
Російська мова стає дедалі популярнішою на телебаченні, а українська втрачає зайняті позиції
109
06.04.2021
Українська мова не має особливої популярності та попиту на телебаченні та у сфері послуг, натомість на радіо, у кіномистецтві, книговиданні та у галузі освіти державна мова відчуває себе досить впевнено. Таку інформацію надало видання «Простір свободи», яке провело аналіз «Становище української мови в Україні в 2019 році».
Результати цього огляду вказують на те, що відсоток української мови у прайм-таймі найпопулярніших каналів країни знизився з 64% до 40%, натомість російська мова набирає обертів – зросла з 7% до 27%. Залишок часу припадає на програми, в яких присутні обидві мови.
«Такий регрес можливий через компромісні формулювання в законі «Про телебачення і радіомовлення», які створюють лазівки для русифікації телеефіру», – зазначають дослідники.
Щодо радіомовлення, то близько 90% ефірного часу проводиться на українській мові, а частка україномовних пісень, які звучать на радіо сягає 56%. Варто зазначити, що минулого року мова ведення ефіру державною мовою сягала 60%, а кількість пісень – 35%.
Також більш впевнено державна мова почуває себе у сферах освіти та видавництва книжок.
Особливо комфортно українська мова почуває себе у сфері кіно. З 1 січня 2019 року у кінопрокат вийшло 374 фільми, з яких 47 було знято в оригіналі українською, 195 було продубльовано, 152 стрічки було дубльовано на російську, а 78 фільмів були продемонстровані з українськими субтитрами.
Також було досліджено заклади громадського харчування у 26 містах України, серед яких: усі обласні центри, крім окупованих, а також Кривий Ріг, Маріуполь, Краматорськ та Сєверодонецьк. У ході аналізу було виявлено, що лише 37% закладів мають українську вивіску, 75% надають українське меню і лише в 51% кафе та ресторанів гостей обслуговують українською.
При аналізі транспортних послуг було виявлено, що перевізники дуже часто користуються саме російською мовою.
Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі