неділя, 02 квітня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
На Донеччині черговий скандал через пам’ятник загиблим захисникам України (фото, документи)

Суспільство , Події

На Донеччині черговий скандал через пам’ятник загиблим захисникам України (фото, документи)

views106

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

У місті Лиман Донецької області відбувається конфлікт через пам’ятник загиблим учасникам АТО. Місцева влада планує встановити пам’ятний знак на площі Незалежності. Є відповідний проєкт рішення, який Лиманський виконком планує ухвалити 17 червня 2020 року. У ньому йдеться, що пам’ятний знак на честь загиблих захисників України буде містити також напис «мирним мешканцям Лиманщини, які загинули при проведенні АТО». Але це тільки квіточки…

Родини загиблих за незалежність України, учасники бойовий дій з Лиману та громадськість обурені тим, що проєкт пам’ятника з ними не погодили, не було обговорення. Крім того, міська влада Лиману хоче, щоб цей пам’ятний знак був встановлений не тільки в пам’ять військовослужбовців, які загинули під час неоголошеної російсько-української війни, а й «мирним мешканцям Лиманщини, які загинули при проведенні АТО».

Пам’ятник-плагіат? 

Спочатку меморіал планували будувати в іншому місці, але згодом з’явився новий проєкт пам’ятника на центральній площі Лиману, де планують проводити розважальні заходи. 

Галина Бражник, мешканка Лиману, сестра загиблого під Іловайськом Володимира Бражника, розповідає:

«У червні 2018 року спілка учасників АТО з Лиману й родичі загиблих звернулися до місцевої влади стосовно створення «Алеї слави» на честь загиблих захисників України. При звільнені Лиману загинуло 19 хлопців. Були проведені всі обговорення, був готовий пакет документів на цей меморіал. Потім вони (місцева влада – ред.) нам різко відмовляють. З’явився невідомий проєкт вартістю у 35 млн. гривень, де пам’ятник загиблим заплановано побудувати на площі для розваг», – каже вона.

Розташування пам’ятника та його дизайн не погоджували ні з родинами загиблих, ні з учасниками АТО, ні з представниками громадськості. Крім того, виявилося, що представлений проєкт має ознаки плагіату з пам’ятника воїнам-афганцям у Донецьку. Фігури в обох монументах дуже схожі.

Використовуються проєктні документи фірми «Аркон» і архітектора Приходька. Сам архітектор написав заяву до поліції про те, що у 2016 році ніяких проєктів для «Аркона» не робив.

Влада Лиману продовжує стверджувати, що проєкт розроблений  Приходько, хоча він мешкає на окупованій території і не працює в «Арконі» з 2014 року.

Кримінальне провадження

Наведена інформація та інші порушення стали приводом для звернення до прокуратури. Було зареєстровано кримінальне провадження по статті 366 ч.1 ККУ (Службове підроблення). Зараз це провадження розслідується Лиманським відділенням поліції.

На Донеччині черговий скандал через пам’ятник загиблим захисникам України (фото, документи)

Галина Бражник поки не знає, як ведеться розслідування, бо ніякої інформації немає. Родичі загиблих, учасники бойових дій планують навідатися до Слов’янської прокуратури, щоб з’ясувати, як просувається слідство.

Тим часом, будівництво пам’ятника вже розпочалося, незважаючи на те, що проєкт рішення з’явився тільки на початку червня й виконком його ще не затвердив.

На Донеччині черговий скандал через пам’ятник загиблим захисникам України (фото, документи)

Хто такі мирні мешканці?

Пані Галина обурена, що у назві пам’ятника є згадка про місцевих мешканців, які загинули при проведенні АТО. Вона вважає, що це робиться за вказівкою міського голови Лиману Петра Цимідана. 

Ось що розповідає пані Галина:

«Мирні мешканці це ті, хто стояв на блокпостах (бойовиків – ред.), вони й загинули. Їх там багато загинуло», – каже сестра загиблого українського військовослужбовця.

А ось так реагують голови спілок учасників бойових дій з Краматорська та Слов’янська на ситуацію в Лимані:

Микола Міхеєв,  голова «Спілки учасників АТО Донбасу», м.Краматорськ:

«Під цю категорію мирних мешканців може потрапити будь хто, включаючи бойовиків. Має бути написано не в результаті АТО, а внаслідок російсько-української війни або російської агресії».  

Анатолій Тішаков, голова ГО «Спілка учасників АТО м. Слов’янськ «Захисник»:

«Це на голову не натягнеш. Вони все змішали і це неправильно. Треба взагалі писати – загиблим під час російської агресії». 

Обидва голови спілок учасників бойових дій вважають, що треба втручатися в ситуацію з пам’ятником у Лимані.

Чим ця історія нагадує ситуацію у Слов’янську

До речі, ця ліманська історія з написом на пам’ятнику дуже нагадує ситуацію, що склалася раніше у сусідньому Слов’янську.

На території парка «Шовковичний» у Слов’янську без будь-яких погоджувальних документів встановили камінь в пам’ять про загиблих під час АТО мирних мешканців Слов’янська та Миколаївки.

Відповідний камінь було встановлено ГО «Дорога жизни» – це громадське об’єднання, пов’язане з проросійськими депутатами ОПЗЖ Наталією Королевською та її чоловіком Юрієм Солодом.

Напис на цьому камені обурював громадськість міста через те, що там не було згадки про те, що до загибелі мирних мешканців призвела саме російська агресія.

Після скандалу та досить бурхливих обговорень на камені все ж таки з’явився напис: «Вічна пам’ять мешканцям Слов’янська та інших міст України, що загинули внаслідок окупації російськими загарбниками та терористичними банд-формуваннями у квітні-липні 2014 року».

Цікаво, що на обговоренні напису Микола Батечко, місцевий депутат та помічник вищеназваних  нардепів, заявив: «Я не знаю кто захватил Славянск». Ці слова ще більше обурили громадськість, що й призвело до зміни напису.

На Донеччині черговий скандал через пам’ятник загиблим захисникам України (фото, документи)

Що планують вимагати від прокуратури?

Представники громадськості Лиману та родичі загиблих планують у вівторок, 16 червня, запитати в прокуратурі, як просувається справа по підробці документів, а також вимагати від правоохоронних органів зупинити будівництво незрозумілого пам’ятника.

Мешканці Лиману, які невдоволені таким ставленням до загиблих, будуть звертатися по допомогу до представників громадських об’єднань сусідніх міст.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі