понеділок, 03 жовтня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Мешканка окупованої Балаклії розповіла, що відбувається у місті: зникнення людей, пограбування, перевірки та приниження

Олександр Слов'янець


Суспільство , Новини окупації

Мешканка окупованої Балаклії розповіла, що відбувається у місті: зникнення людей, пограбування, перевірки та приниження

views707

04.08.2022

Подiлитися у соц.мережах

Що відбувалося й зараз діється в окупованій Балаклії на Харківщині, розповідає дівчина, на ім'я Ірина. Вона вже вдруге біжить від «руського миру». Перший раз – із Горлівки, другий – із Балаклії.

Про зникнення людей; про мера, який втік до Росії; про пограбування та приниження; про дії окупантів розповідає людина, яка все бачила на власні очі. Зараз вона та її родина перебувають у безпеці в Європі.

Ірина жила у 2014 році у Горлівці, потім переїхала до Слов'янська, рятуючись від «руського миру». У 2019 році вийшла заміж та переїхала до Балаклії. Має доньку. Саме у Балаклії вона жила, коли розпочалася повномасштабна війна. Росіяни зайшли до міста 3 березня. Відтоді й почалося пекло.

Ти була шокована, коли російські танки, російська техніка з'явилася на вулицях Балаклії?

«Вони (росіяни) йшли через Волохів Яр. Я розумію, що на той момент нам просто не було чим прикриватися. Ми за ними стежили. Це така сама пісня, як у 2014 році вони йшли зі Слов'янська до Донецька. Ми знали, що вони йдуть, і дуже сильно чекали, що їх накриють. Але водночас розуміли, що накривати в принципі не було чим. Перед тим, як вони йшли, вони нас лупили авіацією. У нас військовий завод, у нас база військова, яка відома своїми вибухами (йдеться про вибухи на складах боєприпасів у Балаклії у березні 2017)».

Через застосування потужних авіаційних бомб у багатьох будинках у Балаклії повилітали вікна.

Ірина розповідає, що мала надію, що росіяни пройдуть Балаклію й підуть кудись далі, не залишаться у місті. Виявилося, що залишилися. Хоча ходили чутки, що тут вони будуть три дні. Навіть розсилали СМС з такою інформацією.

«Вони зайшли як до себе додому. Жодних боїв у місті не було. Коли вони заходили, ми всі сиділи у підвалах, бо літала російська авіація», – розповідає Ірина.

А чи були ті, хто зустрічав окупантів із квітами?

«Ні, цього не було. Всі були просто в жаху від літаків, у страху. Люди боялися страшенно. Хто йде до нас? До нас йдуть вороги, які лупили по нас із літаків. Хоча я в підвалі зчепилася з однією жінкою, яка була в шоку й кричала: «Нехай уже наш президент просить вибачення перед тим, хай усе закінчиться». Я кричала на неї, кричала, що я зараз тебе битиму. Я їй казала - ти, що несеш, перед ким просити вибачення? Вона кричала, що їй все одно, нехай стане тихо».

Колаборанти почали потім з'являтися, але Ірина думала, що в такому місті, як Балаклія, де більше спілкуються суржиком, шанувальників Росії буде менше. А потім почалося дивне – і деякі люди стали навіть виправдовувати дії окупантів:

«Минуло два - три тижні й почалося: ось вони хоч якусь гуманітарку дають. А щоб ми робили, якби не вони? Стоїть бабуся років 80, україномовна та й каже: вони хоч щось привезуть поїсти. А якщо вони підуть, що ми робитимемо? Я її питаю, а що ви робили раніше, чи ви пенсію отримували…? Багатьох, як обнулило після 24 лютого: прийшли росіяни, вони гуманітарку хоч дають. А те, що ви чудово все купували – це чомусь стерлося з пам'яті».

Про мера Балаклії

 «На першому етапі мер міста Іван Столбовий сам їздив, роздавав гуманітарну допомогу. Потім він зник з поля зору. А потім було відео, де він вийшов і сказав, що української гуманітарки не буде, буде російська. Брати чи не брати – це ваша справа. Я пішов. І все. І він поїхав до Росії й там зараз і мешкає. Магазин його працює».

А як росіяни поводилися в місті?

«У нас почали зникати люди. Перша хвиля була шалена, жахлива та божевільна. Вони виставляли будинки, вони крали всі машини, які їм траплялися на очі. Це орда. Росіяни говорили моїй знайомій: «показуй нам жирні будинки», де можна поживитись. У нас у сусіда забрали машину на моїх очах. Вони заїхали двома машинами, направили на нього автомат, чотири особи стали по периметру. Вони стріляли по вікнах найближчих будинків, щоб ніхто не бачив, що відбувається».

Тобто вони хотіли приховати свої злочини?

«Так. Це відбувалося в другій половині дня, і на вулицях уже нікого не було. Вони ходили по дому, питали: де золото, що й де? Вони забрали гроші, машину і сказали нікому не кажи».

Ті, хто забирав, вони були слов'янської зовнішності?

«Так, слов'янської. Був такий момент, коли росіяни патрулювали місто, сиділи бабусі на лаві. Ніхто із ними контактувати не хотів. Тому люди рушили в під'їзд і випадково грюкнули дверима, що зачинялися. Росіяни відкрили вогонь з автоматів по під'їзду на звук. Дякувати Богу, що ніхто не постраждав».

Люди у місті пропадали?

«Пропадають і досі. Волонтери зникають. Проукраїнські пропадати стали від початку окупації. Хто не встиг виїхати, прийшли до всіх. Навіть до тих, хто встиг виїхати з будинків, все одно прийшли. Я так думаю, що мер всю інформацію про людей залишив окупантам».

Про долю цих людей ти щось знаєш?

«Когось випускали. У нас хлопець знайомий є, він мав ліки доставити. Його затримали, а потім  відпустили днів за шість. Він був у полоні, у приміщенні поліції.  Там сиділо кілька людей. Не давали нічого, навіть у туалет не пускали. Вони в дірку в підлозі справляли потребу. Машину забрали. Досі шукають двох молодиків, які працювали у фірмі ритуальних послуг. Вони поїхали на виклик та зникли. За кілька годин на їхній машині бачили вже орка. Де зараз пацани, ніхто не знає досі».

Батьки цих хлопців намагалися організувати через соцмережі якийсь мітинг.

«Нас прийшло 5-7 людей на цю акцію. Хвилин за 15 приїхала велика машина. На нас направили автомати. Батько хлопців пішов з'ясовувати. Нічого не з'ясував. Хлопців шукають і досі».

Як складалися стосунки з окупантами у сім'ї Ірини, як її перевіряли та чим це закінчилося – у наступній частині інтерв'ю.