субота, 22 січня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Голова чеської екологічної організації заявив, що в Україні найбільш забруднене повітря у Європі

Олександр Слов'янець


Суспільство

Голова чеської екологічної організації заявив, що в Україні найбільш забруднене повітря у Європі

views143

03.12.2021

Подiлитися у соц.мережах

До Краматорська прибули екологи найбільшої чеської екологічної організації «Арніка». Серед них: Мартін Скальський, голова ГО «Арніка» (Чехія), Марсела Черноцова, координаторка проєкту «Чисте повітря для України» ГО «Арніка» (Чехія), а також Олексій Ангурець, голова ГО «Зелений світ – Друзі Землі», заступник директора КП «Центр екологічного моніторингу» (Дніпро).

Завдяки цій програмі в Україні встановлено приблизно 600 мобільних станцій для контролю за станом повітря.

 

Гості Краматорська провели пресконференцію перед початком круглого столу, в якому взяли участь представники міської влади, держслужбовці та представники профільних громадських організацій.  

Зокрема, на пресконференції  Мартін Скальський розповів, що їхня організація займається проблемою забруднення повітря в Україні, починаючи з 2018 року, та зазначив:

«Забруднене повітря – це одна з найбільш значущих екологічних проблем, яка має вплив на здоров’я людини. Новий звіт Всесвітньої організації охорони здоров’я за 2021 рік показує, що ситуація в Україні є найбільш небезпечною у Європі».

Мартін Скальський розповів, що Чехія теж є однією з найбільш «брудних» країн ЄС, тому що «важка промисловість не на 100% модернізована», але по статистиці видно, що ситуація набагато  покращилася.

Голова ГО «Арніка» підкреслив, що вони не є урядовою організацією й тому головними партнерами є теж неурядові організації по всій Україні, перш за все по регіонах, де є концентрація промислових підприємств.

У рамках реалізації проєкту громадським організаціям передають пересувні станції, які дають змогу контролювати рівень забруднення повітря.

Але, як виявилося, реальних важелів впливу на підприємства, які забруднюють повітря, по суті немає.

Ось що відповіла Олена Широкоступ, в.о. директора КП Донецької обласної ради «Центр моніторингу довкілля», на питання, чи є якісь важелі впливу на підприємства, які забруднюють повітря:

«Є комісії по якості повітря, вони можуть якось впливати…

Якось – це як?

На сьогодні механізм недосконалий і можна сказати, що він не дієвий. Єдиний, хто може висунути якісь вимоги – це екологічна інспекція, яка виїжджає або на планові перевірки, або по виклику громади».

А ось, як відповіла на таке питання щодо реакції влади на випадки забруднення повітря екоактивістка зі Слов’янська Катерина:

«В нас є стаціонарні станції, які постійно, цілодобово перевіряють якість повітря. Є мобільна станція, з якою ми разом з волонтерами, студентами можемо переміщуватися по місту й фіксувати забруднення».

От ви побачили, що є забруднення, що ви далі робите?

«Ми пишемо листа до місцевої влади, що, будь ласка, що сталося з повітрям, які там підприємства.  Якщо ми бачимо, що є ось таке підприємство, і в нас є скарги від людей та ми зафіксували забруднення стану повітря, ми їм пишемо, що розбираємося. А от поліцію можна викликати тільки на паління листя».

Катерина зазначила, що їхня організація звертається до місцевого відділу екології, а ось до екологічної інспекції, вони не зверталися.