середа, 29 березня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Міністр, який пересидів 2 президентів та 3 прем’єрів: чи вдасться Зеленському приборкати Авакова

Аналітика

Міністр, який пересидів 2 президентів та 3 прем’єрів: чи вдасться Зеленському приборкати Авакова

views101

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Останнім часом точиться багато розмов про бажання Володимира Зеленського обмежити вплив наймогутнішого українського міністра – Арсена Авакова. Новообраного президента можна зрозуміти. Людина, яка очолює силовий блок, відповідає за охорону кордону та правопорядок в країні, включаючи зону бойових дій, і про цьому зберігає політичну самостійність – занадто сильна фігура, від якої не завжди знаєш чого чекати. Її треба або приборкати, або позбавити хоча б частини повноважень та важелів.

Яким шляхом піде Володимир Зеленський і чи має він шанси на успіх у протистоянні з Арсеном Аваковим – розбиралась BBC News Україна.

Під час передвиборчої кампанії ніщо не натякало на те, що Володимир Зеленський незадоволений Аваковим. Навпаки: виглядало так, що міністр, який всі 5 років «підривав» владу попереднього президента, викликає у претендента хоча б вдячність.

Але останнім часом «узеленського» намагаються звузити сферу його впливу.

Зазіхання на Нацгвардію

Наприкінці серпня Зеленський подав у Раду законопроект 1007, яким передбачено підпорядкування Нацгвардії безпосередньо йому, президентові. В чому привабливість саме цієї структури?

За 5 років свого існування Нацгвардія стала свого роду «мініармією»: і на нулі вона здатна діяти, і на масових акціях в глибокому тилу. Універсальні, добре треновані солдати, які вміють все.

Зазіхання президента на цю структуру в пояснювальній записці пояснювались тим, що перепорядкування допоможе президенту реалізувати його конституційні повноваження в сфері нацбезпеки та посилити контроль за діяльністю самої Нацгвардії.

Кажуть, що ідея передати її президентові належить креативному керівнику ОП Андрію Богдану. Не слід виключати, що це тільки перший крок, за яким можуть піти інші, бо в структурі МВС багато силових відомств.

Позиційні бої

Досвідчений Арсен Аваков зрозумів це як спробу «роззброєння» й почав рішуче діяти. Пресі стало відомо, що він одразу звернувся безпосередньо до Зеленського, висловив своє невдоволення і погрожував звільненням. Процес перепорядкування НГ загальмувався, офіційною причиною чого називають роботу над ще «сирим» законопроектом №1007. Буцімто президент та міністр обговорять та узгодять корективи і тільки після цього винесуть законопроект на розгляд парламенту.

Наразі вони не мають спільної позиції.

В Офісі від претензій на Нацгвардію не відмовились, хоча подача цієї ідеї трішки змінилась. За словами Андрія Богдана, її можна розділити на три частини. Одна залишиться в МВС, друга перейде в підпорядкування МО або ГШ (та, що бере участь у військових діях на сході), а третя – президенту.

В МВС вважають, що такий розподіл розвалить Нацгвардію. Її перебування у структурі МВС абсолютно логічне, бо більшість функцій, які вона виконує, за своєю суттю правоохоронні. Виведення з МВС може ускладнити подальшу службу добровольців та їхню взаємодію з поліцією. І це тільки перші складнощі, без урахування додаткових фінансових витрати.

В оточенні Авакова вважають, що руйнування існуючої моделі функціонування Нацгвардії принесе більше шкоди, ніж користі. Там розуміють, що рішення має виключно політичні мотиви – посилити вплив президента та послабити міністра внутрішніх справ. Цей крок тим більш недоцільний, що Верховний головнокомандувач є вищим керівником для всіх воєнізованих структур, в тому числі й для НГ.

Хто кого, або Чи буде Аваков грати за загальними правилами?

Про те, що компромісне рішення так і не знайдено, говорить погіршення стосунків між Аваковим та Богданом. Останній каже, що не має претензій до професійного рівня міністра МВС, але йдеться про «правила гри», які були б однаковими для всіх. Видно, що у команді Зеленського зробили правильні висновки з діяльності Авакова протягом каденції Порошенка і користуючись величезною підтримкою, намагаються прибрати надто амбіційного гравця. Очевидно, що якби його хотіла звільнити, вже зробили б це. Фактично його просто немає ким замінити. Аваков тримає контроль над ситуацією в країні, і це добре розуміють в Офісі президента.

Поки що інтрига зберігається. Схоже, що всесильний міністр МВС не поспішає схилятись до «однакових правил гри» і наразі не видно тих аргументів, якими команда президента може його переконати.

Дуже скоро ми дізнаємось, чим закінчиться це протистояння. Чи поступиться Зеленський Авакову і не чіпатиме його повноваження – чи наважиться знайти заміну та відсторонити його від посади.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі