середа, 31 травня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Резніков: Відверто про наступ, миротворців та реінтеграцію Донбасу

Аналітика , Суспільство

Резніков: Відверто про наступ, миротворців та реінтеграцію Донбасу

views162

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

2014 рік показав, що можливо все.

Обіцяний мир від Зеленського.

Не бачив серед ОБСЄ росіян. Питання введення миротворці розглядається.

В ОРДЛО живуть 20-річні хлопці, які бажають жити в СРСР. Реінтеграція займе не менш 25 років.

Досвід німців та «Берлінська стіна»

Про це та багато іншого розповів Віце-прем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков в інтерв’ю «Главком».

Можливо все, але невигідно

У мережі майже щоденно лунають заяви про підготовку до повномасштабної війни з боку Росії через нестачу воду у Криму. На думку міністра, виключати цього не можна, як не можна було припустити те, що Росія зробила ще у 2014 році. Він вважає, що «будь-які речі, які робляться сьогодні Росією, носять прагматичний характер».

«От якщо запуск води в Крим є такою прагматичною задачею, то чому вони не зайнялися ним раніше? Арабські країни, Ізраїль і так далі давно вирішили це питання і воно в них більше не стоїть. Росія ж ні з ким не воювала, а міст до Криму побудувала, хоча ніхто в це не вірив. А тепер заради води розпочати реальну війну? Йти відкритим військовим конфліктом? Раніше ж вони розповідали, що «їхтамнет», а це громадяни України повстали проти чогось там. А зараз що вони будуть розповідати?».

Крім того, Резніков наголошує, що Росії вкрай невигідно показувати вже відкриту агресію, тому що за цим потягнуться дуже жорсткі наслідки. І у цьому випадку країни ЄС не зможуть не відреагувати.

«Що вони за це отримають? Все оточення російської влади і вона сама – дуже забезпечені люди, які багато де зберігають свої статки. Для початку буде відключення Росії від системи SWIFT, другий етап – арешт рахунків пов’язаних структур. Цього не робиться зараз тільки тому, що поки це так само непрагматично, бо постраждають бізнес-інтереси багатьох країн. Але, в принципі, якщо почнеться війна, Європа і світ зрозуміють, що їм прагматично не вигідний збройний конфлікт всередині Європи між двома країнами. І їм доведеться реагувати на це».

Донбас не був і не стане Росією, бо він не потрібен

Які б заяви не лунали з боку маріонеточних представників ОРДЛО (востаннє заяву про приєднання до РФ робив Бородай, – ред.), ці території ніколи не стануть російськими. Вони ніколи не були ціллю і агресор сприймає їх як можливість шантажувати Україну.

«Вони не є територією РФ, бо їй непотрібні. Якщо на Крим росіяни око поклали як на свою територію, то частково окупований Донбас не був їхньою ціллю. Це засіб мотати нам нерви і щоб весь цивілізований світ звернув на росіян увагу: мовляв, ну розмовляйте ж з нами. З інтерв’ю російських лідерів це виглядає як запрошення до перемовин».

Крім того, в окуповані території ніколи не вкладались і не будуть поступати гроші, які потрібні для розвитку, а не просто утримання хоч якогось життя. Немає інвестиційних проєктів і не планується. А все, що є – картинка для демонстрації нібито допомоги.

«Донбас їх не цікавить, вони до нього ставляться як вже навіть не до колонії. Вони висмоктують все, що можна звідти висмоктати, не вкладаючи в цю територію нічого. Вони якось підтримують там бюджет, але питання не стоїть, щоб там щось розвивати. Принаймні, я про це не чув, а я маю багато інформації з окупованих територій як з джерел публічних, так і не зовсім. Не потрібно бути навіть великим розвідником – просто люди пишуть. Жодного інвестиційного проекту немає і не планується».

Мир від президента

На запитання про очікування виборців, які голосували за Зеленського через його обіцянку завершити війну, Резніков відповів, що робота йде.

«Я вважаю, що ми сьогодні робимо все, аби дати шанс «Мінську», який давно був втрачений – у кінці 2015 року. Це взагалі ревіталізація того, хто вже спочив в бозі. Не все вдається одразу, і тому я кажу, що Україна має бути готова до того, що безпечна реінтеграція – це надовго. Саме безпечна – це моя червона лінія. Навіть якщо ми завтра проведемо вибори на тих територіях, а це значить, що вони будуть вільними від окупаційних військ і там не буде незаконних збройних формувань, майорітимуть українські прапори, – ця територія ще довго буде залишатися територією війни. Як з точки зору замінування, так і в ментальності людей».

Миротворчі місії

На запитання щодо можливої миротворчої місії ОБСЄ на Донбасі а не ООН і наведений приклад про СММ ОБСЄ, в якій є росіяни, але немає жодного українця, Резніков відповів, що не бачив ані росіян, ані українців.

«Це не дуже коректна постановка питання. Я хочу нагадати, що ОБСЄ складається з учасників – всі країни Європи плюс США. І до неї входять і Україна, і Росія як держави. Серед представників місії ОБСЄ, з якими я стикаюся під час Мінського процесу, я не бачив жодного росіянина, рівно як і українця. Бо це просто було б нелогічно на території військового збройного конфлікту за участі РФ на території України».

За словами міністра, розглядаються два варіанти можливих миротворчих місій.

«Перший варіант – миротворці ООН, він більш відомий і застосовувався на практиці. Є місії з так званих «створення миру» та «підтриманню миру». «Створення миру» – по суті, силові акції, які є дуже малоймовірними на тих територіях. А от «підтримання миру» цілком можливе за умови, якщо Радбез ООН погодиться. Спочатку буде направлена оціночна місія, і після цього прийняте остаточне рішення, бо це люди, фінанси і так далі».

А рішення щодо того, хто буде брати участь в миротворчій місії залишається за ОБСЄ.

«Можливість введення миротворчих сил ОБСЄ, тільки передбачена документами, які регулюють діяльність цієї організації, але на практиці цього ніколи не було. Проте світ змінився і ми живемо за нових обставин, маючи ситуацію з гібридною війною. Світ змінився через коронавірус, початок агресії з боку РФ, на яку ніхто не розраховував в 2014 році, і багато чого іншого. Тому не треба боятися думати про пошук нових нестандартних рішень, які раніше ніколи не робилися. А питання, хто буде брати участь в миротворчій місії – питання мандату ОБСЄ. Або ж тоді треба ставити питання – чи ми довіряємо ОБСЄ в цілому, чи ні. Якщо ні, то якій міжнародній інституції ми довіряємо? Іншої немає. Тому не треба нічого боятися, треба шукати нестандартні рішення, інакше ми не вийдемо з цього замкнутого кола».

Реінтеграція займе 25 років

Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій наголошує, що за 6 років війни там виросло покоління, яке ненавидить Україну вже у 20 років. І такі, хто взагалі не знають, що таке вільна Україна.

«Там же не тільки «ГРУшники», а є цілком свідомі хлопці, які в 20 років ненавидять Україну, а хочуть жити в Радянському Союзі. Так ти ж там не жив і навіть не знаєш, що це таке! Тому безпечна реінтеграція займе мінімум років 25. Це одне покоління має змінитися, коли ми з вами зможемо сказати, що відновлений контроль на тих територіях з боку української влади призведе також до подолання руйнації того розбрату в головах, який там є. Бо там народилися діти, які не знають, що таке вільна Україна, і сьогодні вже в школу йдуть. Тому це надовго в будь-якому варіанті, і ми маємо до цього готуватися».

Та чи можлива вона взагалі, реінтеграція?

З досвіду інших країн, має змінитися не одне покоління.

«Я от в приватній розмові у німців питав, у яких вже десятки років пройшли після повалення Берлінської стіни: чи є досі відмінність між західними і східними німцями, які жили по різні її сторони? Так от – вони ментально різні до сих пір, а це вже два покоління. Скільки б не інвестувала західна частина в східну, будувала там заводи, «східняки» живуть з думкою, що їм ще винні. І це в цивілізованій Німеччині. Ми можемо уявити, що буде у нас з нашою пасіонарністю».

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі