понеділок, 27 вересня, 2021

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Нацбанк оприлюднив перші ескізи національної валюти до 25-ї річниці гривні в України (ФОТО)

Наталя


Україна

Нацбанк оприлюднив перші ескізи національної валюти до 25-ї річниці гривні в України (ФОТО)

views188

02.09.2021

Подiлитися у соц.мережах

Сьогодні українській гривні виповнюється 25 років! Саме 2 вересня 1996 року Національний банк ввів в обіг національні грошові знаки гривню та копійку.

Про це повідомив музей Національного банку України.

«Десятки дизайнів гривень так і не побачили світ, а деякі ідеї втілювалися лише з роками. З нагоди свята, ділимося з вами ескізами банкнот номіналами 50, 100 та 200 гривень, які створив Василь Лопата, проте вони так і не були надруковані та введені в обіг», йдеться у повідомленні.

Згідно з інформацією, під час грошової реформи з'явилися українські грошові знаки номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень. Банкноту у 200 гривень українці побачили лише 2001 року, 500 гривень 2006-го, а 1000 гривень 2019-го.

Ще до проголошення Незалежності України, у квітні 1991 року, розпочалась підготовка до виготовлення національної валюти.Саме в той час був проведений конкурс серед художників-графіків на ескіз дизайну майбутніх національних грошових знаків.

Зазначається, що роботу авторства художника-графіка Василя Лопати та дизайнера Бориса Максимова, визнали найкращою. Їм доручили розробити дизайн для перших гривневих банкнот усіх номіналів.

У НБУ повідомили, що художник запропонував для ескізу 50 гривень два варіанти портрета українського історика та голови Центральної Ради Української Народної Республіки Михайла Грушевського. Зворотну сторону прикрашало зображення Педагогічного музею, у будівлі якого розміщувалися Українська Центральна Рада (1917–1918) і Директорія УНР (1918–1919).

Образ поета Тараса Шевченка на аверсі 100 гривень, за спогадами Василя Лопати, вдався йому з шостого чи сьомого разу. Саме портрет Тараса Шевченка автор ескізів гривні вважає найкращим з усієї серії його робіт.

Крім того, за ескізом Василя Лопати фірма «Сanadian Banknote Company» виготовила пробний відбиток майбутньої 100-гривневої банкноти. На лицьовому боці, ліворуч від портрета Шевченка, знаходився текст: «Верховна Рада України проголошує незалежність України та створення держави Україна. 24 серпня 1991 року».

Під час розробки ескізу банкноти номіналом 100 гривень Василь Лопата запропонував для реверсу зображення червоного корпусу Київського національного університету. Проте на банкноті, яка була введена в обіг 1996 року, замість університету знаходилося зображення дзвіниці Софійського собору у Києві. І лише на банкноті зразка 2014 року ідея Василя Лопати була втілена саме за уявою художника.

Банкнота у 200 гривень була запланована як резервна, однак її дизайн теж був розроблений Василем Лопатою. На лицьовій стороні банкноти знаходився портрет Лесі Українки. Художник зробив два варіанти портрета поетеси для 200-гривневої банкноти.

Наразі над розробкою дизайну українських гривень працюють десять досвідчених художників-дизайнерів фахівці Банкнотно-монетного двору НБУ.

Також відомо, що робота над дизайном кожної грошової одиниці надзвичайно складна та може тривати майже рік. За цей час створюється не лише дизайн гривні, проте й розробляється система захисту від фальсифікації.

У Нацбанку розповіли про те, що на банкнотах використовується кілька видів друку. Для цього технічного процесу необхідні друкарські форми, для виготовлення та копіювання яких використовують матриці та лазерне гравіювання. Певна річ, такі особливості процесу друку грошей впливають на остаточний дизайн банкнот, якими ми користуємось кожен день.

Коментарi (0)