неділя, 04 грудня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
ГО «ГРУПА ПАТРІОТ» про ботів у соціальних мережах

Авторські статті , Аналітика , ВАЖЛИВО знати

ГО «ГРУПА ПАТРІОТ» про ботів у соціальних мережах

views178

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Аналізуючи результати цьогорічних президентських і позачергових виборів до Верховної ради України, важко заперечувати значний вплив не тільки телебачення, яке зіграло ключову роль на прийняття рішень пересічним громадянином, а й соціальних мереж. Провідні українські політики вже давно це зрозуміли і використовують ці знання по максимуму. Більшість з них має не тільки особисті офіційні сторінки, а і сторінки своїх партій у найбільш популярних соціальних медіа Фейсбук та Інстаграм.

Активну діяльність у мережі ведуть Петро Порошенко, Володимир Зеленський, Юлія Тимошенко, Святослав Вакарчук, Володимир Гройсман та низка інших політичних фігур дрібнішого калібру. Політики сподіваються на продуктивний діалог зі своїми прихильниками та противниками.

Але чи всі, хто залишає коментарі на їхніх сторінках, є реальними людьми?

Хто по той бік екрану?
Хто по той бік екрану?

Боти у соцмережах: що це за явище?

Інтернетресурс VoxUkraine спільно з компанією Artellence дослідили коментарі ботів під новинами на сторінках політиків та спробували порахувати їхню кількість.

Як же відрізнити акаунт бота від особистої сторінки живої людини?

Більшість проаналізованих акаунтів створені та керовані людьми. Вони можуть не тільки копіювати вже заздалегідь сформульований та погоджений із замовником список меседжів, але й додавати оригінальні коментарі. Деякими акаунтами взагалі керують роботи.

Спільними рисами сторінок, за якими ховаються боти, визнано відсутність особистої інформації, фото та дописів, наявність значної кількості поширень з сумнівних інформаційних або розважальних ресурсів. Однак, це не є 100-відсотковою ознакою бота. Деякі з користувачів мережі Фейсбук створюють собі запасні акаунти з мінімумом реальної чи вигаданої інформації, з яких коментують гарячі політичні теми, не привертаючи уваги до своєї справжньої особистої сторінки.

Звідки беруться акаунти ботів? Їх спеціально створюють під конкретні завдання. Але для цього можуть використовувати й сторінки реальних людей. Кожен хоч раз бачив у власній стрічці рекламні оголошення на кшталт «робота в інтернеті» або «дозволь своєму акаунту заробляти на рекламі». Таким чином також збирають мережу ботів.

Боти та політики: у кого їх більше?

Аналітична компанія  Artellence розробила алгоритм машинного навчання, що  аналізував публічну інформацію з українського сегменту Facebook на сторінках найпопулярніших медіа та політиків за період з 1 травня по 8 липня 2019 року. Результати цього дослідження варті уваги.

«Найбільше активних ботів –  у Володимира Зеленського – 27 926 акаунтів. На другому місці – Петро Порошенко, про нього регулярно пишуть 20 065 ботів. На третьому місці з великим відривом Святослав Вакарчук (823 боти), далі Юлія Тимошенко (821 бот). Про Володимира Гройсмана регулярно пишуть 717 ботів.

Найбільша частка дописів ботів — у коментарях будь-якого змісту на сторінці Вадима Рабіновича (45% від усіх коментарів на сторінці), Євгена Мураєва (39%) та Руслана Кошулинського (36%). Найменше коментарів ботів на сторінці Ірини Геращенко (0,02%), Семена Семенченка (0,12%) та Віталія Кличка (0,13%).

Лідерами за кількістю коментарів ботів на особистих сторінках є Володимир Зеленський (58 350 коментарів ботів з 255 157 або 23%), Петро Порошенко (47 750 з 173 046 або 28%) та Юлія Тимошенко (24 683 з 100 889 – 24%).»

За змістом коментарів ботів можна поділити на кілька видів:

 • Боти-фани позитивно коментують будь-яку новину на сторінці політика. Найбільше позитивних коментарів від ботів виявлено у Юлії Тимошенко (46%).
 • Боти-хейтери азартно ллють бруд на публічних персон і коментують все у негативному ключі. Максимальну кількість негативних коментарів за згаданий період боти залишили на сторінці Володимира Гройсмана (87%).
 • Боти-актуалізатори, перед якими стоїть завдання підвищити кількість згадувань про політика, щоб зробити його більш впізнаваним та привернути увагу до його діяльності. Такі за змістом коментарі можна частіше зустріти на сторінках Петра Порошенка та Володимира Зеленського – по 28%.

Значна частина ботів має прописку на території РФ або ж контролюється російськими кураторами, що ведуть антиукраїнську діяльність на просторах інтернету. Дискутувати з ними не потрібно: ви не зможете донести свою думку до неіснуючої людини.

Боти-роботи у соцмережі
Боти-роботи у соцмережі

Особливості політичної активності українців на різних соціальних платформах

У період між 1 травня та 17 червня 2019 року громадська організація «Інтерньюз-Україна» та аналітична компанія Singularex провели дослідження, що охопило 5,6 мільйона дописів від користувачів із України у різних соцмережах. Про результати дослідження «Соціальні мережі про #вибори: за що голосують фейсбук, інстаграм та вконтакте» було повідомлено на прес-конференції 17 липня.

Дослідники відмітили велику кількість негативу як основну тенденцію політичних дописів у соціальних мережах.

 • ВКонтакте (VK). У забороненій в Україні ще у 2017 році російській соціальній мережі українські політики не представлені, але близько 7 мільйонів наших співгромадян продовжують нею активно користуватися. Це абсолютно «прокремлівська» платформа, де про нашу країну висловлюються виключно негативно. Там же приділяють велику увагу окупованим територіям та угрупованням «ЛДНР». Активні спільноти, де висвітлюється ця тематика, налічують сумарно близько 600 тисяч підписників. Також, саме там найчастіше можна побачити лозунги «Ми за мир», «Потрібно домовлятися», та інші, які сьогодні лунають від опозиційного блоку. І саме там висвітлювалися начебто реальні дані про мітинг у Донецьку зі зверненням до Президента України і «набивалися» боти для збільшення кількості голосів, щоб показати 1 млн підписантів.
 • Instagram. У цій соціальній мережі, де переважну кількість користувачів складає молодіжна аудиторія, безсумнівним лідером був і залишається Зеленський та партія «Слуга Народу»: їм було присвячено 82% досліджених політичних дописів. Друге місце (17%) за кількістю згадок займає партія «Європейська солідарність».
 • Facebook. Охоплення Фейсбуку в Україні станом на квітень 2019 становить 15,6 мільйонів акаунтів, кожен з яких хоча б один раз робив допис на політичну тематику. Особливістю ФБ є значна поляризація думок, що змушує користувачів гуртуватися у невеликі спільноти зі схожим поглядом на життя. Ця тенденція призводить до появи ефекту «інформаційних бульбашок», коли реальність викривляється і будь-які події у житті України можуть стати несподіванкою та привести до емоційного шоку. Саме тут найбільш яскраво можна побачити як реальних користувачів боти доводять до бажаного сплеску емоцій, які при накопичуванні можуть призвести до серйозних наслідків як саму людину, так і групу людей.

Як себе поводити під час інформаційної війни: поради від «Патріот Донбасу»

В часи, коли ми спостерігаємо проросійський реванш у суспільному та політичному житті країни, інформаційна війна проти незалежної України не припиняється ні на мить.

Що робити, щоб зберегти здоровий глузд серед цунамі різного штибу інформації?

 • Не ховайтеся в «інформаційну бульбашку»! Позитив та однодумці – це добре, але й ворога потрібно знати в обличчя.
 • Вмикайте критичне мислення та завжди перевіряйте кілька джерел, що дають схожу інформацію.
 • Не вступайте в діалог з ботами – бережіть свої нерви!
 • Не поширюйте дописи з сайтів-сміттярок, таких як Знай.ua, Politeka, Zvistka – сторінка новин,  Новини (news247.com.ua), BBCcCNN тощо.
 • Не витрачайте весь вільний час на соцмережі. Спілкуйтесь з рідними та друзями, читайте корисні книжки, дивіться цікаві фільми, знайдіть собі захоплююче хобі.
Що читають у Фейсбук?
Що читають у Фейсбук?

Зберігайте спокій, працюйте для перемоги. І любіть Україну.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі