понеділок, 27 березня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Під час Національного круглого столу «Мова» розповіли, що робити з двомовністю у школах України

Суспільство

Під час Національного круглого столу «Мова» розповіли, що робити з двомовністю у школах України

views106

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Відтоді, як було запроваджено навчання державною мовою, переважна більшість загальноосвітніх шкіл в Україні дійсно мають мовою навчання саме українську. Проте тут криється один нюанс, на який дуже мало звертають увагу, але він вкрай важливий.

Про це розповіла кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник Відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАНУ Оксана Данилевська під час Національного круглого столу «Мова», повідомляє кореспондент Укрінформу.

За її словами, на початок проголошення української незалежності 1991 року українською мовою навчалося лише 47% школярів. Наразі ця цифра збільшилась до 90%. Однак дані проведеного Інститутом української мови дослідження вказують на те, що у дійсності простір українських шкіл по всій Україні, за винятком західних областей, є двомовним.

«В Україні склалася парадоксальна ситуація, коли в освітніх закладах набув поширення такий вияв лінгвізму, як диглосія, коли мови чітко розподілені функційно. Так, українською мовою кращої або гіршої якості послуговуються на умовах, нею викладають, але мовою спілкування на перервах, позашкільних заходів, мовою спілкування вчителів із батьками, дітей поміж собою є російська мова», – підкреслила Данилевська.

Вона наголосила, що така ситуація не завжди сприяє вихованню «українськомовної стійкості», тому мають бути чітко прописані правила одні для всіх.

Читайте також: ЗНО з української літератури не скасовують, але змінюють формат

«Діти приймають те, що для школи мають бути чітко прописані правила. І от правило має бути одне, загальне для всіх: якщо це школа з українською мовою навчання, то, безумовно, вчителі мають користуватися цією мовою, не демонструючи подвійні стандарти, коли вони у класній кімнаті користуються українською, а лише лунає дзвоник, виходять у коридор – і перемикаються на російську. Такий приклад є набагато дієвішим і переконливішим у реальному житті для засвоєння певної мовної поведінки», – переконана науковиця.

Нагадаємо. Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» встановлює, що із 16 січня 2021-го року всі надавачі послуг незалежно від форми власності мають обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою. 

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі