середа, 31 травня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Формально знімає недоторканість, фактично її цементує: що треба знати про законопроєкт № 2237

Новини , Право

Формально знімає недоторканість, фактично її цементує: що треба знати про законопроєкт № 2237

views108

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Прийняття законопроєкту № 2237, яке відбулося 18 грудня, значно ускладнює можливість слідчих дій щодо парламентарів. Таку думку висловив депутат від фракції «Голос» Ярослав Юрчишин під час пленарного засідання.

За прийняття в другому читанні законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою приведення у відповідність до Закону України «Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканості народних депутатів України» проголосував 291 депутат. Голосів на його підтримку не дали фракції «Європейська солідарність», «Батьківщина» та «Голос».

Причина в тому, що профільний комітет Верховної Ради запропонував поправки, спрямовані на ускладнення розслідування протиправних дій депутатів навіть у порівнянні з чинним законом. Зокрема, генеральний прокурор має виключну прерогативу ініціювати кримінальне провадження, з ним же необхідно погоджувати клопотання про обмеження свободи народних обранців, а самі клопотання розглядаються виключно за особистої присутності підслідного депутата.

Монопольне право генпрокурора розпочинати слідчі дії щодо парламентарів розкритикував депутат з фракції «Голос» Ярослав Юрчишин. За його словами, цей законопроєкт «цементує» депутатську недоторканість, а не скасовує її.

Голова комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський підтверджує, що вносилось багато поправок, а саме 101, і з них повністю чи частково було враховано 32. Норма про виключне право генпрокурора ініціювати провадження щодо народних депутатів – одна з них. За словами пана Монастирського, цю норму підтримали представники різних фракцій.

Згідно з проголосованими змінами, без узгодження з генеральним прокурором неможливо буде розпочати проведення слідчих розшукових дій, отримати дозвіл на затримання та обрання запобіжного заходу. Вести досудове розслідування злочинів, до яких причетні народні обранці, мають право тільки слідчі НАБУ та центрального апарату ГБР. Вводиться заборона на розслідування кримінальних правопорушень з участю депутатів будь-якими іншими органами досудового слідства.

Нагадаємо. Перше читання зазначеного законопроєкту відбулося 3 грудня поточного року. Він скасовує депутатську недоторканість та передбачає певний порядок та особливості досудового розслідування щодо народних депутатів України.

Перед тим, 30 серпня Верховна Рада схвалила законопроєкт № 7203 про внесення змін до ст.80 Конституції України. А 3 вересня були прийняті зміни, згідно з якими з 1 січня 2020 року депутатська недоторканість скасовується. 11 вересня законопроєкт підписав президент Зеленський.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі