субота, 01 жовтня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Кремінь: Україна має забезпечити дітей з ОРДЛО доступом до якісної освіти

Суспільство , Освіта , Політика

Кремінь: Україна має забезпечити дітей з ОРДЛО доступом до якісної освіти

views73

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Випускники шкіл з окупованих територій можуть вступати до українських ВНЗ без ЗНО, але держава має створити для цього умови…

Про це говорив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в інтерв’ю Радіо Свобода, опублікованому 11 липня.

Кремінь наголосив, що у будь-якому випадку «діти, які опинилися у неволі на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей та Криму – «наші діти». І держава зобов’язана забезпечити їм доступ до освіти.

«Громадяни України, де вони не перебували б, повинні бути захищені українським законом. І ті діти, які опинилися у неволі на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей, й у Криму, вони наші діти. І, звісно, ми як представники української держави повинні забезпечити їм доступ до здобуття освіти. Але в той же ж час треба розуміти, що треба створити для того відповідні умови», – сказав він.

Водночас, держава, даючи змогу дітям з ОРДЛО вступати до українських вищих навчальних закладів без складання ЗНО, має подбати про:

  • Збільшення відповідних квот на державне замовлення;
  • Створення необхідних умов для подальшого перебування в Україні: забезпечення гуртожитком і, можливо, соціальною стипендією.

Крім того, він підкреслив, що забезпечення доступу до освіти таких «надзвичайно непроста робота» через брак інформації про кількість дітей та скільки з них реально зможе приїхати.

«Рішення про скасування ЗНО було ухвалене зовсім недавно, так само як і скасування державної підсумкової атестації. Але тоді виникає запитання: в який спосіб вимірювати рівень знань по відношенню до тих випускників з окупованих територій, які навіть не мають документа про рівень володіння тих чи інших дисциплін, в який спосіб провести? ДПА немає. ЗНО, основну сесію скласти вони не змогли. В який спосіб вони зможуть стати студентами перших курсів українських університетів? (…) Зрозуміло, що вона (дитина з ОРДЛО – ред.) повинна бути свідома того, що вона в Україні і повинна наздогнати ту, можливо, освітню прірву, яку вона зазнала на окупованих територіях. Зрозуміло, що це питання і реінтеграції, можливо, членів родини. Не забуваймо і про дітей з інвалідністю. І такі діти у нас можуть бути». – підкреслив він.

При цьому омбудсмен зазначив, що хотів би, щоб до процесу допуску людей з ОРДЛО до українських ВНЗ залучилися й спецслужби. Але зовсім не так, як лякав так званий заступник командувача оперативного командування терористичної організації «ДНР» Едуард Басурін, про що ми писали раніше.

«Траплялися випадки, що громадяни, які брали участь у бойових діях на стороні терористичних організацій, можуть потрапляти у списки здобувачів освіти», – підкреслив він.

І додав, буде обговорювати з віцепрем’єром Резніковим, з секретарем РНБО Даніловим, однак «треба думати і про механізми, в який спосіб це реалізувати в нинішній освітній парадигмі. Я думаю, що це запитання в першу чергу до в.о. міністра освіти Сергія Шкарлета».

Нагадаємо. 8 липня Тарас Кремінь став уповноваженим із захисту державної мови. А 10 липня Президент України Володимир Зеленський підписав закон, що дозволяє дітям з окупованих територій вступати у виші без ЗНО.