вівторок, 28 червня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Кадровий хаос і метушня: як Зеленський створює більше міністерств, ніж ліквідував

Політика

Кадровий хаос і метушня: як Зеленський створює більше міністерств, ніж ліквідував

views41

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Президент Володимир Зеленський свого часу голосно виступив за зменшення кількості міністерств. Зараз їхня кількість може стати на чверть більшою, ніж була в кабінеті Володимира Гройсмана.

Про це йдеться в матеріалі DW.

У статті нагадують передвиборчі обіцянки програми президентської партії «Слуга народу», де аудит державних органів і скорочення їхньої кількості були одним з пунктів.

Зеленський перед виборами та відразу після перемоги

І дійсно, одним з перших рішень монобільшості під керівництвом тодішнього прем’єра Олексія Гончарука після перемоги на парламентських виборах стала урядова реформа. Саме тоді дев’ять міністерств «стиснули», подекуди із відверто суперечливими повноваженнями.

«Міністерство енергетики злилося з міністерством екології, міністерство економіки – з міністерством аграрної політики, міністерство у справах ветеранів – з міністерством у справах тимчасово окупованих територій, а за культуру, інформаційну політику, молодь та спорт, якими опікувались різні відомства, почало відповідати єдине міністерство культури молоді та спорту», – нагадує автор.

Так, з 19 відомств залишилося 15 міністерств, до яких потрапило й новостворене міністерство цифрової трансформації.

Урядовці попередньої влади вщент розкритикували такі дії і попереджали, що «без виділених на нові відомства грошей у бюджеті та без належної бюрократичної підготовки вони призведуть до управлінського хаосу». Вони вказували на те, що міністри нових «гібридних» міністерств просто не зможуть керувати своїми відомствами.

Нова ж влада не дослухалася до попереджень і рекомендацій і заявила, що злиття міністерств має на меті «оптимізацію» урядування в Україні.

Не змінюють думку лише дурні?

Подивившись на Зеленський результати цих «оптимізацій» вже за кілька місяців Зеленський змінює думку.

Він вирішив повернутися до старої моделі і заявив, що то нібито час показав, що потрібно об’єднані раніше міністерства розділити.

Зеленський заявив, що у нього були «питання» до деяких міністерств і доручив прем’єр-міністру протягом декількох тижнів сформулювати «новий концепт». Водночас, навіть вже даючи Гончаруку відповідне доручення, Зеленський не захотів визнавати попереднє рішення помилкою.

«Я думаю, що від самого початку це було правильне рішення, тому що у нас професійний кадровий голод», – сказав президент.

А потім все ж додав, що в української влади до того ж «не дуже великий бюджет».

Там відняти, тут додати. І збільшити

Гончарук не встиг виконати доручення Зеленського, бо президент вирішив його звільнити. Врешті-решт, втілювати ініціативу Зеленського в життя довелось вже наступному главі уряду Денису Шмигалю.

Спочатку він повернув до старого порядку речей міністерство культури, молоді та спорту, яке у день призначення нового Кабінету міністрів знову розділили, але не на три, а на два відомства. Тобто, міністерство молоді та спорту просто почало працювати паралельно із нещодавно створеним міністерством культури, молоді і спорту України й останнє перейменували на міністерство культури та інформаційної політики лише наприкінці березня.

Розділили й міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, з якого також утворились два вже відомих раніше відомства, що окремо опікуються ветеранами та окупованими територіями.

Але це було у березні…

25 травня Шмигаль заявив про план створити в уряді ще три міністерства.

Кабінет міністрів, за його словами, планує виділити з міністерства економіки два відомства, які б відповідали за сільське господарство та промислову політику, а також оборонне замовлення. Поділять знову і міністерство енергетики та екології.

Таким чином, кількість міністерств в уряді Шмигаля буде навіть більшою, ніж в уряді Гройсмана – поки що 20 замість 19.

Кадровий голод серед міністрів

Вже через два дні, 27 травня, уряд розділив енергетичне відомство на міністерство енергетики України та міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

28 травня секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олександр Данилов підтвердив, що найближчим часом в Україні буде створено міністерство, що відповідатиме за формування та забезпечення військово-промислової політики, а очільник відомства за сумісництвом буде й віцепрем’єром.

З березня, окрім міністерства культури, яке залишилось без міністра після розділення, знайти очільників не змогли й для освітнього та енергетичного відомств. До них тепер доєдналось ще й новостворене міністерство захисту довкілля.

Такий собі кадровий голод, про який заявив Зеленський, не заважає продовжувати дроблення міністерств Шмигалю та Зеленському

Комічна бюрократія та гроші на вітер – так вважають експерти

Будь-які подібні зміни мають бути добре прорахованими, адже вони коштують великої кількості ресурсів і грошей платників податків.

«Лише якщо порахувати години роботи людей, які вимушені підписувати пов’язані з реорганізацією та перейменуванням стоси паперів замість того, аби займатися своїми безпосередніми обов’язками, то вийде чимала сума», – зазначає виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

І додає, що в умовах української бюрократії це взагалі може бути комічним. Наприклад, через юридичну та бюрократичну тяганину держава досі не ліквідувала міністерство доходів і зборів часів Януковича, хоча про це й говорив Гройсман.

Зміни урядової структури призводять до втрати часу, грошей і до управлінського хаосу, якого не можна уникнути у таких випадках.

«Минулої осені, в розпал об’єднань деякі міністри довго не знали навіть, в якому кабінеті вони сидітимуть. Про те, що відбувалося на нижчих рівнях, годі й говорити», – каже керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Водночас, він додає, чиновники нікуди не поспішали переїжджати, очікуючи, що вже незабаром все може повернутися до звичного порядку речей. «І, як виявилося у випадку міністерства молоді та спорту, були на сто відсотків праві».

А керівник Києво-Могилянської школи врядування Валерій Тертичка наголошує, що все могло б бути доцільними, якби у влади було бачення і стратегія, якою вона керуються.

Але у випадку нинішнього метушіння українських можновладців з об’єднанням і розділенням відомств, за його словами, схоже, що ні президент, ні уряд такого бачення не мають і роблять ці кроки відповідно до своїх суб’єктивних уподобань.