вівторок, 07 лютого, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
Атака на свободу слова – НСЖУ розкритикував законопроєкт «про дезінформацію»

Новини , Право

Атака на свободу слова – НСЖУ розкритикував законопроєкт «про дезінформацію»

views89

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Голова Національного союзу журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко заявив, що влада намагається встановити контроль над українськими ЗМІ та медіа взагалі.

Про це повідомила пресслужба НСЖУ.

Запропонований міністром культури, молоді та спорту Володимиром Бородянським законопроєкт з протидії дезінформації спрямований саме на це. І це – атака на свободу слова та втручання у журналістську діяльність.

«Національна спілка журналістів є найбільшим об’єднанням журналістів в Україні і має мандат представляти інтереси понад 17 тисяч своїх членів. Від імені тисяч колег-журналістів офіційно заявляю: нинішній законопроєкт Міністерства культури спрямований на встановлення контролю влади над українськими медіа. Цю ініціативу ми вважаємо серйозною атакою на свободу слова і грубим втручанням у журналістську діяльність», – написано в повідомленні.

Голова НСЖУ також закликав журналістів та громадські організації не брати участь у якомусь «доопрацюванні шкідливого для медіа документу» і звернувся до уряду припинити просування цього законопроєкту. Він наголошує, що у ньому взагалі немає ніяких протидій щодо російської пропаганди та дезінформації, немає інструментів для боротьби з російськими фейками. Проте суттєво посилюється тиск саме на українські ЗМІ під прикриттям війни.

Більш того, як ми писали раніше, у законопроєкті є пункт, яким журналістів хочуть поділити на «професійних» та просто журналістів. І це – дискримінація, а також привід для зловживань.

«Законопроєкт пропонує, по суті, розділити журналістів на два сорти – так званих «професійних журналістів» і просто журналістів. Вважаємо цю ідею ганебною і дискримінаційною. Ліцензування журналістської професії владою неприпустимо. Обговорення цієї ідеї не має сенсу. Від неї потрібно відмовитися», – пояснив він.

Також, у законопроєкті передбачено створення інституту Уповноваженого з питань інформації з широким спектром інструментів для втручання в роботу в редакцій. Саме тут, за словами Томіленко, будуть проходити надважливі речі – тотальна цензура. Звідси, замість захисту прав журналістів чи громадян, будуть надсилатися вимоги до ЗМІ спростувати чи зняти інформацію під загрозою судового позову. Тож держава за кошти платників податків створює цензора, який буде боротися з критикою влади.

«Держава в такий спосіб за кошти платників податків створює цензора, який боротиметься з критикою влади у ЗМІ. Обговорення такого інституту контрпродуктивне. Від цього потрібно відмовитися», – наголосив він.

Створення підконтрольного владі громадського об’єднання АПЖУ (асоціація професійних журналістів) взагалі закриє доступ до будь-якої демократії в країні. Руками АПЖУ каратимуться нелояльні до влади журналісти і медіа, і це взагалі неприпустимо. Такого немає в жодній демократичній країні.

«Законопроєкт скасовує право бути акредитованими в органах влади та інші закріплені в законодавстві права журналістів для тих, хто не увійде до провладної АПЖУ (Асоціації професійних журналістів). Тобто журналісти з сотень медіа не зможуть потрапити до Верховної Ради чи на заходи в Офісі Президента. Якщо на журналістів буде скоєно напад під час роботи чи надходитимуть погрози, поліція не зможе почати розслідування за профільними «журналістськими» статтями Кримінального кодексу. Отже захист медійників послабиться. Це ганебна ідея, яку не варто навіть обговорювати», – підкреслив він.

Водночас, голова НСЖУ надав пропозиції НСЖУ для боротьби з дезінформацією.

По-перше, українська влада і політики мають бути відкритими, і це стане кращим інструментом у боротьбі з фейками.

«Влада має розповідати, що і навіщо вона робить, з якою метою. Тоді зміцниться довіра як журналістів, так і суспільства до влади, а вплив російських фейків нівелюється», – пояснив він.

По-друге, Уповноважений або Омбудсмен, який захищатиме журналістів та їхні права, дійсно потрібен, особливо у сьогоднішніх умовах. Саме він має стати опорою для медійників. Українські журналісти сьогодні потребують захисту від фізичних атак і агресії, ефективного розслідування випадків перешкоджання журналістській діяльності, справедливого покарання кривдників.

«Який не дозволить силовикам затягувати розслідування, імітувати діяльність і незаконно закривати справи. Який не миритиметься із цькуванням журналістів та медіа. За такі ініціативи журналісти вам аплодуватимуть, а не кричатимуть «Ганьба!» – як зараз.

Він також підкреслив, що взагалі не варто навіть розглядати «інструменти тиску на медіа і згортання свободи слова».

«Ми не будемо з чиновниками «боротися за коми», торгуватися за міру кримінальної відповідальності. Спілка журналістів не увійшла і не входитиме до робочої групи Мінкульту щодо розробки нинішнього законопроекту про дезінформацію. Вважаємо неможливим обговорювати інструменти тиску на медіа і згортання свободи слова», – підсумував він.

Нагадаємо. 15 листопада 2019 року міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський разом із першим заступником міністра Анатолієм Максимчуком представили концепцію захисту інформаційного простору від дезінформації, розроблену міністерством.

17 січня 2020 року Міністр культури, молоді і спорту України Володимир Бородянський презентував законопроєкт про дезінформацію, яку надають ЗМІ, і заявив про другий етап обговорення. У цій концепції передбачені адміністративна та кримінальна відповідальність до 7 років ув’язнення та 1000 мінімальних зарплат штрафу. Законопроєктом також пропонується запровадити інститут уповноваженого з питань інформації.

17 січня Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував Верховній раді прийняти за основу законопроєкт №2693 «Про медіа».

22 січня генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес заявив, що український уряд має поважати саморегуляцію та автономію журналістів і не втручатися в цей процес.

23 січня Представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Арлем Дезір висловив думку з приводу окремих положень законопроєкту про протидію дезінформації в Україні. За його словами, чинне законодавство вже має протидію.

24 січня автор скандального законопроєкту про протидію дезінформації Бородянський заявив, що у документі не буде передбачено ув’язнення, проте є інші можливості покарати тих, хто порушує. Замість ув’язнення будуть суспільно-корисні роботи.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі