вівторок, 06 грудня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Мін’юст та банки тестують можливість автоматичного блокування рахунків без повідомлень клієнтів

Економіка , Новини

Мін’юст та банки тестують можливість автоматичного блокування рахунків без повідомлень клієнтів

views79

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Мін’юст та українські банки тестують нову систему автоматичного блокування рахунків фізичних та юридичних осіб, завдяки якій банки почнуть в рази швидше обробляти документи по виконавчих провадженнях. Про заморожування коштів клієнтам повідомляти не будуть.

Механізм планують зробити обов’язковим не тільки для банків, але і для інших фінустанов.

Про те, як і за що будуть блокувати рахунки клієнтів банків розповіла виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова, пише UBR.ua.  

За якими виробництвам можуть блокувати рахунки?

Технічно АСІП реалізована так, що забезпечує можливість отримання банком будь-якої постанови про арешт коштів, не тільки за рішеннями про стягнення аліментів, а й по всіх виробництвах і інших видах стягнення з боржника. Рішення можуть стосуватися найрізноманітніших суперечок і справ: від виплат аліментів та дорожніх штрафів до рішень з майнових спорів.

Мін’юст озвучив плани до кінця року запровадити автоматизовану систему арешту рахунків в обов’язковому порядку не тільки в банках, але і в інших фінустановах.

Як швидко відбувається блокування?

Згідно з наказом Мін’юсту, виконання постанови має бути забезпечено з боку банку відразу після його отримання, тобто день в день, або в межах залишку коштів на початок наступного операційного дня.

Блокування рахунків відбуваються дуже швидко після отримання повідомлення судового виконавцями через спеціальну систему: банк з’ясовує чи є у нього рахунок вказаної особи, а після заарештовує його.

Терміни – до 1 робочого дня (згідно законодавства).

Боржник повідомляється про арешт рахунків вже постфактум і не може впливати на прийняття рішення і регламент виконання. З боку боржника не можуть бути здійснені будь-які перешкоди цьому.

Що саме буде заблоковано: всі рахунки боржника або один, сума боргу або весь рахунок цілком

Арешт коштів здійснюється відповідно до вимог документа на арешт.

Таким чином, заблоковані можуть бути кошти на конкретно визначеного рахунку або кошти, що є на всіх рахунках боржника з урахуванням обмежень, встановлених законом «Про виконавче провадження» (ч. 2 ст. 48).

Такий саме підхід і за сумою – все залежить від вимог документа на арешт. Заблокованими можуть бути як всі засоби, так і конкретно визначена в постанові сума.

Як розблокувати рахунок в разі блокування

Арешт знімається банком за постановою виконавця, за рішенням суду, після їх отримання банком, згідно з внутрішніми процедурами.

Рахунок може бути розблоковано в термін від 15 хвилин до 1 робочого дня.

Постанова НБУ № 22 (п. 9.11) передбачає, що банк знімає арешт з грошових коштів за постановою виконавця про зняття арешту з грошових коштів. Арешт знімається за рішенням суду, постановою слідчого судді, суду або постановою прокурора, яке передано в банк самостійно виконавцем або його помічником, слідчим, представником суду, слідчого судді, прокурора, контролюючого органу, або рекомендованим або цінним листом від них. Також це може бути постанова виконавця про зняття арешту з грошових коштів, яка отримана в формі електронного документа.

Постанови про зняття арешту стають доступними для завантаження банками в день їх формування в АСІП і накладення на них кваліфікованого електронного підпису виконавця.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі