середа, 31 травня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Нові ініціативи стосовно ЗМІ в Україні: свобода слова чи криміналізація медіа? – Комітет захисту журналістів (CPJ)

Новини , Суспільство

Нові ініціативи стосовно ЗМІ в Україні: свобода слова чи криміналізація медіа? – Комітет захисту журналістів (CPJ)

views97

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Комітет захисту журналістів (CPJ) – впливова неприбуткова організація, що знаходиться у Нью-Йорку, прокоментувала ідеї нової влади щодо впровадження правил для журналістів, зазначивши, що свободу слова не можна забезпечити, вводячи будь-які обмеження.

У CPJ вважають, що за час з моменту обрання нових можновладців в Україні ситуація стосовно захисту журналістики мало змінилася. Немає кроків і у напрямку забезпечення свободи ЗМІ.

Про загальну ситуацію з масмедіа та владою України детально розповіла координаторка програм CPJ в Європі та Центральній Азії – Гульноза Саїд.

Дружелюбність президента і звільнення Сущенка

Захід бачить намагання нового Президента налагодити відносини влади зі ЗМІ шляхом створення різних майданчиків у спілкуванні з медіа, але до докорінних змін у ситуації зі свободою журналістики в Україні ще далеко, вважає активістка. Водночас Саїд зазначає, що за влади Володимира Зеленського на посаді президента в Україні відзначається дружня риторика до преси, важливим кроком було звільнення українського журналіста Романа Сущенка під час обміну полоненими 7 вересня 2019 року.

Покращення іміджу Зеленського

У комітеті вважають доброю динамікою намагання Зеленського покращити свій імідж через встановлення нових відносин з журналістською громадою: запрошення преси до резиденції президента, організація безпрецедентного медіамарафону.

Саїд відмітила, що бачить дружнє ставлення президента до журналістів та його позитивну риторику, бачить його намагання налагодити діалог зі СМІ. Але докорінних змін, на її думку, ще бракує. Активістка вважає, що наразі у нової влади є велика підтримка суспільства, бо дуже багато людей досі очікують важливих кроків у різних сферах, зокрема є такі очікування й у журналістської громади в плані їхнього політичного середовища.

А як же захист та свобода журналістів?

У комітеті захисту журналістів вважають, щоб дійсно змінити ситуацію, насамперед, урядові варто приділити увагу захисту журналістів-розслідувачів.

Аналітик переконана, що якщо нова українська влада хоче продемонструвати повагу до захисту ЗМІ та безпеки журналістів, то вже зараз потрібно підтримувати їх і з повагою ставитись до проектів журналістів-розслідувачів. Саїд зазначила, що за влади Порошенка журналісти «Схем» та «Слідства» наражались на небезпеку, але й за президентства Зеленського такий стан речей триває та посилюється. На свободі ЗМІ та на безпеці журналістів загалом негативно позначаться й нові законопроекти, які наразі обговорюються в Україні, вважають у CPJ.

«Маски-шоу» все ж недоречні – на крик: «Вовк» потім на зреагують

Активістка звернула увагу й на неприпустимість таких дій, як постановочне «маски-шоу» в етері, яким канал «Прямий» хотів показати можливість захоплення ЗМІ (пізніше канал вибачився, що показав постановочне «маски-шоу»). Саїд вважає, що такі постановки підривають довіру глядачів і є неприйнятними у журналістиці. Експертка зазначила, що подібні театралізовані сцени надалі можуть призвести до недовіри глядачів і відсутності реакції суспільства, якщо трапиться щось серйозне.

Криміналізація за журналістику – це абсурд

Також занепокоєння у CPJ викликають і заяви міністра культури, молоді та спорту щодо криміналізації дій журналістів. Володимир Бородянський висловився за посилення відповідальності журналістів за маніпуляцію інформацією, і це становить загрозу для свободи слова загалом, вважає активістка, бо у будь-якій країні свободу слова та безпеку діяльності журналістів неможливо забезпечити через запровадження тих чи інших обмежень або шляхом криміналізації діяльності.

Гульноза наголосила, що і заяви щодо передбачення санкцій для збиткових ЗМІ від фракції «Слуга народу» є кроком у невірному напрямку: вирішувати, є те чи інше ЗМІ життєздатним, має глядач, а не влада. У CPJ вважають, що не варто дивитися на ЗМІ тільки з боку прибутковості, бо ринкова економіка у будь-якій країні зрештою сама вирішить, яке з масмедіа продовжить існування, а цікавість, чесність і корисно-якісний контент на каналі повинен привертати увагу глядача, а не можновладців.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі