понеділок, 16 травня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
«Особливі діти» в ОРДЛО

Авторські статті

«Особливі діти» в ОРДЛО

views91

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

На тлі триваючої війни на Донбасі, а тепер вже і коронавірусу, мало хто замислюється над тим, як виживають діти. А особливо ті маленькі люди, які мають вроджені патології.

Як правило, батьки таких дітей, не впоравшись з серйозною проблемою, відмовляються від дитини з самого її народження, або ж виховують до певного віку, а потім влаштовують в спеціалізований заклад, тобто, в школу-інтернат. Мені вдалося поспілкуватися зі співробітницею одного з таких закладів, розташованого на території ОРДЛО. Зі зрозумілих причин я не можу назвати ні імені цієї людини, ні місто, в якому школа-інтернат знаходиться.

До окупації Донбасу Росією

Школа-інтернат існує не один десяток років і до війни кількість проживаючих там дітлахів варіювалася від 150 до 200 осіб. В основному там жили діти з тими чи іншими відхиленнями, яких на вихідні батьки забирали додому, проте було й кілька дітей-сиріт.

У цій спеціалізованій школі працювали фахівці різних напрямків, серед яких: вчителі, вихователі, логопед і психологи, а також керівництво, кухари і технічний персонал. За часів України підопічні були забезпечені всім необхідним – приміщення школи обладнані новими меблями, комп’ютерами, спортивним спорядженням тощо. Харчування дітей було п’ятиразовим і відмінної якості – так, як годували дітей в інтернаті до війни, не кожна сім’я могла собі дозволити.

На той момент часу установа фінансувалася з міського бюджету, але крім цього забезпеченням і розвитком школи-інтернату займалися спонсори (підприємці, благодійні організації), які допомогли закладу досягти високого рівня.

Після закінчення школи-інтернату дітей влаштовували навчатися в різні училища і варто відзначити, що доля багатьох дітлахів, незважаючи на їхні проблеми зі здоров’ям, часто складалася досить непогано. Вони влаштовувалися на роботу, створювали сім’ї і намагалися жити життям звичайної людини.

Війна

Війна внесла в життя інтернату свої корективи. Коли проходили активні бойові дії, школа функціонувати не могла, адже йшлося про безпеку дітей і тих людей, які займалися їхнім вихованням і навчанням. Ті діти, у яких є батьки або опікуни, перебували в своїх сім’ях, а дітей-сиріт відправили в більш безпечні місця. Коли в місті стало спокійніше, інтернат продовжив свою роботу, правда, за іншими правилами.

2020 рік

Під час бойових дій будівлі школи-інтернату залишилися цілі, їх внутрішнє оздоблення не змінилося і ніхто не зробив з будівлі школи-інтернату казарми для бойовиків, як це сталося с деякими іншими школами. Приємно здивував той факт, що зі шкільної програми не видалили вивчення української мови. Мабуть, ще не добралися, бо в звичайних загальноосвітніх школах ОРДЛО цього предмета в програмі немає. Зараз інтернат знаходиться на карантині через коронавірус і після його закінчення процес навчання має відновитися.

До введення карантинних заходів працівники школи так, як і раніше, намагаються дати дітям те найкраще, що можна в нинішніх умовах. Однак умови суттєво погіршилися – багато працівників переїхали в на вільну територію України, а ті, що залишилися, отримують таку маленьку заробітну плату, що на неї геть не можна прожити. Харчування дітей теж погіршилось і можна сказати, що вони не голодують більше стараннями небайдужих людей, чим окупаційної влади.

Втім, поки що лишається надія, що з поверненням української влади ситуація зміниться на краще.