понеділок, 20 березня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Як відновити право власності на нерухомість на окупованих територіях

Російська агресія , ВАЖЛИВО знати , Переселенці

Як відновити право власності на нерухомість на окупованих територіях

views241

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Втрата будь-яких документів – проблема. А втрата документів, які підтверджують право власності на нерухомість, що розташована на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, взагалі видається катастрофою. Але не все так сумно. Фахівці громадської організації «Донбас-SOS» на своєму сайті розмістили докладну інструкцію, як відновити ці документи, перебуваючи на підконтрольній території.

Що саме потрібно зробити для відновлення документів

Якщо документи були втрачені, знищені чи не було можливості вивезти їх з окупованих територій, є кілька варіантів, як довести право власності на нерухомість.

1. Право власності зареєстровано в реєстрі

Юристи пояснюють, що у випадку, коли документи втрачені, але право власності було зареєстровано в Реєстрі прав на нерухоме майно – здійснити операцію з відчуження нерухомості та зареєструвати право власності можна без пред’явлення таких документів.

2. Дані в Реєстрі відсутні, але наявні оригінали (або дублікати) документів

Держреєстратор без зайвих питань внесе до Реєстру інформацію про ваше право на нерухомість при наявності оригіналів або дублікатів документів, перерахованих у в ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

До таких документів входять:

 • офіційний договір придбання нерухомості (продаж, дарування тощо);
 • свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України;
 • свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України;
 • свідоцтво про право власності, видане органом приватизації орендарям житлових приміщень у житловому або комунальному фонді;
 • свідоцтво про право власності на нерухомість, яке було видано до 1 січня 2013 року органами місцевого самоврядування (селищна рада, міська адміністрація тощо);
 • державний акт про право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею, виданий до 1 січня 2013 року;
 • рішення суду про встановлення права власності або інших прав на нерухомість;
 • інші документи, перераховані та не перераховані у 27 статті вищевказаного Закону.

Де знайти державного реєстратора

Для реєстрації прав на нерухомість в Реєстрі, можна звернутися до будь-якого держреєстратора на території України.

«Державна реєстрація права власності та інших речових прав на нерухоме майно, розташоване в межах території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, а також тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, проводиться незалежно від місцезнаходження такого майна», – йдеться в наказі Міністерства юстиції України № 898/5 від 28.03.2016 року.

Знайти перелік чинних держреєстраторів можна на сайті Департаменті державної реєстрації та нотаріату за посиланням.

Що робити, якщо немає ні документів, ні запису в Реєстрі

Якщо відсутні і правовстановлювальні документи, і запис у Реєстрі, то вам потрібно отримати письмову відмову в реєстрації права власності від держреєстратора та подати позов до суду в порядку, передбаченому ст. 392 Цивільного кодексу України.

Доказами у суді можуть бути копії втрачених документів, свідчення свідків тощо. Спадкоємці в такому випадку також надають документи, що підтверджують родинні зв’язки з померлим і їхній статус як спадкоємців (виписка зі спадкового реєстру, що видається нотаріусом).

У позовній заяві необхідно вказати наступне:

 • назва суду першої інстанції, до якого подається заява;
 • повні ПІБ позивача та повна назва органу-відповідача, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП, раніше – ІПН), паспортні дані для позивача і ЄДРПОУ для юросіб, а також телефони, поштові адреси та адреси електронної пошти;
 • зміст позовних вимог;
 • також потрібно викласти всі обставини справи, перерахувати копії доданих документів, які підтверджують вашу позицію;
 • вказати, що ви вже зробили для вирішення ситуації до моменту звернення до суду, в які органи ви зверталися і з яким результатом;
 • вказати, що ви не подавали іншого позову до того ж відповідача з тих самих підстав.

До позовної заяви додають також квитанцію про оплату судового збору. Судовий збір можна сплатити онлайн на сайті суду, там же є актуальний розрахунок суми). Ці гроші будуть вам повернені після того, як суд винесе рішення на вашу користь.
Позовну заяву до суду подають особисто або поштою. До листа вкладають дві копії позовної заяви та комплекту документів: одна – для суду, друга – для відповідача. У разі наявності недоліків суд вас про них повідомить і встановить термін для їхнього виправлення.

Важливо! Щоб державна реєстрація за рішенням суду стала можливою, у ньому повинна міститися детальна інформація про об’єкт нерухомого майна (адреса, технічні характеристики, план та опис об’єкта) для внесення до Реєстру. Якщо в судовому рішенні буде недостатньо даних – вам можуть відмовити в реєстрації.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі