вівторок, 06 грудня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Хронологія подій 2 травня та розвінчування російської пропаганди (відео)

Суспільство , Події

Хронологія подій 2 травня та розвінчування російської пропаганди (відео)

views108

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

2 травня 2020 року виповнюються шості роковини трагічних подій в Одесі. Довкола тих подій тривають політичні спекуляції, справа досі не розслідувана. Російські пропагандисти використовують трагедію для створення міфу про «російських мучеників» і «радикалів». А група незалежних експертів та одеситів зняла документальний фільм «2 травня. Без міфів», в якому очевидці розповідають сумну правду.

Про це повідомляє Український інститут національної пам’яті.   

Хронологія тих подій описує як все було насправді та розвінчує міфи про «одеську Хатинь», яку дуже часто згадує і російський президент Володимир Путін у своїх брехливих речах.

Перш за все, варто пам’ятати, що події 2 травня 2014 року стали кривавим розв’язком провокацій розгорнутих проросійськими силами в Одесі.

19 лютого 2014 року проросійські сили в Одесі вперше заявили про себе – на площі перед ОДА було жорстоко розігнано мирну акцію протесту проти вбивств учасників Революції гідності в Києві. Тітушки, озброєні кийками, жорстоко побили багатьох проукраїнських активістів і журналістів.

Проукраїнським силам довелося створювати самооборону і вже 1 березня пройшов наймасштабніший в Одесі Марш миру, участь в якому взяли більше 10 тисяч людей. Під тиском громадськості депутати Одеської облради закликали до недопущення вторгнення іноземних військ в Україну.

Варто зазначити, що за даними СБУ, проросійські акції в Одесі взимку-навесні 2014 року інспірувалися з Росії, а лідери сепаратистів в Одесі отримували прямі вказівки та інструкції щодо розхитування ситуації в місті від кураторів з Москви.

Після оприлюднення рішення Одеської ОДА проросійські сили почали проводити чисельні акції, закликаючи Кремль ввести російські війська в Україну та переслідували проукраїнських активістів. Від  9 березня «працювало» наметове містечко на Куликовому полі, де серед організаторів акцій на Куликовому полі були громадяни Росії, зокрема Антон Раєвський, один із ватажків російських неонацистів, в майбутньому бойовик, учасник війни на Донбасі, та Євген Мефьодов, згодом засуджений за організацію заворушень в Одесі.

1 травня проросійські сили під керівництвом росіян оголосили повну мобілізацію у відповідь на плани українських активістів пройти Маршем миру разом з футбольними фанами місцевого «Чорноморця» і харківського «Металіста». Матч між командами мав відбутися цього дня в Одесі.

І відразу після того, як колона учасників Маршу миру вирушила з Соборної площі їм перекрили дорогу люди з Куликового поля. На вулиці Грецькій відбулися сутички.

Шестеро одеситів прямо в центрі міста були буквально розстріляні проросійськими бойовиками. Однією з перших жертв протистояння став сотник «Правого сектора», правник Ігор Іванов.

Хронологія подій 2 травня та розвінчування російської пропаганди (відео)

Одесити, які в той момент були у центрі міста, підтримали учасників маршу миру і почали зводити барикади з усього, що потрапляло під руки, щоб зупинити вже озброєних бойовиків.

Через велику кількість небайдужих місцевих громадян за декілька годин інтенсивного вуличного протистояння, в якому проукраїнські сили були «озброєні» камінням та «коктейлями Молотова» та були прикриті барикадами з різних матеріалів, нападникам з травматичною і вогнепальною зброєю, навіть попри лояльне ставлення міліції, довелося втекти.

Тоді у українських активістів була рішучість покласти край діяльності заколотників в Одесі. Вони розігнали головний осередок – наметове містечко на Куликовому полі. Однак виявилось, що «мешканці містечка» перебралися у Будинок профспілок на Куликовому полі.

Хронологія подій 2 травня та розвінчування російської пропаганди (відео)

З даху та вікон будівлі по українських активістах почалася стрілянина, в них полетіли «коктейлі Молотова» та каміння. У відповідь так само полетіли пляшки із запальною сумішшю і бруківка.

У певний момент на маршових сходах Будинку профспілок розпочалася пожежа, обставини виникнення якої дотепер не з’ясовані. Синтетичний матеріал, що був складений під сходами, затягнув отруйним димом всю будівлю, а температура перевищувала всі критичні показники.

У Будинку профспілок від отруєння чадним газом і через падіння з висоти загинули близько 40 осіб. При цьому багатьох забарикадованих сепаратистів врятували саме українські активісти, буквально знімаючи їх з вікон палаючої будівлі.

Експертна група «2 травня» потім заявила, що трагедія в Одесі є лише одним з епізодів кривавих подій…

«В сенсі причин та наслідків події в Одесі не були ізольовані від подій, що відбувалися раніше в місті і в країні. Заворушенням 2 травня передувала низка подій: силова ліквідація наметового містечка Євромайдану в Одесі; барикадування входів до будинку ОДА та заклики «захистити будівлю від прибулих, чужих бойовиків»; масове побиття під стінами ОДА активістів і журналістів; спроба примусити обласну раду проголосити чергову «народну республіку» 3 березня 2014 року. Так само, знакові події відбулися після трагічної дати і були пов’язані з нею: зміна керівництва ОДА та силових структур області; заворушення та захоплення будинку міського управління міліції 4 травня; розслідування кримінальних справ різними правоохоронними органами, їх розгляд у судових інстанціях», – йдеться в доповіді.

Події в Одесі коштували життя багатьом учасникам протистояння з обох сторін. Однак спротив українців 2 травня в Одесі, а згодом і 9 травня в Маріуполі, остаточно зупинив повзучу спецоперацію спецслужб Росії під назвою «русская весна». Ці міста, на відміну від Донецька та Луганська, сьогодні живуть мирним життям…

Однак російська пропаганда вирішила скористатися подіями в Одесі, щоб нав’язати власну версію трагедії 2014 року. Вони запустила міф про «одеську Хатинь», в якому проросійських організаторів заворушень представляють «мучениками», а українських активістів «радикалами».

«Натомість сумна правда виглядає інакше – десятки людей стали жертвами спецоперації російських спецслужб, і навіть тепер, шість років потому, агресор не залишає сім’ї загиблих у спокої і намагається скористатися горем людей, щоб сіяти розбрат та ворожнечу в українському суспільстві», – йдеться в повідомленні Українського інституту національної пам’яті.

«Група 2 травня», до складу якої увійшли незалежні експерти та просто одесити, зняла документальний фільм «2 травня. Без міфів», де про наступ «русской весны» в Одесі та обставини трагедії розповідають безпосередні учасники подій.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі