понеділок, 27 березня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Як захистити персональні дані від витоку, у тому числі при покупках онлайн

ВАЖЛИВО знати

Як захистити персональні дані від витоку, у тому числі при покупках онлайн

views209

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Витік персональних даних мільйонів українців робить як ніколи актуальним питання, як же їх захистити. Крім того, через шахрайство в мережі страждають багато людей у всьому світі, не лише в Україні.

Ми зібрали для вас низку порад від фахівців, які допоможуть захистити свої дані в різних обставинах.

Як працювати з державними сервісами?

Перш за все, важливо запам’ятати, що у разі, якщо ви віддаєте свої персональні дані державі – їх неможливо убезпечити. Тут діє такий самий принцип, як і тоді, коли ви віддаєте комусь свої дані. Ризик, що доступ до такої інформації отримають через треті руки цілком завжди існує.

Тож поки держава навчиться зберігати цю інформацію користуйтеся наступними порадами, як захистити себе і свої персональні дані.

  • Двофакторна аутентифікація до всіх можливих соціальних мереж та електронної пошти вкрай необхідна.
  • Бажано мати окремий номер телефону і окрему віртуальну банківську карту для дошок оголошень.
  • Для банківських операцій варто завести окремий мобільний номер.

Як захистити себе під час покупок онлайн?

Глобальна статистика складається з тисяч окремих випадків і кожен розібрати досить важко. Однак убезпечити онлайн-шопінг цілком можливо.

Покупайте у захищеній мережі

Не здійснюйте операції онлайн при підключенні до громадського Wi-Fi, якщо не хочете, щоб дані вашої картки потрапили в руки шахрая. Займайтесь покупками в захищеній домашній мережі.

У разі необхідності здійснити оплату або зробити покупку поза домом, можна скористайтеся мобільним інтернетом, відключивши автоконект на своєму пристрої, щоб закрити доступ до нього для підозрілої громадської мережі в парку або кафе.

Домашнє Wi-Fi-підключення можна убезпечити від вторгнень сторонніх користувачів за допомогою шифрування мережі ключем WPA2/PSK або через фільтрацію доступу пристроїв по IP.

Визначайте фішинговий сайт і покидайте його

Звернути увагу на адресу сайту – протокол https:// підтверджує надійне шифрування і безпеку даних. У разі, якщо в адресному рядку є значок замка, значить, підключення має сертифікат безпеки. Сайти з протоколом http:// найчастіше не захищені. Вводячи дані картки на такому сайті, ви ризикуєте залишитися з нульовим балансом.

Інтернет-магазини завжди мають вказувати на сайті офіційні контакти (гаряча лінія, пошта та юридична адреса). Крім того, повинна бути інформацію про оплату, доставку і повернення, розділ зворотного зв’язку, відгуки та юридична інформація. Не довіряйте сайтам, якщо таких сторінок немає – вони, швидше за все, ненадійні і створювалися «нашвидкуруч» для швидкої наживи.

Додатково перевірити сайт на надійність можна за допомогою спеціального сервісу https://www.ema.com.ua/citizens/blacklist/ – бот вкаже, чи були раніше скарги на цю url-адресу.

Не використовуйте під час покупок зарплатну/кредитну картку

Найчастіше для крадіжки даних кредитної картки на сторінках оформлення замовлення в онлайн-магазинах використовують шкідливий код JavaScript для крадіжки даних, який зчитує дані картки, імена та іншу особисту інформацію, а потім відправляє на сервер для повторного використання або продажу. При цьому покупець не підозрює, що його платіжною інформацією і коштами вже можуть вільно розпоряджатися злочинці. Найчастіше дрібні і середні роздрібні продавці не захищають свій сайт від formjacking-коду, тож варто бути уважними.

Оформіть окрему картку для онлайн-покупок

Для цього навіть не потрібно звертатися в банк і пред’являти паспорт. Достатньо придбати припейд картку, поповнити її на необхідну суму і робити покупки на українських сайтах без ризику втратити всі заощадження.

Доступний платіжний інструмент в сегменті припейд – передплачена картка Visa інша від Uplata. Її можна придбати в звичайному магазині або на сайті uplata.ua, активувати по СМС, поповнити готівкою через термінал або переказом з іншої картки і відразу почати користуватися. Найближчим часом буде доступна віртуальна картка Visa інша, яку користувач зможе відкрити миттєво на сайті і в додатку Uplata.

Безкоштовне обслуговування і сервіс Uplata надає на сайті uplata.ua в мобільному додатку Uplata (для iOS, Android), де можна без комісії поповнювати Visa інша, підключати картки інших банків, робити і отримувати перекази, оплачувати понад 1500 послуг.

Користуючись передплаченого карткою, ви не ризикуєте втратити кругленьку суму, але, так чи інакше, важливо дотримуватися правил безпеки.

Захищений спосіб оплати

В офіційних інтернет-магазинах використовується онлайн-еквайринг. Цю послугу надають банки і платіжні сервіси, наприклад, Fondy, LiqPay, Інтеркаса, EasyPay, Portmone, WayForPay. Перевірити інформацію про еквайєр ви можете на інфосторінках «Оплата і доставка». Магазини зобов’язані її вказувати.

У пошуках необхідного товару важливо розуміти, що не всі продавці готові платити великому маркет-плейсу за розміщення своєї пропозиції. Тому вони знаходять майданчики з більш лояльною комісією, які не завжди повністю відповідають стандартам онлайн-магазину. Покупець, так чи інакше, ризикує, але краще це робити з передплаченою карткою з невеликим балансом.

Передплачені картки – регульований НБУ офіційний формат платіжних карток в Україні. По припейд картці Visa інша встановлено низку обмежень з метою запобігання шахрайству. Сервіс по роботі з Visa інша надає фінтех-проект Uplata за участю емітента картки Індустріалбанку.

Купуючи на таких платформах, як OLX і Prom, знайдіть можливість зустрітися з продавцем і передати гроші йому особисто в руки. При оплаті незнайомцю на картку високою є ймовірність нарватися на шахрая. Щоб убезпечити ваші заощадження і кредитні кошти, користуйтеся передплаченого карткою з обмеженою сумою на балансі.

Соціальні мережі

Свій профіль потрібно налаштувати так, щоб незнайомі вам люди не могли бачити чутливу для вас інформацію, наприклад, родинні зв’язки, ваших друзів, фотографії тощо. Крім того, не варто додавати в друзі людей, яких ви особисто не знаєте. І ніколи не залишайте інформацію про себе на сумнівних ресурсах.

(за матеріалами «Букви», «Український кіберальянс», «Фінанси. юа»).

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі