вівторок, 06 грудня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Головне про результати зустрічі у «нормандському форматі»

Аналітика

Головне про результати зустрічі у «нормандському форматі»

views91

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

9 грудня у Парижі пройшла зустріч у «нормандському форматі». Лідери чотирьох країн України (України, Росії, Франції та Німеччини) обговорювали ситуацію на сході України. По закінченні президент України Володимир Зеленський та президент Росії Володимир Путін провели окрему зустріч «тет-а-тет».

Підсумком переговорів стали рішення щодо обміну полоненими до 31 грудня 2019 року, розведення сил на Донбасі та підготовка до продовження закону про особливий статус ОРДЛО.

Крім того, під час зустрічі торкнулись також питання амністії та газового питання. Президент Росії заявив, що амністія має бути, вибори повинні пройти до забезпечення контролю над кордоном, а також «з панського плеча» скоромовкою запропонував візаві 25% знижку на блакитне паливо вже під час брифінгу. При цьому не пояснив такої щедрості, і в обмін на що така ласка від країни-агресора можна тільки здогадуватися.

Головне, що можна підсумувати за результатами зустрічі, далі…

Обмін полоненими

До 31 грудня 2019 року повинен відбутися обмін полоненими по формулі «всіх на всіх» всіх встановлених осіб. Як заявив президент України, починати планують із блоку всіх узгоджених за списками. На питання журналістів, про яких саме полонених йдеться, президент України пояснив:

«Зараз мова про Донбас. Я хотів відразу все поєднати, але це складно. Ми проговорили, що ми будемо вирішувати як це робити. Давайте зробимо перший крок, тому що 72 людини можуть приїхати додому та зустріти новорічні свята з близькими», – сказав Зеленський.

Крім того, для кращої підготовки списків сторони вирішили розмежувати полонених на території «Л/ДНР», у Росії та в Криму.

Повне припинення вогню на Донбасі до кінця року

Чергова домовленість про повне припинення вогню. Президент України наголосив, що про це вже неодноразово домовлялися протягом 5 років, але по факту це не діє і стріляють майже кожного дня. Він наголосив, що потрібно взагалі припинити стріляти, закликав до цього Росію та пообіцяв сам зробити все, щоб українські військові дотримувалися режиму тиші.

Сторони публічно заявили, що домовилися припинити вогонь на Донбасі.

«Зі мною були правда, бажання справедливості й миру в моїй країні. Переговори тривали довго, але було дуже предметно, важливо домовитися про чіткі кроки», — сказав президент.

Він сказав, що це має стати першим і невідкладним рішенням:

«Повне, всебічне і безстрокове припинення вогню, яке мусить початися до кінця 2019 року», — заявив Зеленський.

Контролювати ситуацію буде спеціальна моніторингова місія ОБСЄ. І зараз вона буде працювати 7 днів на тиждень цілодобово. Мандат спеціальної моніторингової місії ОБСЄ найближчим часом має бути розширений, із дозволом на роботу вночі.

Оновлення плану розмінування територій

Розмінування території також називають дуже складним питанням, яке потрібно вирішити. Згідно з фінальним документом, сторони планують оновити план з розмінування територій.

Розмінування буде погоджено з Тристоронньою контактною групою з протимінної діяльності від 3 березня 2016 року.

Розведення сил та засобів

Під час брифінгу неодноразово говорили про досягнення минулого розведення та наголошували на важливості такого кроку. Путін особливо підкреслив важливість цього кроку.

Також протягом 30 днів у рамках ТКГ будуть визначені нові пункти пропуску через лінію розмежування. Володимир Зеленський заявив, що Україна взяла на себе зобов’язання відвести війська ще на трьох ділянках. Але поки що незрозуміло, про які саме ділянки йдеться.

Місцеві вибори

Згоди щодо проведення місцевих виборів не дійшли. Путін наполягає, що вони повинні пройти до встановлення контролю над кордоном, а Зеленський говорить, що вони можливі тільки за українськими законами, без бойовиків та іноземних військ.

Закон про особливий статус Донбасу

Поки що мова йде про те, що закон про особливий статус Донбасу буде продовжений. Орієнтовно на 1 рік.

«Це тимчасовий закон. Нам легше зараз продовжити цей законопроєкт. А потім пізніше внести формулу Штайнмаєра, побачивши кроки, ми наближаємося до деескалації», — заявив президент України.

Президент наполягає на змінах у Конституції України та закріпленні особливого статусу на постійній основі.

«Формула Штайнмаєра»

Україна зобов’язується виконувати формулу «формулу Штайнмаєра». Про це також говорили за підсумками зустрічі.

Верховна Рада зобов’язана зробити все до кінця 2019 року. Зміни будуть внесені з урахуванням напрацювань Мінської контактної групи та узгоджені «нормандської четвіркою».

«Формула Штайнмаєра» має бути імплементована в українське законодавство.

Переговори з сепаратистами

Президент Росії в черговий раз заявив про необхідність вести переговори з представниками «Л/ДНР».

Президент України зазначив, що переговори безпосередньо з «Л/ДНР» вести не буде. При цьому висловив готовність говорити з окремими представниками – з тими, хто поїхав з окупованої території і зараз живе на підконтрольній території.

Газове питання

Питання газу не було вирішене. Зеленський говорить про необхідність контракту на транзит строком на 10 років. Путін, в свою чергу, заманює знижкою в 25%.

«Я бачу, що вже не йдеться про контракт на один рік. Вже зняли це з обговорення. Тобто на скількись-то років. Я наполягав на 10 роках», – сказав Зеленський.

Путін традиційно промовив віршик, а потім закинув гачок.

«Пам’ятайте відомий дитячий віршик: «А у нас в квартирі газ. А у вас?» І у вас є. І буде. Але може бути значно дешевше, якщо ми домовимося про спільну чесну роботу. Може бути дешевше на 25%, ніж сьогодні отримує кінцевий споживач. Насамперед, промисловий споживач. Тому що ціна газу для побутового споживача, для громадян, дотується. І ми не можемо вираховувати ціну від дотованої ціни — це звичайна логіка», – сказав Путін.

Водночас, як виявилося, Україна зняла питання про повернення 3 млрд доларів в обмін на еквівалент газом.

Крим

Питання Криму не піднімалося. Президент України Володимир Зеленський заявив, що було мало часу та багато питань, тому до питання Криму лідери не встигли дійти.

«Я готувався і дуже хотів обговорювати це питання. Ми на першому ж питанні про розведення, витратили приблизно 30-40 хвилин. Потім пішло легше. Про Крим я говорив у вступній промові, говорили і про особливий статус, і про зміни в Конституції, і такі речі, що я стою на захисті України і проти федералізації — такі речі були, які призвели до обговорення. Тому до Криму детально ми не дійшли. Але ви чули, що через 4 місяці зустріч, будемо ставити всі ці питання», — сказав Зеленський.

Війна триватиме?

Загалом весь документ наскрізь просякнутий Мінськими угодами, раніше підписаними Україною. Зазначимо, під час зустрічі на цьому наполягав Володимир Путін. При цьому він говорить, що змінювати пункти в угодах не можна, але вони все ж гнучкі (в залежності від того, як повернути).

Путін чітко висунув Україні низку умов: особливий статус для Донбасу в Конституції, проведення виборів до взятті під контроль кордону та амністія для терористів «Л/ДНР», а також збільшення кількості пунктів пропуску. Він, знову ж таки, традиційно, проявив «турботу» про простих людей, які змушені жити в умовах війни.

Крім того, російський лідер знов підіймав питання захисту російськомовних громадян України, заявив, що на території країни таких десь 38%, але школи з російським викладанням закриваються. При цьому «школи, де є угорська мова лише у 2023 році. У вас що, угорців більше, чи як?». І сказав, що, звісно, буде й надалі продовжувати захищати російську мову та російськомовних людей в Україні.

Крім того, президент Росії наполягає на розведенні сил на Донбасі наголошує на необхідності закріпити в Конституції особливий статус Донбасу. Путін заявив, що хоче бачити це «на постійній основі» і що амністія для терористів має бути.

«Росія буде робити все, щоб внести посильний внесок у врегулювання ситуації на Україні. Не треба забувати про простих людей на Донбасі, домовленості мають поліпшити їхнє життя не колись, а зараз», — висловився Путін.

По ситуації висловився також міністр МВС Арсен Аваков, який заявив, що Україна може погодитися на компроміс щодо контролю над кордоном і отримати його «не за місяць до місцевих виборів, а, наприклад, за 2 дні».

Підсумки

На перший погляд, президент України Володимир Зеленський не перейшов «червоні лінії» і ухвалень якихось глобальних рішень на зустрічі не відбулося.

Домовилися хіба що про звільнення полонених, але тут також є питання, тому що Путін наполягає на повному кримінальному та будь-якому очищенні бойовиків перед тим, як пройде обмін. Вони повинні стати «чистими» перед законодавством України.

На даний момент можна сказати, що це було знайомство. Сторони побачили одна одну і «домовилися домовлятися».

Наступна зустріч відбудеться через 4 місяці (орієнтовно березень 2020 року) і вже там, у разі якщо затверджені умови будуть виконуватися, обговорять повернення кордону, проведення місцевих виборів на ОРДЛО.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі