свою підривну діяльність, спрямовану на заклики до заколоту та протести, боти вели під прикриттям патріотичних гасел. Вони створювали групи та сторінки з назвами, до яких входили слова “патріоти”, “патріотичний”, “майдан 3”, “імпічмент” тощо. До груп залучали й реальних людей, більшість з яких була введена в оману тролями-пропагандистами.

Наслідки роботи “ольгінських тролів” для українського суспільства

Мета інформаційної війни проти України – надійно впровадити кремлівські меседжі у свідомість наших громадян, посіяти розпач і зневіру, вселити негативні думки про все, що відбувається у нашій державі. Врешті решт, позбавити чітких орієнтирів у суспільному та політичному житті.

Наслідками багаторічної роботи “ольгінської тролеферми” стали поширення “ми_за_мирських” настроїв, “втоми від війни”. Все частіше у дописах від реальних людей можна зустріти пропагандистські гасла про “один народ”, про “заробляння грошей на крові”, про “олігархів, що розв’язали війну” тощо. І таких людей, отруєних російською пропагандою, неможливо ні в чому переконати.

А війна тим часом нікуди не зникла. Як і раніше залишаються окупованими частини Донецької та Луганської областей. Як і раніше лунають постріли з боку російсько-терористичних угруповань, попри оголошене безстрокове припинення вогню з 21 липня. Як і раніше анексований Крим все глибше занурюється в пучину “руського мира”.

Щоб не втрапити до пастки російської пропаганди, вмикайте критичне мислення. Вчиться відрізняти акаунти живих людей від тролів і ботів. І обов’язково перевіряйте джерело поширюваної інформації, особливо якщо вона виглядає сумнівною чи надто емоційною.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі