неділя, 02 квітня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Чи зможуть важкопоранені бійці пройти лікування в США

Новини , Російська агресія , Політика

Чи зможуть важкопоранені бійці пройти лікування в США

views118

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Нещодавно в українських ЗМІ з’явилась інформація про те, що декілька важкопоранених військових не мають змоги дістатись на лікування до Сполучених Штатів за програмою американського уряду військової допомоги Україні.

Через суперечності в українському законодавстві бійці можуть залишитися без належної медичної допомоги.

Реабілітаційна програма Secretarial Designee Program (SECDES)

У січні цього року в межах програми Secretarial Designee Program (SECDES) в Україну прибула група лікарів американських Сухопутних військ для того, аби попередньо дати оцінку стану поранених військовиків та можливого їхнього переведення до лікувальних закладів США.

За підсумками попереднього обстеження, Відділ міжнародного співробітництва при Посольстві США в Україні проінформував, що за програмою SECDES було відібрано 10 кандидатів на лікування в США. Пацієнти зможуть пройти реабілітацію, якщо уряд України візьме на себе покриття немедичних витрат.

Наразі для українських солдатів є два шляхи потрапити на лікування в Сполучені Штати:

  • Перший ― завдяки підтримці волонтерів. В наслідок цього шляху 15 українських військових вже пройшли реабілітаційний курс в приватних лікарнях США.
  • Другий ― коштом Міноборони США, виділеним на військову підтримку України. У 2019 році бюджет складає 250 мільйонів доларів. Також для лікування українських бійців було створено програму «Ukrainian Wounded Warrior» (Український поранений воїн), за якою успішно пройшли реабілітацію наші військові.

Кошти з держбюджету виділяються лише на переліт

Значною перешкодою став фінансовий аспект, а саме оплата немедичних витрат.

Перший заступник начальника Головного військово-медичного управління Міноборони Андрій Галушка пояснив:

«Не зважаючи на виділені американським урядом кошти, немедичні витрати зобов’язана на себе взяти українська сторона. До них входить оформлення візи, транспортування, проживання, витрати на супроводжуючих осіб та перекладачів. У 2015 році ці витрати брали на себе волонтерські організації та українська діаспора Америки. У 2019 році фінансувати мусила Україна. Проте українським законодавством не передбачено виділення з держбюджету коштів на ці потреби».

Також перший заступник зазначив:

«Згідно зі статтею 11 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», направлення на реабілітацію відбувається в загальному порядку. Міністерство охорони здоров’я України за бюджетною програмою КПКВ 2301360 «Лікування громадян України за кордоном» здійснює витрати на лікування і транспортування хворого та супроводжуючої особи». Інакше кажучи законодавство України з немедичних витрат дозволяє покрити лише переліт.»

Необхідні зміни до законодавства

Як повідомив посол України у США Валерій Чалий, у 2017 році в Конгресі Сполучених Штатів Америки, за підтримки спілки українсько-американських ветеранів, було ухвалено доповнення до закону про національну оборону, яке дає можливість використовувати фонди американського оборонного бюджету. Відповідно до цієї поправки, Україна може використовувати американські кошти на «реабілітацію українських військових в США в медичних закладах, в тому числі на транспортування, проживання та харчування». Проте Україна зможе скористатися американськими коштами лише після того, як самостійно покриє немедичні витрати. Для цього необхідні зміни до законодавства.

Вирішення проблеми

За словами речників Міноборони та посольства України в США, потрібно внести поправки до чинного законодавства та надати дозвіл Україні покривати немедичні витрати з держбюджету.

Наразі в американському Конгресі готується звернення до президента України Володимира Зеленського з проханням посприяти вирішенню питання.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі