субота, 10 червня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Перешкоджання діяльності ЗСУ: стаття ККУ, яка не працює

Події , Право

Перешкоджання діяльності ЗСУ: стаття ККУ, яка не працює

views145

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Вже минає сьомий рік від початку кривавих подій на Сході України. Тоді, у 2014 році, РФ вперше використовувала у якості одного з дієвих інструментів війни блокування військової техніки та військових підрозділів. Задіяні були громадяни України. Та чи поніс хтось покарання?

Ще 8 квітня Верховною Радою були внесені зміни до кримінального кодексу України, які стосувалися відповідальності за перешкоджання законній діяльності ЗСУ та іншим військовим формуванням. У ККУ з’явилася стаття 114 -1, відповідальність за якою немає строку давнини. У цій статті є дві частини: перша частина передбачає позбавляння волі на строк від 5 до 8 років, а друга – це коли є тяжкі наслідки – передбачає термін ув’язнення від 8 до 15 років.

Як виявилося з реєстру судових рішень, в українських судах є тільки два вироки по цій статті і обидва ці вироки не тільки не стосуються подій 2014 року, а й взагалі не стосуються подій на Сході України.

Перешкоджання діяльності ЗСУ: стаття ККУ, яка не працює

Перший вирок був оголошений 5 травня 2019 року Сторожинецьким районним судом Чернігівської області. Він стосувався нападу на прикордонників контрабандистів, які відправляли за кордон цигарки.

Другий вирок був у Київському районному суді Полтави і стосувався запуску квадрокоптеру поруч з військовим аеродромом, що створювало небезпеку для військових літаків.

В обох випадках фігуранти справ визнали свою провину, пішли на укладення угоди про визнання винуватості та отримали терміни ув’язнення з іспитовим строком.

А що ж з блокуванням військової техніки на Донеччині?

Є два дуже відомі випадки, коли юрба проросійські налаштованих, агресивних громадян блокувала колони військових. Це перешкоджання діяльності військових призвело до тяжких наслідків.

В першому випадку, коли 15 квітня 2014 р бойовики захопили в Краматорську шість бойових машин, серед яких були БМД, БТР і САУ «Нона». Тоді колона бронетехніки 25 повітряно-десантної бригади висувалася на Краматорський аеродром і була заблокована проросійськи налаштованими жителями на вулицях міста. Захоплена техніка потім була відправлена у Слов’янськ, де активно використовувалася угрупуванням Гіркіна у бойових діях. Те, що була захоплена техніка – це точно тяжкі наслідки. Але справа по блокуванню колони так і не розслідувана досі.

Перешкоджання діяльності ЗСУ: стаття ККУ, яка не працює

Зі стверджень учасників тих подій, серед блокувальників були громадяни РФ. Про це розповідав і Мирослав Гай, боєць 1-го резервного батальйону Національної гвардії. Він був у колоні, яку заблокували 2 травня 2014 року під горою Карачун у с. Андріївка.

«Виявилося, що в цьому натовпі дуже багато громадян РФ, які паспорти нам показували», – розповідав пан Мирослав у червні 2020 року у Слов’янську.

Тоді у цьому натовпі були, крім росіян, мешканці Слов’янська, Краматорська. Причому, натовп став ще більшим та агресивним, коли прибули люди з Краматорська.

«Здавайте зброю, і ми вас відпустимо», – така була вимога блокувальників колони, розповів Мирослав Гай.

Потім домовилися, що буде в повітря відстріляний боєкомплект десантниками та нацгвардійцями.

Коли вже у темряві почалася стрільба у повітря, з юрби по колоні полетів перший «коктейль Молотова». Далі бойовики з-за спин «мирних мешканців» відкрили вогонь. Загинули двоє військовослужбовців 95-ї бригади: Сергій Панасюк та Петро Коваленко.

Двоє загиблих і поранені – це теж тяжкі наслідки.

І тільки у 2020 році на вимогу учасників російсько-української війни СБУ почало розслідувати ці події. Деякі активні учасники блокування вже встановлені. Серед них є депутати Краматорської та Слов’янської міської ради, мешканці двох цих міст.

Але на Донеччині були ще випадки перешкоджання діяльності ЗСУ і по ним, починаючи з 2014 року, немає жодного судового вироку.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі