
«Масочний режим»: що таке «громадське місце» та де штрафуватимуть
83
06.04.2021
Сьогодні, 3 квітня, уряд посилив обмежувальні заходи через пандемію і для запобігання поширенню коронавірусної інфекції. Зокрема, заборонив громадянам України знаходитись у громадських місцях без захисної маски чи респіратора. «Масочний режим» увійде в дію вже 6 квітня. Проте, де саме знаходяться ці «громадські місця» і як уникнути штрафу, людям не пояснили…
Тож, де можуть штрафувати, що говорить закон, та як дивляться на ситуацію правоохоронці?
Що змінилося?
Це не перші обмежувальні заходи, і рекомендація щодо використовування засобів захисту, зокрема, масок чи респіраторів, вже пропонувалась українцям. Але до сьогоднішнього дня це залишалося на рівні рекомендації і не було закріплене офіційно. Більш того, наголошувалося, що носити медичні маски потрібно лише тим, хто контактує з потенційно або хворими людьми (наприклад, медперсонал) і людям, які вже захворіли або мають симптоми захворювання (у тому числі, схожі на застуду).
Більшість супермаркетів, магазинів, поштових відділень та аптек відразу прийняли рішення щодо носіння масок персоналом, а деякі вимагали й від відвідувачів заходити лише у захисних маски.
Однак, незважаючи на прибуття великої кількості масок в Україну, поки що не всюди можна їх купити. Вони або відсутні у аптеках, або продаються за високою ціною, в залежності від форми, матеріалу та виробника.
З 6 квітня урядом прийнято рішення про те, що тепер всі громадяни можуть перебувати у будь-яких громадських місцях тільки у масках. Але жодного слова про те, що саме відноситься до громадських місць, не було.
Що каже закон про «громадські місця»
У законодавстві немає конкретного визначення місця, яке точно підпадає під таке визначення. Єдине, що закріплено у законодавстві по відношенню до визначення «громадського місця», можна знайти в законі, де вказані обмеження на вживання тютюнових виробів.
Там, де вказані місця, у яких не можна палити, йдеться про таке: «Громадське місце – частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони».
Власне, зробити з цього конкретні висновки дуже важко через те, що таке визначення є вузьким. Тим більш, що тут не йдеться нічого, наприклад, про вулицю, сквер, площу, парк.
Як розуміє поліція
Один з правоохоронців відповів на питання ВВС News Україна щодо визначення «громадських місць». За словами поліціанта, який порівняв заборону паління із забороною відсутності масок, – це всі публічні простори, де можуть зібратися люди.
«Громадське місце у розумінні поліції – це всі місця у публічному просторі, де можуть збиратись люди. Це не тільки ті місця та приміщення, які визначені для заборони куріння».
Тобто, в поліції кажуть, що громадськими місцями вважатимуть зупинки транспорту, парки, сквери, вулиці, велосипедні доріжки, лавочки, тротуари…
«Умовно кажучи – вийшов з дому іти до магазину – ти вже у громадському місці. Фактично, це всі місця поза приватним житлом», – додав він.
Водночас, правозахисники зауважують, що чіткого визначення «громадського місця» у законі все ж немає, тож у трактуванні цього поліцією та громадянами можуть виникати проблеми. Поліція може застосовувати трактування на свій розсуд і зробити тут не можна буде нічого. І навіть попри те, що це обмежує права і свободи громадян, оскільки не визначено законом, а в усій країні не введено надзвичайний стан.
Висновок у цій ситуації може бути лише один: потрібно дотримуватись «масочного режиму» відразу на виході з житла. Це, по-перше, дозволить уникнути чималого штрафу, а по-друге, збереже ваше здоров’я та здоров’я оточуючих.
Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі