понеділок, 26 вересня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Без української мови українська державність є надзвичайно хиткою

Авторські статті

Без української мови українська державність є надзвичайно хиткою

views99

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Нації вмирають не від інфаркту.

Спочатку їм відбирає мову.

Ліна Костенко

Перемога нового президента — російськомовного шоумена (у минулому), чия партія «Слуга народу» явно заграє з радянським політичним жаргоном, поставила низку питань перед українською самосвідомістю.

Українська держава може існувати, якщо вона є захищеною від асиміляції з боку сусідів. Інакше кажучи, державність є стабільною лише тоді, коли різниця між сусідніми державами є значною. Саме такою була думка видатного американо-українського вченого та дослідника голодомору Джеймса Мейса.

Головними такими складниками є історія та мова. І якщо історія є більш релятивним та хитким джерелом самоідентифікації народу, то мова є більш стійким фактором консолідації населення.

Та, здається, що українці багато в чому лишаються байдужими до мовного питання. Адже якщо українська мова мало відмінна від російської, є з нею спорідненою, то який взагалі сенс в українській державності взагалі? Не дарма російська влада, спочатку царська, а потім «червона» здійснювали значний тиск на українську мову. Сумнозвісними є Емський указ та Валуєвський циркуляр, які поставили під загрозу саме формування української літературної мови.

Радянська влада діяла розумніше, не забороняючи українську мову напряму. Ба більше, може скластись враження, що комуністичний уряд сприяв розширенню сфер застосування української мови. Однак, вже дуже скоро почались переслідування українських лінгвістів, українська мова почала штучно спрощуватись, в неї вводились елементи російської мови, не властиві солов’їній. Ці події згодом стали називати лінгвоцидом.

Українська державність вкотре стикається з російською загрозою. І культурний щит української мови є не менш важливим, ніж танки та гармати.

Нагадаємо. До Верховної Ради було подано на розгляд законопроект, який направлений на значне пом’якшення Закону про державну мову, який було прийнято майже в останні дні попереднім урядом. Тоді вистачило голосів за прийняття. Опозиційний блок спробував оскаржити Закон в суді, але суд постановив залишити його без змін.

Зараз вже новий уряд Зеленського декілька разів говорили про те, що прийнятий Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» потрібно переглянути. Крім того, пропонували зробити російськомовний канал для «возвращения мозгов».

Ще 7 вересня до Верховної Ради було подано законопроект, який передбачає суттєве «пом’якшення», а саме: можливість виступати на засіданнях у Верховній Раду України будь-якою мовою, ЗМІ, друковані видання, теле- та радіокомпанії також можуть самостійно обирати мову.