понеділок, 05 грудня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Morning Consult: Залежність від Росії дорого коштувала європейцям, не тільки Україні

Економіка

Morning Consult: Залежність від Росії дорого коштувала європейцям, не тільки Україні

views61

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Пошкоджені союзи навряд чи можна полагодити випадковими ідеями, оскільки вони лише прикриють реальну проблему й одночасно дадуть Москві карт-бланш на шкідливу поведінку. «Північний потік-2» є «останнім пострілом», який дозволить Росії домінувати на газовому ринку Європи впродовж багатьох років.

Про це в статті для організації Morning Consult пишуть екс-помічник міністра оборони США Дебра Каган і колишній американський посол в Україні Джон Гербст.  

Вони зазначають, що відносини США з європейськими союзниками впродовж останніх років були не найкращими. Однак, можна справедливо сказати, що Вашингтон «пробив нове дно», коли оголосив про виведення військ з Німеччини. А російський газопровід «Північний потік-2» називають «останнім пострілом», який дозволить Росії домінувати на газовому ринку Європи впродовж багатьох років.

Генеральний суд ЄС постановив: той факт, що Росія володіє як газопроводом, так і газом для доставки через нього, суперечить європейським антимонопольним правилам. Німецький енергетичний регулятор Bundesnetzagentur навіть відкинув клопотання «Газпрому» про виключення для нього з антимонопольних правил і законів.

Проте адвокати ідеї дозволити Берліну добудувати «Північний потік-2» не хочуть звертати увагу на один критично важливий факт.

«Їхня позиція розв’язує руки Путіну для подальшого наступу проти України. Не варто забувати, що для Росії не достатньо вторгнення й окупації частини української території. Путін хоче завдати довгострокових економічних страждань Україні. Саме для цього він будує «Північний потік-2» і «Турецький потік», – пишуть автори.

Вони зазначають, що багато з тих, хто підтримує проєкт, повірили Путіну і вважають, що США нібито обклали російські трубопроводи санкціями, щоб змусити Європу купувати більше американського зрідженого газу. Але його вже давно купують країни-учасниці ЄС і Туреччина, тому РФ хоче витіснити всіх конкурентів з цього ринку, не лише США.

Наразі Москва вже контролює близько 40% європейського ринку газу, а після завершення «Турецького потоку», цифра зросте.

«Коли ще й «Північний потік-2», майже 70% викопного палива Росії буде продаватися виключно на європейському ринку. Політичні й економічні наслідки обох ГТС будуть величезними», – йдеться у статті.

При цьому вже зараз у відношенні до України Путін досяг своєї мети. Попри угоду про транзит на 5 років, російські поставки через українську територію вже суттєво скоротилися.

«Потік російського газу в Болгарію і Південно-Східну Європу раніше проходив через Україну й Румунію. Але тепер цей газ надходить через Туреччину в Болгарію, а далі в Сербію й Угорщину. Це виливається у масивне скорочення транзиту через ГТС Білорусі й України», – зазначають автори.

Вони також вказують, що Німеччина імпортує третину свого газу з Росії, але через перехід на відновлювані джерела енергії споживання ними газу не буде рости. Тож ФРН візьме невеликий відсоток газу з «Північного потоку-2», а решта об’ємів буде транзитуватися в інші європейські країни.

«Навряд чи хтось буде виступати проти відновлення критично важливих відносин з союзниками. Але досягти цієї мети, дозволяючи Путіну поширювати шкідливий російський вплив у Європі, – це не найкращий спосіб зробити це. Залежність від Росії дорого коштувала європейцям. І Росія, на відміну від тих, хто протестує проти американських санкцій, добре знає, що «Північний потік-2» – це не просто ділова угода», – зазначають автори.

При цьому вони зазначають, що ситуація потрохи починає змінюватися і багато політиків у Німеччині та ЄС почали визнавати, що єдина країна, яка отримає вигоду від «Північного потоку-2» – це Росія.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі