Працівники Нацбанку, готуючи щомісячний звіт про інфляцію, дійшли висновку, що у високій інфляції в Україні винні продукти, які ніяк не почнуть дешевшати, та поганий врожай.
За серпень місяць швидкість інфляції знизилась на 0,3%, але у щорічному розрахунку темпи росту цін складають 8,8%, що перевищує прогнози Національного банку. У НБУ сподіваються, що до кінця 2019 року ця цифра знизиться до 6,3%, хоча досягти цього буде вкрай складно.
Наразі таке невелике уповільнення споживчої інфляції можна пояснити тим, що цифри базової інфляції скоротилися до 7,2%. Цей факт працівники відомства записують на свій рахунок – провівши жорстку монетарну політику, в основному за рахунок укріплення гривні, їм вдалося знизити темпи зростання цін на меблі, побутову техніку та інші непродовольчі товари.
Але ситуація з харчовими продуктами зовсім інакша. Як і минулого року, ціни на харчові продукти з високим ступенем обробки зростають. Наразі темпи підвищення складають +8,9%. На думку експертів Нацбанку, це пов’язане з подорожчанням молочних продуктів, що спричинене підвищеним попитом на фоні недостатньої пропозиції сировини та появою нових гігієнічних вимог.
Ще гірша ситуація з сирими продуктами – замість того, щоб дешевшати, їхня ціна зростає прискореними темпами (+10,9%). Так, підвищилась ціна на м’ясо, молоко, яйця і картоплю, яка, навпаки, у цю пору року має дешевшати.
Але, за словами відомства, темпи зростання адміністративно регульованих цін упали до 14,8%. Це пов’язано, насамперед, зі зниженням ціни на газ.
Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі