
Постачання американської нафти – кінець російського тиску в Європі
4
06.04.2021
Відомий польський журналіст Антоні Рибчинський оптимістично оцінює поставки американської нафти до країн Центрально-Східної Європи, зокрема до Польщі та України.
Його стаття про вплив сланцевої революції у США на становище Росії нещодавно з’явилася на шпальтах тижневика Gazeta Polskа. На його думку, це початок нової енергетичної ери в Європі та крах «Росії як супердержави газу та нафти».
Докладніше в нашому дайджесті
Антоні Рибчинський наголошує на тому, що відтепер американська нафта заходить на ринок, де десятиріччями панували російські вуглеводні. В цьому контексті США слід розглядати не тільки як потужного постачальника газу, а й як наймогутнішу в світі військову силу.
Видобуток сланцевого газу у США розгорнувся на початку сторіччя, а про революцію галузі заговорили у 2011 році. З того часу США набули статус енергетичної супердержави: обійшли Росію не тільки за обсягами видобутку, а й за технологіями, які виявились набагато ефективнішими. Це дозволило розпочати експорт скрапленого газу. На сьогодні Сполучені Штати – третій в світі експортер цієї сировини.
В той же час, країна стрімко збільшує видобуток нафти. У лютому 2018 року за цим показником вона обійшла Саудівську Аравію, а у серпні того ж року – Росію.
Все це стало можливо завдяки новітнім технологічним рішенням та гнучкому менеджменту. Як тільки пішли перші повідомлення про масштабне забруднення російської нафти весною поточного року, американці одразу ж вийшли на європейський ринок зі своїми пропозиціями. Країни ЄС дуже швидко переорієнтувалися на заокеанську сировину – навіть ті з них, хто традиційно сидів на російському постачанні.
«Експорт американської нафти на старий континент – це, можливо, останній цвях до домовини нафтової сили Росії», – заявив Антон Рибчинський.
Неможливо не помітити кризу галузі у самій Росії. Причин для нього багато, деякі з них природні, інші виникли останнім часом через політичні події. За експертними оцінками, 70 % російської сировини важкодоступні і тому видобуток обходиться надто дорого. Польський журналіст наводить слова міністра енергетики РФ Олександра Новака. Той визнає, що протягом найближчих 15 років Росія втратить до 40 % свого видобутку. Значною мірою це станеться внаслідок недоступності західних технологій через санкції, накладені за анексію Криму.
Вже цьогоріч у другому кварталі доходи Газпрому від експорту газу виявились на 40 % меншими, ніж за аналогічний період минулого року. Це сталося через динамічне падіння цін на газ у Європі. Таким чином на ринок почав впливати американський газ на європейський ринок.
Дуже легковажно Росія не вбачала загрози від сланцевої технології, і тепер цілком справедливо втрачає прибутки. Позбавлений багаторічної монополії, Кремль втрачає клієнтів та можливість тиснути на уряди європейських країн.
Перша партія американської нафти прибула в Україну 6 липня цього року.
Коментарi (0)